Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 9. 2021 11:30

Za spot Babiše by se nemusel stydět žádný extremista. Chce vyděsit a rozeštvat

Spoty Spolu a PirSTAN jsou laděny úplně opačně, apelují na odpovědnost, slušnost a poctivost, úctu k druhým, chtějí zemi vrátit budoucnost.
Spot premiéra Babiše je asi to nejhorší, co jsme zatím viděli. Mimořádný hnus. | Video: YouTube / ANO

Předvolební kampaň vrcholí. A jakéhosi nového vrcholu (či spíše dna) dosáhl premiér Babiš se svým nepřátelským klipem nazvaným "tohle fakt nechci". Zatím jsme nic takového u vládní strany, dokonce u premiéra země, v Česku neviděli a nezažili.

Babiš a jeho marketéři se drží své a Zemanovy základní linie: strašit, děsit, štvát proti oponentům. O nějakou snahu spojovat, uklidňovat situaci, nabízet nějaká pozitivní řešení předsedovi ANO nejde. Smysl jeho klipu je lhát a poštvat lidi proti koalici Pir/STAN, proti svým oponentům. Vytvořit atmosféru strachu a zároveň atmosféru pro spasitele. Je zajímavé si po tomto extremistickém výtvoru pustit spoty Spolu a Pir/STAN, z nichž čiší úplně jiná nálada a nabídka.

Babišovo "tohle fakt nechci" je - jako celé hnutí ANO, kde se ano říká jen a jen předsedovi - postaveno pouze na něm, jako by žádné hnutí ani neexistovalo, celé to stojí na "já, Babiš". Jeho projekt se za léta své existence zbavil v podstatě všech výrazných osobností (odešli Telička, Pelikán, Stropnický, Pilný, Zlatuška a další), zbyli jen kývači (Schillerová, Havlíček, Vondráček) a vedle nich ještě jeden Babiš II (předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, dvojka na kandidátce v Olomouckém kraji, o kterém v kampani vůbec není slyšet, asi aby voliče nedráždil).

Hnutí ANO je dnes opravdu už jenom Babiš, což je jeho obří slabina. Ve straně zjevně neexistuje oponentura, předseda s marketéry si dělají, co chtějí. - Dovedu si velmi dobře představit, že mnoha členům ANO musí jeho volební klip hodně vadit, že se za něj stydí. Ale mlčí.

Spot začíná dost děsivě. Představme si, že se na něj dívá málo informovaný důchodce - jaké pocity v něm video vyvolá? Jednoznačně to bude strach a odpor. Banda mladých lidí (už tohle je mimořádně nefér, velká podpásovka) řve, nese světlice, všude kouř, část má zakryté obličeje jako nějací lupiči, vypadají nebezpečně a temnými hlasy skandují "důchodci maj dost", "chceme vaše prachy" a "pusťte nám sem migranty". To je první polovina klipu. Okamura může Babišovi závidět, na něco tak hnusného se nezmohl ani on.

Máme na to porazit nevraživost a nedůvěru a přinést změnu pro celou Českou republiku. | Video: YouTube / ODS - Občanská demokratická strana

Spasitel Andrej

Přesně v polovině spotu se zjeví spasitel v bílé košili a bez kravaty, sám veliký Andrej Babiš, a praví (podivně lepivým hlasem): "Tohle fakt nechci, budu vás bránit před chaosem těchhle šílenců." Bude bránit a bude bojovat, "až do roztrhání těla". - Nejprve tedy apokalypsa, která má zcela zjevně symbolizovat Piráty, a pak zjevení bílého boha - spasitele Babiše, který to řádění zastaví a bude "vás bránit". Děkuju, nechci.

Celé je to až zarážejícím způsobem stupidní, levné a vylhané. Naprosto se to míjí s realitou, koalice Pir/STAN (jejíž jméno tam nepadne) nic takového nechce, nepropaguje. Přemýšlející divák se nemůže ubránit dojmu, že se už Babišovi marketéři zbláznili, že si dělají z voličů srandu, zkoušejí, co všechno si mohou v téhle zemi dovolit. A Babiš s nimi. Je to útok na nejnižší pudy a zároveň mimořádně silné pohrdání tuzemskými občany. V podstatě Babiš říká: Jsem lhář, straším vás jak polednice, ale vy mi to zase zbaštíte.

Hlavním motivem první části spotu je rozeštvávání. Když soupeře vykreslíte jako běsnící, násilnický dav, jako zloděje se zakrytými tvářemi, jeden mává nad hlavou baseballovou pálkou, pak proti nim štvete veřejnost. Rozdmycháváte nenávist. A opakuju, tohle dělá premiér země. Neskutečné, podlé, nebezpečné. Pokud toto Babišovi zabere, bude to smutné svědectví o úrovni českého voličstva.

Konec vlády pijavic! | Video: YouTube / Piráti

Možná ale ne, možná to nezabere, dost možná to Babiš přehnal. Lidé přece chodí po ulicích a vědí, že se nic takového neděje. Mohou si přečíst programy koalic, kde nic z oněch babišovských pseudohrozeb nenajdou.

Apel na to pozitivní

Jedna zajímavost, proti čemu se Babiš nestaví, co zřejmě nepovažuje za problém? SPD Tomia Okamury má ve svém programu referendum za vystoupení z Evropské unie a NATO, tohle je jejich cíl. Pokud bychom z EU a NATO vystoupili, byla by to pro Česko ekonomická i bezpečnostní katastrofa. Babiš to samozřejmě ví (však taky z obou svazků vystoupit nechce), ale neztratí o tom v klipu ani slovo. Proti skutečným extremistům, proti skutečnému ohrožení země neřekne ani měkké f. Protože celá jeho kampaň míří záměrně úplně mimo realitu. Co je to za premiéra?

Uvidíme, jak si lež a manipulace povedou v konfrontaci s nabídkou koalice Spolu a Pir/STAN. Obě natočily svoje spoty, které mají úplně jiné, naprosto opačné předznamenání. Především nejsou nereálné, nestraší důchodce, nestraší migrací, nerozdělují společnost.

Spolu přichází s opačně laděným typem spotu. Petr Fiala, kandidát na premiéra, jde a říká: "Zodpovědnost, slušnost a poctivost, úcta k zákonu i k sobě navzájem, to je přece to, co nás spojuje. Máme na to, abychom spolu dali Česko dohromady." S ním ve videu vidíte i ostatní lídry. Podstatný je však apel na to pozitivní, po čem ostatně prakticky každý opravdu touží. Ten spot je spojující, představuje pravý opak toho, co dělá Babiš. Fiala zdůrazňuje, že chceme zemi, která je "pevnou součástí Západu", chce "vyhrát nad nevraživostí a nedůvěrou". V dnešní české atmosféře apel opravdu důležitý.

Koalice Pir/STAN svůj klip naladila jinak. Nejprve upozorňuje na klíčové problémy Česka, tváře lidí, které neznáme, říkají "nechci, aby moje děti splácely dluhy za zlodějny druhých", "chci, aby politici brali ochranu krajiny vážně", "nechci už nikdy zažít chaos a bezmoc, kdy zbytečně umírají lidé" (narážka na pandemii covidu). Teprve potom se objeví lídři a vyzývají "vraťme zemi budoucnost".

Obě koalice se drží při zemi, nerozeštvávají, v klipu nelžou, volí klidný, nehysterický tón. Jako by si jejich lídři a kandidáti uvědomovali, jak moc uklidnění potřebujeme, jak moc je česká společnost bičovaná, strašená a týraná. Právě ten spojovací tón obou klipů mi přijde cenný. Zatímco přístup Babiše zdá se mi bezcenný a velmi riskantní.         

Best in covid je od Babiše drzost, marketéři z něj dělají supermana, říká Fendrych (video DVTV z 2. září 2021)

Babiš vůbec neřeší, že je tu třicet tisíc rodin, které vzpomínají na své mrtvé, říká komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych, | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy