Jeho výroky z různých rozhovorů se objevily na sociálních sítích a hudebník se tak přidal k těm, kteří si myslí, že se vrací totalita a hrozí jim pronásledování za to, co si myslí.
"Mně to přijde tady, že tak trošičku začínáme být policejní stát. Nesmíš říct svůj názor, pokud je trošku jiný, než třeba většina má. V tu chvíli si zavrhnut (…) Já jsem takovej, že tu pusu nedržím. Nechci bejt ovečka, která všechno odsouhlasí," řekl v rozhovoru, který koluje na síti X.
Michal David sice žije v policejním státě, ale není žádná ovce a nebojí se říci svůj názor. pic.twitter.com/Uquom5IjxG
— OstraVanda (@ostravanda_) October 6, 2024
Tito lidé se ale dopouštějí zásadního omylu. Když něco řeknou nebo napíšou, narazí na kritiku. Často dost tvrdou, na sociálních sítích schytávají nadávky a konfrontují je ti, kteří jejich názor nezastávají. David a další zaměňují takovou kritiku za zákaz. Když například někdo napíše, že žádný covid neexistoval, že Rusko není na Ukrajině agresor nebo že bychom měli vystoupit z Evropské unie, zastánci opaku mu někdy dají co proto. Ale nikdo mu nezakazuje tak mluvit nebo psát. Ano, mohou dotyčného mnozí zavrhnout, jak říká Michal David. Ale zavržení není zákaz, proboha.
Problém je v tom, že někteří lidé špatně snášejí kritiku, vadí jim nesouhlas a v emocích mají za to, že když jim někdo oponuje, tak je chce umlčet. Ne, jen jim oponuje. O žádnou svobodu slova tu nejde. Jen žijí mezi námi lidé, které baví ze sebe dělat disidenty, bojovníky proti mainstreamu a systému. Mohou si na ně hrát právě proto, že máme svobodu slova.