Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 6. 2015 8:00

Země chlapů: Ženy jsou v Česku považovány za méněcenný druh

Komentář Martina Fendrycha: Jak jsou u nás placeni muži a ženy v produktivním věku? Nerovně, nespravedlivě. A v penzi je to ještě horší. Krásný, mužský svět.
Žena v Česku? Žádná bohyně. Dá se na ní v práci ušetřit.
Žena v Česku? Žádná bohyně. Dá se na ní v práci ušetřit. | Foto: Aktuálně.cz

V pátek jsme neslavili mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Nemohli jsme ho slavit, protože u nás pohlaví rovná nejsou. Sociologický ústav a společnost Gender Studies v Česku začaly sledovat, jak odlišně jsou zde placeni muži a ženy v produktivním věku. Psalo o tom kupříkladu Právo. Sociologové a genderisti vycházeli z dat Českého statistického ústavu (ČSÚ) a Eurostatu z roku 2013. Je to bída. Měli bychom 19. červen nazvat dnem nerovnosti mužů a žen.

V roce 2013 u nás brali muži v průměru hrubou mzdu 29 tisíc korun a ženy 20 tisíc korun. Logicky uvažující občan by čekal, že rozdíly budou klesat s vyšším vzděláním a vyšší funkcí. Jenomže to je naopak. Čím vzdělanější žena a čím zaujímá lepší pozici, tím méně bere než stejně zařazený muž. Zažívá to většina takto situovaných žen. Patriarchát 2015.

Skoro o třetinu (o 30 procent) méně než pánové berou dámy ve věku 35 až 45 let. Vysoce postavení muži mají průměrnou měsíční mzdu necelých 63 tisíc korun, ženy ve stejném postavení 46 tisíc korun. A ještě jeden paradox. Nejvíc jsou bity za to, že odešly z práce na mateřskou dovolenou. Když se z ní vrátí, dostávají podstatně nižší plat než muži na stejné úrovni. Úcta k matce, k rození a výchově dětí, nulová.

V Evropské unii jsme v rovnosti odměňování podle pohlaví pátí nejhorší. Třiadvacet zemí platí muže a ženy spravedlivěji. V celé osmadvacítce rozdíly činí 16 až 17 procent, u nás stabilně, celá léta, pětinu. Žijeme v systému, který automaticky, samozřejmě ženy podhodnocuje (nebo muže nadhodnocuje).

Důvodů najdeme víc. Určitě je to tradice, zvyk zažraný pod kůži, ale taky obyčejný byznys. Když je „normální“ platit ženu za stejnou práci méně, proč jí dávat víc? Proč „vyhazovat“ peníze oknem? A ještě něco. Ženy jsou obvykle méně asertivní, neozvou se a jsou mimochodem pořád ještě zvyklé za muže pracovat. Nejběžnější je to v domácnosti.

Moje známá z malé organizace mi vyprávěla, jak to chodí u ní v práci. Šéf je slušný, nedělá však skoro nic. Nerozhoduje. Neřídí. V práci za něj dělá několik žen, on jenom podepisuje a vzdychá. Když jsem se jí ptal, proč to neřeší, řekla mi: „Mohl by přijít ještě horší ředitel.“

V důchodu ženy často živoří

A ještě jedna do očí bijící nerovnost a nespravedlnost, která s horším a nespravedlivým placením žen souvisí: dostávají v průměru skoro o 40 procent nižší penze. Takže jsou bity v produktivním věku, čím vzdělanější, tím bity více, ale pak ještě živoří v důchodu. Proč? Vychovávaly děti. Dělaly tedy to nejcennější, co mohly. To je odměna.

Podceňování (nejde jen o podhodnocování) žen se, jak dobře víme, projevuje i v politice. Ve Sněmovně ženy zaujímají jen dvacet procent míst, v Senátu devatenáct, v krajských zastupitelstvech dvacet. Nejlépe si vedou „dole“, tedy v zastupitelstvech měst a obcí, tam jich bylo zvoleno 27 procent. Ve vládě zasedají tři ženy (Marksová, Valachová, Šlechtová), premiér a prezident jsou samozřejmě tradičně pánové.

Češi ze srdce nesnášejí nařizování, kvóty, brání se třeba přidělování azylantů z Itálie, protože si je „chceme brát dobrovolně“. S kvótami žen na kandidátkách politických stran je to stejné. Nápad ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vyvolává odpor a hněv. Lidem vadí diktát, ale zdaleka tolik jim nevadí nespravedlnost. Na tu jsme zvyklí. Přijímáme ji jako samozřejmost. (Hlavně my, muži.)

Do této české reality navrhuje ministerstvo vnitra Milana Chovance spolu s Dienstbierem novelu volebního zákona: ženy by měly zaujmout minimálně dvě pětiny míst na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby. To samé platí pro muže. Návrh stanoví, že by obě pohlaví musela být rovnoměrně zastoupena na prvních dvou místech každé kandidátky.

Schopnost a výkon nejsou kritériem

Velký skok. V minulých volbách do Sněmovny a krajů ženy zabraly čtvrtinu míst na kandidátkách. Neplatilo, že by na prvních dvou místech musela figurovat obě pohlaví. Vnitro vymyslelo taky trest za nedodržení pravidla. Týkal by se stran, které by ve volených zastupitelstvech zasedly. Při nedodržení kvót by braly nižší roční příspěvek za mandát o 30 procent (tedy o tolik, o kolik vzdělané manažerky berou méně než muži).

Předpokládám, že návrh neprojde. Kupříkladu předseda hnutí ANO Andrej Babiš už loni v srpnu, když se o kvótách také debatovalo, pravil: „Je to nesmysl, kritériem je schopnost a výkon, ne pohlaví.“ Potíž však nalézáme v tom, že schopnost a výkon, alespoň podle sociologů, kritériem nejsou.

Kdyby kvóty prošly, mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Přibylo by zřejmě poslankyň a zastupitelek. Ženy by bylo více vidět a slyšet, přestaly by být neviditelné a neslyšitelné. Najednou by už nešlo tak snadno brát je na hůl v práci, platit je méně za to, že se, smolařky, nenarodily jako muži.

Nenalhávejme si, že se rozdíly v platech a nerovné zastoupení ve Sněmovně nějak přirozeně, automaticky vyrovnají. Za prvé si soutěživí pánové dokážou obhájit svá lídrovská místa. Za druhé je pro firmy milé, když na platech poloviny zaměstnanců ušetří dvacet procent i víc jen tak. Za nic.

Za chybné, hanebné a českou společnost dokonale vystihující ovšem považuji fakt, že důchodkyně berou o dvě pětiny nižší penze. Tohle by se mělo změnit nejdřív. Ale nezmění; státní kasa je na tom stejně jako firma, proč by měla chtít platit více než polovině důchodců o 40 procent vyšší důchod? Vzpomeňme, že poslední zvýšení důchodů má činit 600 korun za rok...

To je totiž smutný a klíčový fakt, že jsou u nás ženy naprosto samozřejmě považovány za jakýsi nižší druh. A mužský systém na tom docela slušně vydělává.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy