Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 10. 2011 14:45

Zdeněk Tůma je muž, který nebyl. V politice

TOP 09 naložila s průlomovým volebním výsledkem nezodpovědně. Opozici dělat neumí
Foto: Zdeněk Tůma na Facebooku.

Na svých internetových stránkách ještě pořád pózuje v decentně rozevřeném saku a s asi nejširším úsměvem, jakého se kdy dopustil. Prahu si beru na triko. Víc, než si myslíte, dál oznamuje Zdeněk Tůma, který před rokem přivedl TOP 09 k suverénnímu, ale zbytečnému vítězství v komunálních volbách.

Teprve tohle měla být ta pravá změna, domnívali se ti pražští voliči, které vloni naladilo jarní kroužkování.

Nestalo se. Přestože TOP 09 dostala přes 30 procent hlasů (o něčem takovém se Nečasovi a Paroubkovi na jaře ani nesnilo), ODS a ČSSD ji z vedení magistrátu vyšachovaly. Až po roce, kdy se po Tůmovi-politikovi slehla zem, je zřejmé, jak strategicky důležitý to byl tah.

TOP 09 z velké Prahy vyčišela. Ukázalo se, že mladá a málo konsolidovaná strana není moc stavěná na opoziční, často nevděčnou „drobnou práci". To je mimochodem také vzkaz pro celostátní politiku: Kdyby TOP 09 nebyla ve vládě a chovala se tak jako v Praze na magistrátu, měla by v příštích volbách velké problémy.

Zklamané iluze  

Zdeněk Tůma je samozřejmě hlavním příkladem. Voličům sešel z očí i z mysli - a to spíš vlastní zásluhou, než kvůli svým soupeřům, kteří mu odepřeli primátorský řetěz.

Ještě politikem. (Tůma v povolební televizní debatě s Jiřím Dienstbierem.)
Ještě politikem. (Tůma v povolební televizní debatě s Jiřím Dienstbierem.) | Foto: Jan Langer

Teď Tůma říká, že nikdy netvrdil, že jde dělat aktivní politiku. To je ovšem hluboké nedorozumění. Když se někdo nechá nafotit na billboardy, pořádá sponzorské večeře a nedementuje zprávy tisku, že by mohl v roce 2013 kandidovat na prezidenta, těžko se to dá vykládat jinak, než že se na politiku dal.

Tůma se mohl stát předákem opozice. Nic mu v tom nebránilo a silného "stínového primátora", ať už Tůmu nebo někoho jiného, by pražská politika opravdu potřebovala. Jenže Tůma odcouval zpátky do byznysu. Není přehnané napsat, že to od něj bylo vůči voličům nezodpovědné. V zemi, vyprahlé očekáváním po věrohodných nových tvářích, obzvlášť.  

Klid na práci

Kdo si ještě vzpomene, jak se proti koalici ODS a ČSSD na magistrátu demonstrovalo? A kdo by tam přišel teď? Když se TOP 09 - stále s tím průlomový volebním výsledkem na kontě - snaží jako leklá ryba?

Jak se asi příště rozhodnou ti, kteří volili „změnu", a pak zjistili, že to tu změnu tak nějak „přestalo bavit"?

Nejde jen o Tůmu. Ani by nemuselo vadit, že politiku dělá tak, že to není vidět. Jenže TOP 09 žádného Tůmova nástupce nepředstavila, nikdo takový se neukázal. TOP 09 má plných 26 z 63 zastupitelů, ale i nadprůměrně zanícený pozorovatel pražské politiky zná tak čtyři, pět z nich maximálně.

Předsedou pražské organizace byl teď opět zvolen poslanec František Laudát, který v zastupitelstvu vůbec není, k pražským záležitostem se vyjadřuje jen sporadicky (a byl dlouholetým členem pražské ODS, takže jako „změna" moc nepůsobí).

Pražská TOP 09 jako by s odsunem do opozice zahořkla a upadla do letargie. Málo se hlásí o slovo, nenabízí vlastní propracované alternativy, její vize Prahy je nejasná. ODS a ČSSD jí mohou děkovat za klid na práci. Spokojeni mohou být i zelení, kteří si momentálně jako jediní plní své opoziční povinnosti, aniž by je silnější TOP 09 nějak zvlášť zastiňovala.

TOP 09 má několik starostů městských částí. Upozornili na sebe například tím, že schvalují bourání domu na Václavském náměstí (Praha 1) a Nákladového nádraží Žižkov (Praha 3). Změna k lepšímu nastala v Praze 5, což je ale po éře starosty Jančíka přirozená evoluce.  Proti ministrovi bourací kultury Besserovi se jeho pražští spolustraníci chabě ozvali, pak umlkli.

Vyhlídky na pražskou změnu skrze TOP 09 kamsi uplavaly. Zdeněk Tůma je muž, který nebyl. V politice.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy