reklama
 
 

Zeman dostal památku na bitvu na Bílé hoře. Co tím chce Putin říct?

23. 11. 2017 16:00
Obnovené zřízení zemské z roku 1627 nastolilo habsburský absolutismus. Pozor, ten dárek má magickou moc.

Miloš Zeman veze od Vladimira Putina Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Díky. Vzácný dar je významnou součástí naší historie, ale ex-Haló mluvčí Ovčáček a Zemanovi fanoušci z Klubů českého pohraničí by se nad ním neměli rozplývat příliš.

Jeho obsahem totiž není nic menšího než potvrzení bitvy na Bílé hoře a habsburského absolutismu. Jde o ústavu nadvlády němectví a katolictví!

To se voličům Miloše Zemana, Tomia Okamury, KSČM a Václava Klause mladšího nemůže líbit. Stačí připomenout bojovné: Tahle země je naše!

Příběh českých dějin, vyprávěný několika generacím ve školách Aloisem Jiráskem, Zdeňkem Nejedlým a Otakarem Vávrou, přitom stojí na tom, že "tři sta let jsme trpěli" a Bílou horu je třeba "odčinit". Tenhle kánon spousta lidí sdílí - co sdílí, prožívá! - dodneška.

Kdo žije dějiny skrze odčiňování Bílé hory, často zároveň vzhlíží k Putinovi. Ty věci jsou ve slovansko-bolševické mytologii spojené: za války nás Rusko vyrvalo z područí Němců, navazujícího na dobu temna. Dnes je Rusko útěchou před bruselským útiskem.

Ale diktát Bruselu je proti popravě českých pánů pořád ještě brnkačka, ne? A pobělohorská rekatolizace byla možná ještě horší než uprchlické kvóty. Takže když nám teď Putin věnuje památku naší vlastní poroby, neměli by zemanovci proti tomu mokrému hadru ve tváři zaprotestovat? Není to, jako by šéfredaktor Zvezdy Zemanovi slavnostně věnoval protokol o dočasném pobytu sovětských vojsk?

1. července 1945 se na bělohorské pláni konala velká manifestace, hlavní projev měl ministr zemědělství Julius Ďuriš. Závěrem shrnul: Komu vděčíme za odčinění Bílé hory? Komu vděčíme za osvobození české a slovenské půdy? Co by bylo bez pomoci národů SSSR a jejich proslavené Rudé armády? Zvítězili a osvobodili jsme se po boku bratrských národů SSSR a spojenecké Rudé armády. Proto z těchto bělohorských plání posílám hluboké díky těmto osvoboditelům. Vyvodíme však i jiné důsledky tohoto osvobození. Poučili jsme se z vnitřní síly a pevnosti SSSR - budeme se z nich učiti i pro budoucnost. Poučili jsme se, jaká zahraniční politika a jaké spojenectví znamená bezpečnost naší republiky a svobodu našich národů. Proto z tohoto místa nejen děkujeme, nýbrž i slibujeme, zůstaneme věrni pevnému a věčnému spojenectví s bratrskými národy SSSR a jejich slavné Rudé armádě. Ať vzkvétá naše republika v rodině slovanských národů ke štěstí a blahu našeho lidu.

A Lidová demokracie napsala: Mýlili se cizáci roku 1620, že zlomili český národ, jako se zmýlili jejich nacističtí pokračovatelé v letech 1939-1945. Tento zdánlivě mrtvý národ, dík velikému ruskému národu, vyvstal, aby dokončil dílo, přervané bělohorskou katastrofou a nacisticko-německou okupací.

Jsou to ale paradoxy. Člověk by čekal, že Putin Zemana obdaruje spíš nějakým symbolem slovanské vzájemnosti. Ale doklad bělohorské katastrofy? Vždyť to je jak pro Hermana od sudeťáků, pro tohle si nemusela hlava státu jezdit do Soči!

Obnovené zřízení zemské předurčilo češtině podřadné postavení. A Zeman u Putina pravil, že novináři musí rozumět rusky. Ten dárek má očividně magickou moc. Jako by jím ruský prezident chtěl Čechům vzkázat: Mrkněte se na to, ať víte, do čeho jdete.

autor: Jan Lipold | 23. 11. 2017 16:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama