reklama
 
 

Korupčníci se musí začít bát, říká Karel Janeček

5. 4. 2012 15:50
Zakladatel protikorupčního fondu odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz

* Zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz. * Z odpovědí vybíráme: * Bohužel dnešní prohnilý systém nahrává zjedům, kteří kradou ve velkém. Slušný člověk zapomene zaplatit pár stovek za složenku nebo parkování a přijde mu exekuce na 25 tisíc. * Nelze vše zbortit a doufat, že se něco lepšího postaví znovu. Je nutné pozitivně změnit aktuální systém, i když změna musí být zásadní a viditelná. * Jsem přesvědčen, že Klaus je člověk, který nejvíc ze všech v posledních 20 letech poškodil tuto zemi. * Celé odpovědi najdete pod článkem.

„Korupce je nejhorší forma krádeže, co existuje, naprosto devastuje ekonomiku, a tím i celou společnost," říká Karel Janeček, matematik, podnikatel a předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci. „Dosahuje odhadem poloviny ročního deficitu, a když se takové prostředky ukradnou, samozřejmě chybí jinde. Musejí se zvyšovat daně, lidem se žije hůř," dodává.

V české společnosti navíc podle něj pořád přetrvává mindrák z totality, který se projevuje tím, že řada lidí považuje za udavačství, když někdo korupci oznámí. „To je přece úplně zvrácené," říká Janeček.

Před rokem dospěl k rozhodnutí, že veřejně korupci odsuzovat už nestačí, a rozhodl se začít proti ní aktivně vystupovat. Přes počáteční obstrukce ze strany soudních úředníků se mu podařilo zaregistrovat Nadační fond proti korupci (v jeho správní radě jsou kromě Janečka ještě Jan Kraus, Stanislav Bernard, Karel Randák a Radim Jančura). A záhy o něm začalo být hodně slyšet.

Ocenil například tři odvážné (Libora Michálka, Ondřeje Závodského a Renatu Horákovou), kteří upozornili na závažné korupční jednání.

Důsledně se snažil o zrušení anonymních listinných akcií, tohoto „nejpohodlnějšího nástroje korupce", představil paragrafové znění zákona o veřejných zakázkách, včetně požadavku úplného odkrytí vlastnické struktury firem, jež veřejnou zakázku získaly. Ale popsal také modely vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy, včetně účasti konkrétních osob.

A pochopitelně se nesetkal jenom s nadšeným přijetím.

Už krátce po založení fondu se objevily spekulace, že si Karel Janeček jenom chystá půdu pro vstup do politiky. Že se mu to mluví, když nepodniká v Česku - kdyby tu musel podnikat, mluvil by prý úplně jinak. A čelí už i trestnímu oznámení, které na něj a na Karla Randáka podala advokátní kancelář Šachta & Partners, zmiňovaná v souvislosti s kauzou dopravního podniku.

autor: Blogy a názory | 5. 4. 2012 15:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama