reklama
 
 

Zkusme Babčenka a Ukrajince chápat, ne je rychle odsuzovat

3. 6. 2018 19:30
Za kulisy zpravodajských informací není mnoho vidět. Ale proč bychom měli považovat odvážného ruského novináře za nedůvěryhodného?

Mnoho kolegů novinářů kritizovalo Ukrajinu za fake news, když na jeden naoko poslala na onen svět ruského novináře Arkadije Babčenka. Kyjev podle nich nahrál Moskvě v její dezinformační strategii: nemůžete věřit nikomu, za každou takzvanou pravdou se skrývá něčí zájem. Babčenko prý jako novinář skončil, protože se nechal zatáhnout do zpravodajských her.

Rychlost a radikalismus odsudků mne trochu zaskočily. Ani jeden z výše uvedených názorů nesdílím. V první řadě by se nemělo zapomínat, kdo je Arkadij Babčenko. Kritický novinář ze země, kde pro režim není nejmenší problém na někoho ukázat prstem a zabít ho. Není to země, kde novinář má problémy v tom smyslu, že ho vyslýchají na policii, že ho sledují nebo že ho odposlouchávají. Postavit se proti režimu chce obrovskou osobní statečnost a nést riziko, že to odnese rodina. Člověk si to těžko dokáže představit, když žije v České republice a ne v Rusku, Venezuele, Íránu a dalších podobných státech. Kde žurnalisté píší, jak chtějí, ale vědí, že někteří před nimi už za to zaplatili nejvyšší cenu.

Není důvod Babčenkovi nevěřit, že mu šlo o život a že informace o hrozbách byla důvěryhodná. Není to přece hloupý člověk, který by snadno naletěl. Osobně jej neznám, ale soudě podle jeho článků a názorů je to mimořádně inteligentní, zkušený a statečný novinář.

Další věcí je, jak a proč se zachovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Nedělám si iluze o tom, že nemá problémy. S korupcí, s touhou některých činitelů stát nad zákonem. Po Majdanu a událostech v roce 2014 ale bojuje s problémem, který ji sužoval v minulosti nejvíce. A stejně tak i další ukrajinské instituce. S tím, že někteří lidé byli loajálnější vůči Moskvě než Kyjevu. V podmínkách nevyhlášené války, vedené Ruskem, to má Ukrajina složité. Musí se bránit na frontových liniích na východě, kde její mladí muži umírají a odnášejí si těžká zranění. Musí se bránit infiltraci ruských agentů, snažících se podrývat ukrajinský stát a působit co nejvíce problémů zemi, která se rozhodla jednou provždy vystoupit z dusivého objetí takzvaného staršího bratra. Musí se vyrovnat i s tím, že část vlastních obyvatel nevěří, že je něco takového možné, a raději si to ani nepřeje.

Je to zkrátka jiná situace, než v jaké jsme my v Evropské unii a NATO. Proto i metody někdy musí být jiné. Stejně jako Babčenko není hlupák, ani lidé ve vedení SBU nejsou hloupí a nezkušení. Naopak, jestli někdo zná ruské zpravodajské triky a kamufláže, jsou to Ukrajinci. Z první ruky a na vlastní kůži, ne jako Češi, Němci nebo Britové. Nevíme přesně, proč musela být inscenace dovedena až do takové krajnosti, jako je oznámení o smrti člověka, který žije. Možná se to nikdy nedozvíme. Ukrajinský prezident není jako ten český, který hlásí přísně utajované informace na náměstích při setkáních s voliči nebo v televizních rozhovorech se spřízněným moderátorem. Ale můžeme vážně tvrdit, že obě strany jsou vlastně stejné, když pouštějí do světa vymyšlené zprávy a manipulace? Nejsou a ani nemohou být: Ukrajina přece neokupuje žádnou část ruského území, nevynucuje si násilím změnu ruské politiky (Majdan v roce 2013 vznikl kvůli tomu, že si Putin nepřál podpis dohody mezi EU a Ukrajinou) a nezabíjí kritiky své vlády.

Na Ukrajině si lidé klidně mohou kritizovat Porošenka, a dělají to. V Rusku nahlas nebo na sociálních sítítích kritizovat Putina tak jednoduché a bez následků není. Před třemi lety jsem se dal v Kyjevě ve stanici metra do náhodného hovoru s mužem. Bývalým architektem, který v Rusku dlouho pracoval. Nebyl nadšen děním na Ukrajině a neoplýval optimismem ohledně její budoucnosti, ale zmínil jednu věc, které si tam na rozdíl od Ruska váží: "Nemusíme se budit strachem, že nám v noci v bytě zaklepe SBU na dveře a odvede nás do vězení jenom proto, že si něco myslíme. Rusové musí."

autor: Martin Novák | 3. 6. 2018 19:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama