Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 2. 2017 12:38

Zeman na Hrad: Stovka denně důchodce nezabije, Jsem zdravý jak řípa a Hovory s Alex

Prezident se nechal vyblejsknout v dresu národní reprezentace na běžkách a v TV Barrandov si každý týden popovídá s Alex Mynářovou. Tak se to dělá.
Stovka denně pro důchodce nic není!
Stovka denně pro důchodce nic není! | Foto: ČTK

Na obrátkách nabírá prezidentská kampaň Miloše Zemana (který však ještě svoji druhou kandidaturu neoznámil). Sledujeme kroky zaměřené již vysloveně k udržení Hradu v další pětiletce. Sem patří i výrok o stovce za den v nemocnici, který hlava státu pronesla při zahájení třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Zeman reagoval na vystoupení krajského zastupitele Josefa Lukáška (KSČM). Ten si stěžoval na nízké platy v sociálních službách: "V sociální oblasti nejsou lidi, odcházejí například do automobilky, ale v poslední době je přeplácejí i supermarkety," pravil.

Zeman to spojil se zrušenými poplatky za lůžko v nemocnici. Někteří lidé tam prý umísťují rodiče, aby ušetřili tři tisíce měsíčně. "Já budu první, kdo bude se zvýšením platů souhlasit, ale také musím položit otázku, kde na to vezmu peníze. Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Bude vás to stát tři tisíce měsíčně. Průměrný starobní důchod je 11 tisíc, pořád nebudete o žebrácké holi… Toto je chyba, která by se měla napravit," řekl.

Kdosi na Facebooku poznamenal, že Zeman přišel o voliče. Skutečně? Byla to hrubka, která se mu vymstí? Taková úvaha vychází z představy Zemana coby levicového prezidenta. Tím on ale v žádném případě není. Dnes vystupuje mnohem spíš jako "trumpovský" či "babišovský" prezident. Ani levice, ani pravice, ale "já", jenž si mohu dovolit všecko.

Lidé milují jeho proříznutá, nevymáchaná ústa, jeho útočnost, nesnášenlivost, mstivost, nesmiřitelnost, nabubřelost, ego, protože by chtěli umět být taky takoví. Obyčejně brutální. Dlaždičsky vrchnostenští. Už nejde o chudé a bohaté, tohle dělení lidé jako Trump, Zeman a Babiš mažou. Už jde jen o "já a moji" a "zbytek světa proti mně".

Výrok o znovuzavedení stovky za den (noc) v nemocnici můžeme chápat jako do jisté míry odvážný a provokativní: Na chudáky kašlu. Ostatně doma by stejně utráceli, tak ať solí, a je mi fuk, co si o tom kdo myslí. Nejsem žádný ochránce pro "socky".

Zeman je prezident dělivý (opak sjednocujícího). Neútočí na "socky", spíš našel další skupinu, na kterou ukáže, a jeho volič ji má povinně nesnášet. Něco jako "pražská kavárna". V tomto případě vydal povel hledat lidi, kteří strčí rodiče či prarodiče do špitálu, aby ušetřili tři tisíce měsíčně.

ÚS: Stovka denně činí nemocnici pro řadu lidí nedostupnou

Potíž tkví v tom, že takovou skupinu nelze nijak vymezit, takže se nakonec všichni důchodci ležící v nemocnici mohou jevit jako "odložení", přičemž všichni jejich nenasytní příbuzní okrádají stát o tři tácy měsíčně. - Ten výrok není odvážný, jen znovu společnost rozdělující, nadívající ji podezřením a nesnášenlivostí. Výrok v tomto smyslu do hloubky asociální.

Poplatky spustila Topolánkova vláda v lednu 2008 (ministr Tomáš Julínek), zrušil je Ústavní soud v létě 2013 s tím, že nemocniční péči činí pro řadu lidí nedostupnou. Sociální demokracie nechce poplatky v jiné formě zavádět. Naopak Andrej Babiš (ANO) už v červnu 2014 oznámil, že se jeho hnutí pokusí vyjednat, aby se poplatek platil. "Zkusíme o tom přesvědčit partnery v koalici," řekl. Nepřesvědčil.

Politicky má Zeman jasno: s Babišem proti Sobotkovi. Potřebuje mít na své straně voliče ANO. Zřejmě taky proto vypálil salvu proti zloduchům odkládajícím staré příbuzné za tři tisíce do špitálu.

Typicky zemanovský je pak i výrok, že "stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije", protože "průměrný starobní důchod je jedenáct tisíc". Zaprvé Ústavní soud míní, že by to někoho mohlo nikoli přímo zabít, ale vyloučit z nemocniční péče, a díky tomu třeba i následně ohrozit na životě. Julínkův poplatek byl od začátku krutě plošný, nevynechal sociálně slabé.  

Za druhé Zemanův výrok ukazuje, že si na "lidovou hlavu státu" jen hraje. V reálu o situaci mnoha starých lidí neví nic, nezajímají ho. Trefil se premiér Sobotka, když reagoval na Twitteru: "Myslím, že pan prezident si neumí představit, s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád, že jsem prosadil zrušení poplatků."

Tak znovu, uškodil výrok Zemanovi? U skalních zemanovců ne, ti budou kývat. U voličů levice rozhodně nezaboduje. Babišovci ty věty sice vezmou, ale bude záležet na tom, jestli jejich guru postaví do prezidentské volby svého kandidáta, nebo ne.

Poslední dobou se v kuloárech mluví o tom, že ANO možná bude chtít nabídnout "svého Zemana", Babišova adepta na Hrad. Údajně tam totiž panují pochyby o tom, že Miloš Zeman s jistotou projde z prvního kola do druhého.

Prezident sám se však zuby nehty snaží. Nechal se vyblejsknout v dresu národní reprezentace na běžkách, rozuměj "jsem zdravej jako řípa", a dohodli mu jednou týdně povídání v (napůl čínské) TV Barrandov, kde otázky (jistě ostře, investigativně na tělo) bude klást manželka kancléře Mynáře Alex. Tak se to dělá.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy