Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 6. 2017 12:30

Zemanovi se rozpadá osobnost: Sobotka je "svině" a Česko musí mít koule a kabelku

Sprostý jak dlaždič, ohrožuje Česko, hraje s Putinem proti EU, uráží premiéra, škodí a škodí a škodí. U nás už normál.
Láska na první pohled. (Ilustrační foto daru z cesty po Jihomoravském kraji.)
Láska na první pohled. (Ilustrační foto daru z cesty po Jihomoravském kraji.) | Foto: ČTK

Prezident České republiky (nebylo by od věci, kdyby nosil nějakou viditelnou ceduli s označením své státní funkce na prsou, aby to každý věděl, protože by mnohé mohlo mást jeho hrubé výrazivo) měl ve čtvrtek svůj den. Mluvil před špičkovými českými manažery na pražském Žofínském fóru, slavil se svým kancléřem (nebo naopak Mynář se svým prezidentem?) narozeniny v zahradách Hradu a vystoupil ve svém volebním pořadu na TV Barrandov.

Začněme televizí, neboť tam se jal hodnotit ministry Sobotkovy vlády. Opět neodolal a napadl Bohuslava Sobotku. Kritizoval ho za to, že z vlády vyhnal prezidentova oblíbence, spojence a vzor, tedy Andreje Babiše. Pravil, že za slušné považuje, když si někdo před čtyřmi lety vybral někoho jako partnera, tak to s ním ještě čtyři měsíce do voleb vydrží. Když ale někdo vyhazuje svého partnera čtyři měsíce před volbami, "tak se chováš jako svině."

Nadávat předsedovi vlády do sviní, to ze západních hlav států dokáže vskutku toliko Miloš Zeman. Pohybuje se ne ve 4. cenové skupině, ale minimálně v páté nebo šesté. Tohle nebyl bonmot, tedy cosi, co Zeman považuje za vtipný shluk slov, tohle byl veřejný, nebrzděný hlas nenávisti.

Přesnou reakci na "svini" poskytl v Bruselu, kde dlí na summitu EU, premiér Sobotka: "Já se obávám, že na straně pana prezidenta dochází k určitému rozpadu osobnosti, a obávám se, že to bude pouze čím dál tím horší." Máme tedy v čele země osobnost, která se rozpadá, ale ČSSD stále předpokládá, že ji bude volit. Černý humor.

Rozpad a potřebu mluvit sprostě Zeman předvedl i na Žofínském fóru. I zde si pomohl svými milovanými vulgaritami. Na dotaz, jak dosáhnout české suverenity, odvětil: "Mít kuráž, mít koule a mít kabelku." Poněkud znejistělým posluchačům, kteří si v tu chvíli v duchu zřejmě kladli otázku, zda "už to propuklo naplno", vysvětlil, že kabelkou bouchala britská premiérka Margaret Thatcherová do stolu při vyjednávání. Naopak nevysvětlil, jaký je rozdíl mezi "mít kuráž" a "mít koule" (obojí znamená totéž), ale on to ani nikdo nečekal.

Pokračoval: "Takže koule především, kuráž na druhém místě, a pokud za nás bude vyjednávat žena - u pánů by to působilo asi poněkud nepatřičně -, ať si s sebou vezme tu kabelku." (Kupodivu Zeman nevysvětlil, jak si má žena opatřit jeho první doporučenou výbavu, ale logiku v jeho fórech nehledejme.)

Zkoulovaný neboli pod parou a czexit

Kdyby šlo o jiného prezidenta EU, pozorovatele by asi ani nenapadlo, jestli není "zkoulovaný" (rozuměj pod parou), ale v daném případě nelze vyloučit, že si hlava státu dala už před fórem pár panáků s oslavujícím kancléřem.

Suverenity Česka se Zeman držel dál: "Nacházím jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, kterou razil Leonid Iljič Brežněv, a sdílené suverenity, což je pojem, který razí EU." Je vidět, že pilně sleduje proruské weby; tam se neustále opakuje, že EU je jako RVHP, a podobné bláboly. Od prezidenta členské země EU ovšem zní dost šíleně, když Česko přirovnává ke komunistickému satelitu Sovětského svazu.

Zeman přitom nemá o bolševickém režimu tak docela jasno. Nejenže vzhlíží ke komunistické Číně, ale na Žofíně se nechal slyšet: "Nejsem proti migraci obecně. Uvítal jsem, že vietnamská komunita je velmi dobře začleněná v české společnosti."

Jak známo, vietnamští dělníci byli naváženi do Československa mezi lety 1956-1967 a po roce 1973. Přilétali na základě mezivládní dohody o zvyšování kvalifikace, ale každý ví, že si to tehdejší československé vlády nevymyslely; byl to moskevský plán na pomoc komunistickému Vietnamu. Tento moskevský diktát Zemanovi nevadí, kdežto dohodu EU o kvótách nevydýchá. Přitom Vietnamců přicházely desetitisíce, zatímco my jsme měli přijmout 2600 uprchlíků…

Jeden nebonmot a nevtip z Žofínského fóra, Zeman by podpořil referendum o odchodu Česka z EU: "Zastávám kacířské stanovisko, které jsem dříve nezastával, že inteligence našich občanů je vyšší než inteligence našich politiků," pravil s tím, že sám by hlasoval proti odchodu z unie.

Tady to nevypadá na rozpad, ale spíš na putinizaci Zemanovy osobnosti. Přesně toto Moskva chce: rozkládat EU. Pokud prezident pléduje za referendum o czexitu, pak by měl nabídnout alternativu, co bychom bez EU dělali. S Británií se srovnávat absolutně nemůžeme, ale i Britové teď vidí, jakou udělali botu, a snaží se z toho vybruslit.

Popravdě, i na tyhle kremelské, vlast ničící, Česko zpochybňující nápady jsme u Zemana zvyklí. Sprostý jak dlaždič, ohrožuje Česko, hraje s Putinem, uráží premiéra, škodí a škodí a škodí. U nás už normál.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy