Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
9. 2. 2010 17:00

Zprávy o páté: Strategie exitu, nejhorší vládní kus

Úředníci, průmysl a odbory se spojili. A vládnou.

Vládní strategii exitu, proti které tak reptají zelení, stále halí závoj tajemství. Totiž: Kdyby skutečně znamenala to, co se o ní říká, čili například „postavíme jezy na Labi", vydalo by to na několik titulních stran. Ale protože víceméně všichni tuší, že to tak není, že jsou to jen slova, tak se celý plán nebere moc vážně.

Už zjistit, co vlastně přesně „tripartita" - čili úřednická vláda, vybraní kapitáni ekonomiky a odboráři - usnesla, dá docela práci. Soupis 38 zásadních bodů, které nás mají vyvést z krize, ale přece jen na internetu existuje, a to zde. Pro spor premiéra Fischera se zelenými jsou podstatné body 14, 15 a 22. O vymahatelnosti dokumentu vypovídá pitoreskní bod číslo 37: „Dbát na potřeby českého průmyslu při realizaci velkých investičních akcí".

Z dohody vyplývá, že jde jen o „doporučení maximálním způsobem plnit uvedená opatření" (kteréžto doporučení v úterý vláda „vzala na vědomí"), čili zas tak neodvolatelnou platnost to nemá. A mít nemůže, protože o tom, jestli se u Děčína vzduje jezero, naštěstí po letech sporů a tisících stran odborných posudků nemůže rozhodnout nikým nevolená tripartita (dobře, odborové předáky si volí odboráři, ale v odborech bude tak tři čtvrtě milionu lidí, maximálně). Vynechat z toho politiky a „lobby veřejnosti" prostě dost dobře nejde.

Nejpopulárnější úředník se podepsal pod budovatelskou cestu z krize.
Nejpopulárnější úředník se podepsal pod budovatelskou cestu z krize. | Foto: Reuters

Smutné samozřejmě je, že se vláda pod takovéhle exity z krize vůbec podepsala; i proto, že jde místy o zjevný nesmysl (s únikem z krize v roce 2010 nemají jezy nic společného). A hlavně: Je to sice jen proklamace, ale další vlády z ní budou muset couvat a v defenzívě vysvětlovat, proč „jezy" nechtějí - tedy pokud vůbec budou mít o nějaké couvání zájem.

Čtěte také: Zelení zvažují, že opustí vládu

Nejskandálnější je, že se vláda de facto zavázala nenavrhovat nový zákon o ovzduší (za krize není čas na ekologické hrdinství). Samotný bod 22 by ospravedlnil názor, že jde zatím o nejhorší počin Fischerovy vlády.

Premiér ale hovoří o „velkém signálu dohody, který by nebylo dobré promarnit". Skoro to vypadá, jako by se Fischerovi právě podařilo odvrátit generální stávku a rozvrat u nás tak milovaného sociálního smíru. Nic takového ale nehrozilo a nehrozí. To se jen poctivě schůzující a úřadující vláda vydala cestou nejmenšího odporu. Zelení by jí za to vlastně mohli poděkovat, opoziční role je před volbami vděčná.    

Čtěte také: Zprávy o páté: Paroubek přiznal barvu, je od mouru 

Parlament měl v úterý zase jednou plná ústa korupce. „Jsme v podstatě v té hnojůvce až po nos a bojíme se, že se každou chvíli zalkneme," pravil Lubomír Zaorálek (ČSSD), načež mu Ivan Langer (ODS) opáčil, že je „hysterický žvanil". A šlo se na oběd.

V Krakonošových horách, kam korupce už také pronikla, mezitím zřídili monitorovací místnost vybavenou kamerou a nahrávacím zařízením. Past na Trautenberka může využít každý, kdo s poctivými úmysly přichází na KRNAP jednat v úředních věcech a o „monitoring jednání" projeví zájem.

Pavel Šimon, majitel firmy ABI plus, která obchoduje s jukeboxy, se soudí o odškodnění 34 tisíc korun za poškozené služební auto. Poškodil ho patnáctiletý Karel P., který šel před třemi lety za tmy po silnici, auto ho srazilo a Petr Neisser, který v něm jel, Karla P. odvezl do lesa, aby tam tiše skonal. Neisser dostal dvanáct let, Karel P., oficiální viník nehody, přežil a Pavel Šimon se teď kvůli škodě odvolal ke krajskému soudu. Platit ji má, jak jinak, viník nehody. Škoda na autě se rovná odhadem polovině ceny běžného jukeboxu, se soudními výdaji to dělá jukebox celý. To už za nějaký ten hyenismus stojí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy