Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 3. 2018 11:20

Zeman znovu krát 5 milionů. Poštovní známky s prezidentem zrušte, je to přežitek

Prezident není královna, probůh! Trapas republiky.
Česká republika rovná se Zeman. Ale ne... Nová edice prezidentských známek vyjde 18. dubna.
Česká republika rovná se Zeman. Ale ne... Nová edice prezidentských známek vyjde 18. dubna. | Foto: ČTK

A je to tu zase. Poštovní tiskárna cenin nahodila rotačky, mluvčí Ovčáček Twitter a vyslal jasný vzkaz všem: Do oběhu se chystá nová známka s prezidentem republiky. Náklad pět milionů kusů. Až na jinou barevnost je stejná jako ta minulá z roku 2013, aktualizace podobenky se nekonala. Ale i tak zůstane patrné, že jde o Miloše Zemana (ačkoli to na známce není napsáno).

Prehistorický zvyk, popírající republikánskou povahu české demokracie, se opakuje, nepodařilo se nám od něj oprostit. Vydávat poštovní známky s úřadujícím prezidentem, navíc jakoby na počest jeho zvolení, to v Evropě dělá jen Česko, Slovensko a Estonsko a ve světě pak ještě nějaké ty diktatury a semidiktatury.

Je to přežitek. Prezident není královna, probůh! Trapas republiky.

Nejde ausgerechnet o Miloše Zemana, na poštovní známky nepatří žádný prezident, žádný politik ve funkci. Dotyčnému to propůjčuje jakýsi punc vyvolenosti, čili něco spojeného s monarchií, v českém státním zřízení nonsens. Prezident na známkách je nedotknutelný. Jeho tvář autorizuje ceninu - a naopak.       

Nepatřičnost toho všeho vyniká v situaci, kdy je Zeman na Hradě po druhé, drsné a vyrovnané přímé volbě, bez obalu rozděluje společnost, inspiruje kontroverze a útočí. Známka je tím pádem "falešná" - už to, že existuje, přece má být symbolem jednoty, pospolitosti, vzájemné úcty a přijetí statu quo. Nic z toho ovšem nepanuje. Známka "lže". Vznětlivější povahy asi i provokuje. Prezidentův lehký úsměv… Demonstranty nazývá "chudáčky"…

Poštovní známky představují setrvačnou, nastolovanou, vynucovanou úctu k hlavě státu. To se skutečným respektem nemá nic společného. Kdyby se známky s prezidentem prostě přestaly tisknout, na jeho reputaci a vážnosti by to nic nezměnilo. Společnosti by to prospělo. Stačí sebrat odvahu a chtít přežilou tradici ukončit. Tak příště.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy