Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 3. 2018 11:20

Zeman znovu krát 5 milionů. Poštovní známky s prezidentem zrušte, je to přežitek

Prezident není královna, probůh! Trapas republiky.
Česká republika rovná se Zeman. Ale ne... Nová edice prezidentských známek vyjde 18. dubna.
Česká republika rovná se Zeman. Ale ne... Nová edice prezidentských známek vyjde 18. dubna. | Foto: ČTK

A je to tu zase. Poštovní tiskárna cenin nahodila rotačky, mluvčí Ovčáček Twitter a vyslal jasný vzkaz všem: Do oběhu se chystá nová známka s prezidentem republiky. Náklad pět milionů kusů. Až na jinou barevnost je stejná jako ta minulá z roku 2013, aktualizace podobenky se nekonala. Ale i tak zůstane patrné, že jde o Miloše Zemana (ačkoli to na známce není napsáno).

Prehistorický zvyk, popírající republikánskou povahu české demokracie, se opakuje, nepodařilo se nám od něj oprostit. Vydávat poštovní známky s úřadujícím prezidentem, navíc jakoby na počest jeho zvolení, to v Evropě dělá jen Česko, Slovensko a Estonsko a ve světě pak ještě nějaké ty diktatury a semidiktatury.

Je to přežitek. Prezident není královna, probůh! Trapas republiky.

Nejde ausgerechnet o Miloše Zemana, na poštovní známky nepatří žádný prezident, žádný politik ve funkci. Dotyčnému to propůjčuje jakýsi punc vyvolenosti, čili něco spojeného s monarchií, v českém státním zřízení nonsens. Prezident na známkách je nedotknutelný. Jeho tvář autorizuje ceninu - a naopak.       

Nepatřičnost toho všeho vyniká v situaci, kdy je Zeman na Hradě po druhé, drsné a vyrovnané přímé volbě, bez obalu rozděluje společnost, inspiruje kontroverze a útočí. Známka je tím pádem "falešná" - už to, že existuje, přece má být symbolem jednoty, pospolitosti, vzájemné úcty a přijetí statu quo. Nic z toho ovšem nepanuje. Známka "lže". Vznětlivější povahy asi i provokuje. Prezidentův lehký úsměv… Demonstranty nazývá "chudáčky"…

Poštovní známky představují setrvačnou, nastolovanou, vynucovanou úctu k hlavě státu. To se skutečným respektem nemá nic společného. Kdyby se známky s prezidentem prostě přestaly tisknout, na jeho reputaci a vážnosti by to nic nezměnilo. Společnosti by to prospělo. Stačí sebrat odvahu a chtít přežilou tradici ukončit. Tak příště.

 

Právě se děje

Další zprávy