Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 3. 2019 11:05

Česko zas padlo před Čínou na kolena. Zbabělá Nováková do vlády nepatří

Babiš může horem dolem tvrdit, že nás chce dostat zpátky na špici Evropy, s lidmi jako Nováková nás dostává leda tam někam do čínského chlívku.
Marta Nováková a Miloš Zeman: tihle dva na Čínu slyší.
Marta Nováková a Miloš Zeman: tihle dva na Čínu slyší. | Foto: Jakub Plíhal

Žijeme v České, nebo Čínské republice? Ministryně průmyslu Marta Nováková se zjevně domnívá, že v čínské. Na tradiční schůzi sekce zahraničního obchodu, kterou pořádá jí vedené ministerstvo pro zahraniční diplomaty, přišel také zástupce Tchaj-wanu Chung-I Wang. Byl pozván, nedorazil tam sám od sebe, když šel kolem. Jeho přítomnost se nelíbila čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi a požádal ministryni, aby Wang odešel. Číňan podle serveru Hlídací pes Novákové údajně pohrozil, že pokud neuposlechne jeho žádosti, ohrozí cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny.

Aby zabránila "diplomatickému konfliktu", požádala Nováková Wanga a jeho doprovod, aby odešli, a oni setkání skutečně opustili. "Vzhledem k tomu, že akce byla určena pro diplomaty, kterými členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu nejsou, tchajwanští zástupci následně vyslyšeli žádost paní ministryně," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Sama Nováková pravila: "Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce. Česká republika uznává politiku jednotné Číny, která je také v souladu se zahraniční politikou EU a Severoatlantické aliance."

Poznámka k tomu, že šlo o akci pro diplomaty. Za prvé ministerstvo Tchajwance pozvalo. Za druhé, Tchaj-wan u nás nemá oficiální ambasádu, pouze hospodářskou a kulturní kancelář, ale Chung-I Wang je považován za člena diplomatického sboru a zván kupříkladu na jednání s ministerstvem zahraničí.

Další poznámka, která by měla mít "cenu" právě pro pragmatičku Novákovou. Poslanec pirátů Jan Lipavský na Twitteru upozornil, že Tchaj-wan v Česku investuje víc než Čína: "Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků," napsal pirát.

Nováková selhala, zachovala se jako ministryně Číny, ne Česka, ve vládě nemá co dělat. Projevila ohebnost a servilitu (ona to nejspíš nazve pragmatismem), nebo přesněji bezpáteřnost. Proč? Slyšela na výhrůžky čínského ambasadora Čang Ťien-mina (to je ten pán, který veřejně lhal o setkání s premiérem Babišem po varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před čínskou firmou Huawei).

Nováková patří na Hrad

Čína si v Česku navykla jednat z pozice síly, diktovat, a naši politici (Nováková tvrdí, že není politička, ale ministryně je vždy a všude političkou) na to slyší. Vzpomeňme na ostudné, servilní prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, jež následovalo poté, co tehdejší ministr kultury Daniel Herman přijal v Praze dalajlámu. Mezinárodní ostuda, kterou spunktoval Hrad, čínomil Miloš Zeman.

Znalci čínské mentality opakují: krčit se před Číňany nefunguje. Oni si srabů, zbabělců, neváží, necítí k nim žádnou úctu. Přesně tak nyní vidí Novákovou i další naše politické špičky. Mimochodem, Andrej Babiš se tehdy, okolo návštěvy dalajlámy v Praze, onoho potupného plazení před Číňany neúčastnil. Teď už v tom lítá jeho ministryně za ANO, kterou si on sám přivedl do vlády. Smutné.

Dosud byla Nováková známá tím, že stavěla korporátní zájmy nad zájmy občana. Proslula "pragmatickým" přístupem ke komunistům, před dvěma roky v rozhovoru pro DVTV sdělila, že se na ně dívá "z pohledu toho, které věci prosazují" (takže jí zjevně nevadí, že chtějí odchod Česka z NATO a EU).

Korporát jistě potěšila letos v únoru, když v pořadu České televize 168 hodin řekla, že Češi si za drahá data v mobilu mohou sami, kdyby prý víc využívali drahá mobilní data, zvedne se operátorům příjem a tarify zlevní. Tenhle skandální výrok kupodivu dokázala v Babišově vládě přežít.

Před týdnem přišel Deník N s jinou zprávou z korporátního světa Novákové, totiž že finanční skupina PPF bude připomínkovat její projev, který pronese v dubnu na digitálním summitu v Bělehradě (PPF na Balkáně investovala desítky miliard korun a akci sponzoruje). Soukromá firma kontroluje, co česká ministryně vypustí z úst? Síla.

Tyto ukázky svědčí spíš o neschopnosti ministryně, ale vypovězení zástupců Tchaj-wanu ze schůzky na ministerstvu průmyslu, kam byli pozváni, poškozuje Česko mezinárodně. Z tak servilního jednání může mít radost leda Miloš Zeman, který se do Číny jezdí učit "stabilizovat společnost". Měla by se přesunout k němu na Hrad.

Marta Nováková selhala, poškodila naši zemi a měla by jako ministryně skončit. Babiš může horem dolem tvrdit, že nás chce dostat zpátky na špici Evropy, jenomže s lidmi jako Nováková nás dostává leda tam někam do čínského chlívku. Tahle země díky ministryni průmyslu před komunistickou Čínou už zase padla na kolena, ztratila tvář. Pro Tchajwance jsme dnes jen rozklepaní ubožáci.

Cenotvorba operátorů nezávisí na tom, jaký objem dat je čerpán, celá ta úvaha Marty Novákové je absurdní z hlediska zdravého rozumu, říká Petr Koubský | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy