V královéhradeckém kraji vítězí příroda - z prvních pěti příček obsadila rovné tři. Nejvíce jste však navrhovali památky.
Zvítězily teplicko-adršpašské skály, následované safari ve Dvoře Králové nad Labem (druhé místo), muzeem krajky ve Vamberku (třetí místo), Českým rájem (čtvrté místo) a Hradcem Králové coby významným symbolem moderní meziválečné architektury (páté místo).
Nedařilo se naopak překvapivě Babiččině údolí, zámku v Chlumci nad Cidlinou a památníku bitvy u Chlumu. Zcela pak vypadl po celém světě úspěšný královéhradecký chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri.
Místo něj jsme tedy do výběru zařadili v tzv. "Druhé šanci" Jičín - město pohádek. Protože jste o něm však nehlasovali, nechali jsme ho symbolicky na posledním místě.
V žebříčku tak obsadily většinu opět památky (dvanáct), následované přírodními zajímavostmi (čtyři), jedním rodákem a třemi blíže nezařaditelnými místními unikáty.
Adršpašsko-teplické skály
Patří k nejmalebnějším přírodním scenériím u nás. Tvořeny jsou kvádrovými pískovci, vymodelovanými do překrásných tvarů vodou, větrem a mrazem. Vytvářejí také nespočet kaňonů, soutěsek a dalších překvapivých zákoutí.
Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací a je hodnotná nejen z geologického hlediska, ale i rozmanitostí rostlinstva (bylo zde zjištěno 238 původních druhů).
Zdejší skalní město je jedním z nejvýznamějších horolezeckých terénů v České republice. Lokalitou vedou i mnohé naučné stezky, které vás se zdejšími přírodními skvosty dobře obeznámí a nadchnou vás možná tak, jako v roce 1770 nadchly romantického spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho.
20 královéhradeckých NEJ
- 1. místo
Adršpašsko-teplické skály
Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, jedno z nekrásnějších pískovcových skalních měst v Česku. Rozmanitě vytvarované skalní útvary (Starosta a Starostová, Milenci ad.), divoké a lidem těžko přístupné skalní kaňony a rokle či vzácně se vyskytující druhy flóry a fauny.
- 2. místo
ZOO Dvůr Králové nad Labem
ZOO Dvůr králové (jediná ZOO na světě s chovem posledních exemplářů nosorožce bílého severního (v přírodě vyhuben, v zoo mají jeden kus v USA) - světová rarita a poslední žijící exempláře.
- 3. místo
Muzeum krajky Vamberk
Muzeum krajky Vamberk, jediné svého druhu v České republice, dokumentuje vývoj českého krajkářství od počátku 18. století po současnost. Vamberk je s historií paličkovaných krajek svázán téměř čtyři staletí a stal se centrem krajkářské tvorby v Orlických horách.
- 4. místo
CHKO Český ráj
CHKO Český ráj, byla vyhlášena jako první CHKO v Československu v roce 1955 na území nynějších okresů Semily, Mladá Boleslav a Jičín.
- 5. místo
Hradec Králové, salon republiky
Hradec Králové, díky prozíravé spolupráci osvíceného primátora Ulricha a význačných architektů (Kotěra, Gočár, Liska a další) se krajské město již od meziválečného období mohlo chlubit přízviskem "salon republiky".
- 6. místo
Stavebnice Merkur
Merkur, název vláčků a kovové stavebnice, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují (firma Inventor Jaroslava Vancla). Během 20. století se stala nejoblíbenější českou hračkou a úspěchy získávala i v zahraničí. V Polici nad Metují bylo nedávno otevřeno muzeum stavebnice Merkur.
- 7. místo
Pevnost Dobrošov u Náchoda
Dělostřelecká tvrz Dobrošov u Náchoda, součást českého pohraničního opevnění z let 1935-1938. 400 metrů podzemních chodeb a sálů.
Zámek Kuks
Zámek Kuks a galerie barokních soch Matyáše Bernarda Brauna.
Sněžka
Sněžka, nejvyšší hora ČR.
- 8. místo
Karel Čapek
Karel Čapek (1890-1938), rodák z Malých Svatoňovic, významný spisovatel, novinář, dramatik a filosof.
- 9. místo
Muzeum Betlému Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem, muzeum betlémů ze všech oblastí Česka. Nachází se zde největší mechanický dřevěný Proboštův betlém, největší na světě (7 x 3 x 2m, 351 figurek), pravidelný exponát světových výstav.
Galerie antického umění v Hostinném
Galerie antického umění v Hostinném, jediná galerie kopií antických soch ve střední Evropě. Jde o sbírky Univerzity Karlovy, které jsou umístěny v bývalém františkánském klášteře v Hostinném.
Dřevěný kostel v Broumově
Broumov, kostel Panny Marie, nejstarší dřevěný kostel v Česku.
Zámek Hrádek u Nechanic
Hrádek u Nechanic, romantický zámek ve stylu windsorské gotiky
- 10. místo
Petrof Hradec Králové
Petrof, Hradec Králové, největší evropský výrobce pianin a klavírů, rodinný podnik s téměř 150letou tradicí.
Pevnost Josefov
Josefovská pevnost (Jaroměř-Josefov), vedle Terezína jediná zachovalá pevnost z doby Rakouska-Uherska. Neopakovatelná a dodnes patrná atmosféra vojenského eráru.
- 11. místo
Babiččino údolí
Babiččino údolí, místo, kde se odehrává děj Babičky od Boženy Němcové.
Zámek Karlova Koruna
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou od G. Santiniho s ojedinělým půdorysem ve tvaru královské koruny. Název je odvozen od Karla VI., který sem zavítal po své korunovaci.
- 12. místo
Památník bitvy u Chlumu
Památník bitvy u Chlumu, 3. července 1866 se severozápadně od Hradce Králové konala jedna z největších bitev 19. století, která rozhodla o výsledku prusko-rakouské války. Připomíná ji řada pomníků a pamětních křížů.
- 13. místo (tzv. Druhá šance)
Jičín, město pohádek
Jičín není jen vstupní branou do Českého ráje. Každoročně se zde totiž také koná festival pohádek, na počest postavičky loupežníka Rumcajse, který se zrodil v hlavě zdejšího rodáka Václava Čtvrtka.