Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
14. 1. 2008 0:00

Komiks: Kdo si postaví největší dům?

Čtrnáctý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Vladimír, na kterého vydělává polovina ukrajinské vesnice, se v žargonu nazývá klient.

Je to zprostředkovatel, který svým krajanům pomáhá splnit nebo častěji obejít všechny náležitosti, které po nich požaduje český stát, a získat vstupní vízum. Zařídí jim i ubytování a práci a další služby, jako třeba zdravotní pojištění, nebo spíš doklad, že si ho platí, i když tomu tak není. Za to si pak účtuje hromadu peněz, až padesát procent z platu těch, které zaměstnává nebo jim dohazuje práci. Práce je to ale často načerno a skoro vždy ne úplně "košer" z hlediska českých zákonů a předpisů.

Klientský systém udržuje desítky tisíc ukrajinských migrantů ve vazalském postavení. Má na svědomí masu nelegálů, kteří žijí v suterénu společnosti a nemají žádná práva ani právní povědomí. Z této situace mají užitek pouze klienti a firmy, které klienti anonymní levnou pracovní silou zásobují.

České firmy klientský systém, byť i nevědomky, podporují tím, že na některá místa najímají zaměstnance jen prostřednictvím agentur - což  jsou často právě klienti nebo organizace s klienty domluvené - a nechtějí jednat přímo s jednotlivci. Možná kdyby věděly, za jakých podmínek migranti pracují, tento výhodný "nákup" pracovní síly by si rozmyslely.

Klientský systém dělá těžkou hlavu českému státu. Přinejmenším proto, že ho připravuje o daně. Ale stát a jeho zákony ho paradoxně přiživují. Odborníci totiž dávají vznik a rozvoj tohoto systému do souvislosti s restriktivními opatřeními státu pro vstup cizinců na český pracovní trh. Jinak řečeno, čím jednodušší by byla pravidla, tím menší by byla potřeba pokoutních zprostředkovatelů - "klientů", a tím méně by zde žilo nelegálů.

Diskutujte: Jak by měla Česká republika řešit klientský systém?

  • Další díl pravidelného komiksu naleznete na Aktuálně.cz příští pondělí
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy