Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 9. 2017 13:15

Zeman dělá kampaň pro Babiše. Čeká nás po volbách překvápko? Dá mu milost?

Teoretická možnost: den po volbách Zeman jmenuje šéfa ANO premiérem, zastaví jeho trestní stíhání a Babiš si to sám kontrasignuje. Nazdar.
Ti dva jednají ve shodě, o tom nelze pochybovat. Obří politická synergie.
Ti dva jednají ve shodě, o tom nelze pochybovat. Obří politická synergie. | Foto: DVTV

Odehrávají se neobyčejné děje. Už jsme otrlí, nedivíme se, ale to, co předvádí prezident Miloš Zeman okolo Čapího hnízda, nemá obdoby. Tak masivní ovlivňování trestní kauzy z Hradu bylo dříve nemyslitelné. A tak masivní ovlivňování voličů přímo z Hradu. Jak by řekl Andrej Babiš: Je to kampaň. Ano, je to Zemanova intenzivní kampaň v jeho prospěch.

Jestli bude Babiš souzen, nevíme. Jestli spáchal trestný čin, nevíme. Laicky to tak vypadá: Agrofert nemohl dostat dotaci pro malý či střední podnik. Ale všichni vědí, že Zeman už případ rozsoudil, klidně by prý Babiše po volbách jmenoval předsedou vlády, dokonce i kdyby seděl ve vazbě, což mu mimochodem nehrozí.

Podívejme se na tu sérii: Zeman veřejně napadá policii kvůli vyšetřování Čapího hnízda. Tři jeho výroky k žádosti policie o vydání Babiše k trestnímu stíhání: "Je to podvod na voličích." Druhý: "… datum dva měsíce před volbami tato žádost vzbuzuje podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely." Třetí: "Nezdá se vám, že je zde těch policejních provokací už trochu moc?"

V úterý si Zeman pozval ministra spravedlnosti Pelikána (ANO), erudovaného právníka "nota bene z právnické rodiny". Proč? Aby mu vyčinil, že ze své funkce napadl policii a obvinil ji z účelového jednání, ač ví, že ze zákona jednat musí? Ale kdež: "Pokud jde o pana ministra Babiše, chci si samozřejmě poslechnout jeho (pozn. red.: Pelikánovo) stanovisko. A až se vrátím z New Yorku, tak si chci poslechnout stanovisko pana ministra Chovance."

Malá vsuvka pro poradce pana prezidenta: Mohli byste mu nějak šetrně sdělit, že Andrej Babiš už skoro čtyři měsíce není ministrem a že ho sám odvolal? Snad ho to nerozhodí.

Špičky justice a vnitra chodí na Hrad na kobereček kvůli kauze Čapák? O které si Zeman veřejně myslí, že Babiš nic neprovedl a policie po něm jde na objednávku? Jak má pak vyšetřovatel pracovat? A co se vlastně na Hradě dohaduje? Kde zůstala nestrannost, odstup?

Jako by byl členem ANO

Ve čtvrtek přijel za Zemanem na Hrad Babiš. Sdělil pak, že předsedou vlády Zeman jmenuje vítěze voleb. "Nikde není psáno, že ty volby vyhrajeme," dodal šéf ANO, zřejmě se bojí, aby jeho voliči nezůstali doma v domnění, že už to má jisté a oni se nemusejí obtěžovat k urnám.

Hned na začátku kauzy Čapí hnízdo Zeman nelenil a jel za Babišem na farmu, aby ho osobně podpořil. Odmítl "lex Babiš", novelu zákona o střetu zájmů, podle níž firmy ministrů nesmějí dostávat veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Ministři sami nesmějí vlastnit média. - Ti dva jednají ve shodě, Zeman jako by byl člen ANO.

Po návratu z New Yorku, kde v pondělí převezme ocenění od amerického židovského fondu GJCF (Gershon Jacobson Jewish Continuity Fund), chce slyšet stanovisko ministra vnitra Milana Chovance k Čapímu hnízdu.

Ani Chovanec, ani Pelikán nemají do vyšetřování a dozorování kauzy co mluvit. Nemají o něm nic vědět, nesmějí do něj zasahovat (což Pelikán svými výroky činí). Celé to má jediný cíl: Zeman znovu a znovu ukazuje svým voličům: Volte Babiše, je to můj člověk, volte ANO.

Může jít o víc. Pelikán u Zemana? V listopadu 2013 prezident na ministerstvo spravedlnosti převedl pravomoc udělovat milosti a také žádosti o milost zamítat - s výjimkou žádostí lidí, kteří jsou nevyléčitelně nemocní. Klidně spolu mohli jednat o situaci, jež nastane po volbách.

Čekejme překvapení, se Zemanem si nečekanostmi můžeme být jisti. Vzpomeňme na odvolávání Babiše a Sobotkův pokus o rezignaci celé vlády, vzpomeňme na šokující milost pro vraha Kajínka, připomeňme Zemanovu kampaň, která se odehrává prostřednictvím výjezdů hlavy státu do krajů. A další kousky, třeba opoziční smlouvu s Václavem Klausem, ten šok tehdy. On rád překračuje hranice, dělá si, co chce, mění postoje (jen blbec je nemění, že).

Před volbami řekl, že Babišovi milost nedá, ale po volbách může být vše jinak. Šéfové stran nyní (i oni mohou po volbách otočit) tvrdí, že pokud bude Babiš trestně stíhán, do vlády s ním nepůjdou. Jak z toho ven? Třeba takhle: den po volbách Zeman jmenuje Babiše premiérem, zastaví jeho trestní stíhání (abolice, milost) a Babiš si to podepíše (je vyžadována kontrasignace premiéra nebo jím pověřeného ministra). Nazdar, vyřízeno.

Tento scénář odpovídá tomu, co Miloš Zeman, stranící neochvějně a věrně Andreji Babišovi, dělá před volbami. Pak by šéf ANO už neměl onu případnou překážku. A nezapomeňme, zatímco imunita trvá jen po dobu poslancování, milost platí až do smrti smrťoucí. Nepochybujme, že Babiš podpoří Zemana ve volbě na Hrad. Jaká to bájná synergie!

 

Právě se děje

Další zprávy