Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 3. 2018 11:10

Zeman dal jen devět milostí. To je strašně málo, přitom výběrové řízení vyhrál Kajínek

Přirozený, rozumný počet milostí by byl řekněme deset dvacet do roka. A hlavně: bez nějakých předběžných podmínek.
Důvodů k milosti může být nekonečno.
Důvodů k milosti může být nekonečno. | Foto: ČTK

Miloš Zeman dal tento týden milost muži, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Hrad informoval, že omilostněný sice nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, nicméně prezident jeho další potrestání vnímá jako nadbytečné a kruté. Trpěl by jím hlavně druhý nezletilý syn, který havárii přežil a o něhož se zatím starali příbuzní.

Taková milost se zdá zcela v pořádku, je to skoro typový případ, kdy je namístě. Dá se polemizovat, jestli neměla přijít dřív. Možná mohlo být dokonce zastaveno trestní stíhání, protože vyšší trest byl vynesen samotnou tragédií a dítě snášelo trauma od počátku, ne až v době, kdy byl otec odsouzen. Ale to je věc názoru a hlavně - jako u milostí vždycky - absolutistické rozhodnutí prezidenta (zastavení trestního stíhání by musel spolupodepsat premiér nebo pověřený ministr). Dám - nedám milost, tečka.

Za své první prezidentské období, které končí 8. března, udělil Miloš Zeman pouhých devět milostí. V porovnání s jeho demokratickými i nedemokratickými předchůdci v úřadě zlomek. Několikrát jsem psal, že je to špatně, že se institut milosti má využívat víc kvůli případům, kdy je justice zbytečně tvrdá, že stát má tu a tam dávat najevo soucit atd.

Zemanovy milosti ukázaly ještě jednu věc: je nesmysl stanovovat předem nějaká kritéria, která musí dotyčný splňovat, aby milost přicházela v úvahu. Není správné si to takhle zjednodušovat podle škatulek. Žádost o milost není výběrové řízení!

Miloš Zeman prohlásil, že na milost budou mít nárok jen ti, kdo splňují tři podmínky: nespáchali závažný trestný čin, jejich život ohrožuje nemoc a mají dostatečné domácí zázemí.

Statistika je prostá: Z devíti milostí, které za pět let udělil, jich jeho parametry splňovalo šest. Tři ne. Takže třetinu milostí představovaly "výjimky". Pravidlo s takovým podílem výjimek je očividně vadné. Kapitola sama pro sebe bylo propuštění Jiřího Kajínka: výsměch všem těm, na které se s odvoláním na Zemanova kritéria s milostí nedostalo.

Přirozený, rozumný počet milostí by byl řekněme deset dvacet do roka. A hlavně: bez nějakých předběžných podmínek. Každá situace je jedinečná, důvodů k milosti může být nekonečno, to je život a od toho prezident významné právo udělovat moudře a citlivě milost má. Miloš Zeman s ním bohužel nezacházel dobře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy