Martin Hála Martin Hála | Názory
24. 10. 2019 11:45

Soudruh Wang ze Stálého výboru politbyra se těší do Prahy. Proč sem jede?

Čínské investiční fórum očekává vzácného hosta: hlavního ideologa KS Číny Wang Chu-ninga. Nezastává ale žádné ekonomické funkce; na investiční fórum si ho podle všeho pozval sám prezident. Jen o tom zapomněl informovat českou diplomacii.
Přátelé za každého počasí. Český prezident Miloš Zeman a šéfideolog Komunistické strany Číny, soudruh Wang Chu-ning. (Peking, květen 2019)
Přátelé za každého počasí. Český prezident Miloš Zeman a šéfideolog Komunistické strany Číny, soudruh Wang Chu-ning. (Peking, květen 2019) | Foto: www.news.cn

Čínská lidová republika, respektive její vedoucí síla - komunistická strana -, pěstuje s různými zeměmi různé druhy družby. Například se Severní Koreou je to družba "neporazitelná a nesmrtelná". Se Srbskem zase družba "ocelová".

Foto: Aktuálně.cz

Jakou ale pěstuje družbu s Českou republikou, svým strategickým partnerem a ochotným členem všech jejích zahraničněpolitických iniciativ, od "17+1" až po "Pás a stezku"? Dozajista by se hodil nějaký vzletný termín, který by poeticky vystihl hloubku vzájemných citů.

Prezident Zeman navrhuje ve svém posledním liebesbriefu adresovaném jeho "mladšímu příteli", generálnímu tajemníkovi ÚV KS Číny Si Ťin-pchingovi, termín přátelství "za každého počasí". Stejný termín se pak objevuje i v uniklé korespondenci mezi českým velvyslanectvím v Pekingu a ministerstvem zahraničí v Praze, a lze ho tedy nejspíš považovat za polooficiální návrh z české strany.

Problém ovšem spočívá v tom, že termín "přátelství za každého počasí" je již delší dobu vyhrazen pro nerozbornou družbu mezi ČLR a Pákistánem. Lze přitom důvodně předpokládat, že prezident Zeman by se nechtěl o svého mladého přítele dělit s nějakými muslimy.

Zapeklitou situaci bude třeba urychleně řešit. Jak říkal už Konfucius, bez nápravy jmen nemůže být správných společenských vztahů. Nejspíš právě proto se vztahy mezi Českem a Čínou v posledních měsících propadají přes vroucnost citů zdejšího prezidenta k jeho protějšku v Pekingu na samé diplomatické dno. Pokud bychom se měli držet metafory o počasí, nastává v česko-čínských vztazích období nukleární zimy.

Investice a ideologie

Posledním příznakem chaosu v dosud bezejmenné družbě jsou zmatky kolem konání letošního Čínského investičního fóra (CIF) na Pražském hradě. První ročníky toho symbolického lovefestu politicko-ekonomických zájmů probíhaly s velkými fanfárami a za masivní účasti médií. Od nechvalně proslulého "dopisu čtyř" probíhají CIFy už spíše v režimu utajení.

Výjimkou byl loňský ročník, kdy došlo zřejmě z iniciativy bývalého českého eurokomisaře Štefana Füleho k otevření některých doprovodných akcí. Ještě nikdy se však nestalo, že by jednotliví aktéři udávali rozporné informace o samotném jeho konání. Včetně toho, zda k němu vůbec dojde.

Zdaleka nejpozoruhodnější příklad naprosto nekoordinovaného přístupu české strany se nicméně udál mimo naše zraky. Podle již zmíněné uniklé diplomatické korespondence byl český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík zaskočen, když mu subalterní úřednice na čínském ministerstvu zahraničí (nikdo jiný se s ním zjevně nebyl ochoten bavit) sdělila, že vyřizuje pozvání k účasti na CIF pro hlavního stranického ideologa a člena Stálého výboru politbyra, soudruha Wang Chu-ninga. Tomšík si nebyl vědom, že by jednoho z nejvyšších představitelů KS Číny někdo někam zval.

Wang je klíčovým "teoretikem" čínských komunistů a jejich současné doktríny neo-autoritářství, založené na úsilí o naprostou kontrolu Strany nad společností i ekonomikou. Nezastává žádné ekonomické funkce, a není tudíž zřejmé, proč by se měl zúčastnit "investičního" fóra.

Kdo tedy vlastně Wang Chu-ninga pozval a proč? Odpověď je celkem nasnadě. Osobní rozhovor s Wang Chu-ningem měl na programu (vedle několika dalších pozoruhodných setkání) prezident Zeman během květnové návštěvy na pekingském summitu "Pásu a stezky".

Wang Chu-ning přitom nemá na rozdíl od jiných členů Stálého výboru politbyra žádnou funkci po státní linii a osobní setkání s hlavou demokratického státu je tak poměrně neobvyklé. Není jasné, zda jej iniciovala česká či čínská strana, nebo Zeman osobně. Jeho smysl mohl být každopádně jediný: poučit českého prezidenta o současné ideologii KS Číny přímo u zdroje.

Je pravděpodobné, že na CIF Wanga pozval přímo Miloš Zeman (a zapomněl o tom informovat českou diplomacii). Jeho účast by pak mohla mít obdobný účel jako květnová schůzka v Pekingu. CIF přes veškerou pompu žádné skutečné investice nepřináší. Stal se z něj prázdný rituál, jen jakési deklarativní stvrzení česko-čínské družby.

Ta právě prochází existenční krizí a je jí třeba dodat nový ideový rámec - nebo aspoň nové, vzletné jméno. K tomuto účelu by byl Wang Chu-ning jako hlavní ideolog čínských komunistů samozřejmě soudruhem nejpovolanějším. CIF se tak konečně stane i formálně tím, čím byla vždycky - čínským ideologickým fórem. Ani akronym si měnit nemusí.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

V čínské delegaci byli lidé, kteří potlačují lidská práva, říká aktivista Kajínek, neřešil jsem to, říká poslanec Ivan Pilný /ANO/ - podle něj bylo z ekonomického pohledu Čínské investiční fórum zajím | Video: dvtv
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy