David Klimeš David Klimeš | Názory
18. 8. 2020 7:30

Nechci slevu zadarmo. Mobilní data u nás zůstanou drahá. Bohužel

Měl to být velký třesk na telekomunikačním trhu. Čtvrtý operátor měl rozbít dosavadní velkou trojku a ulevit našim peněženkám. Stát ale místo zkušených hráčů našel jen svůj ČEZ.
Nezavěšujte, spojíme vás hned, jakmile dostavíme Dukovany...
Nezavěšujte, spojíme vás hned, jakmile dostavíme Dukovany... | Foto: ČTK

Odložená nová bondovka přijde do kin až na podzim, a tak jsme si zatím v Česku udělali svou vlastní. Dramatické vyhlašování, rušení, opětovné vyhlašování i stínání hlav v dramatu nazvaném "aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G" je ale už u konce. Těžko ovšem říct, zda je dobrý.

Český telekomunikační úřad po všech revolucích a odkladech zveřejnil finální podmínky a vládní zmocněnec pro technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v České televizi hned vyhlásil, že očekává snížení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun měsíčně ze současné tisícovky, kterou platí ti, kdo nedosáhnou na různé podpultové ceny. Když mu opoziční poslanec správně namítl, že s takto nastavenou soutěží sem také vůbec žádný nový konkurent, který by stlačil ceny dolů, nemusí přijít, Dzurilla bezelstně odpověděl, že to alespoň posílí dosavadní velkou trojku operátorů.

Dále by už jistě bylo možné citovat jen slavnou povídku Šimka a Grossmanna Nechci slevu zadarmo. Ale mnohamiliardová zakázka je příliš vážná na to, abychom si z ní dělali legraci.

Pokud vláda nedokáže najít tu správnou cestu k levnějším datům a jen vytvoří nekonečné množství malých operátorů a soudních pří, pak to bude velká prohra pro nás všechny.

Voláte s BabiČEZem?

Připomínat slušným způsobem současné vládě, jejíž nejcitovanější slovo je digitalizace, co hrůzného vytvořila v průběhu soutěže o kmitočty, bohužel není před desátou večerní možné. Tak jen z rychlíku: předchozí vedení ČTÚ navrhlo takovou aukci, aby mohl vzniknout skutečně silný čtvrtý operátor, nezávislý na dominantní trojce O2, T-Mobile, Vodafone. Vláda nejprve souhlasila, pak se ale rozhodla pro palácový převrat v ČTÚ, zbavila se jeho předsedy Jaromíra Nováka a nové koště v úřadě to začalo mést směrem ke vzniku spousty nových malých operátorů, kteří by ale byli tak závislí na velké trojce, že by to skutečnou konkurenci vylučovalo.

Absurdní divadlo skončilo tím, že se ČTÚ zase trochu vrátil ke koncepci silného čtvrtého operátora, za kterou musel Novák před časem jít. Výsledkem je guláš, se kterým není spokojený nikdo a O2 už si na něj stěžuje i u Evropské komise.

Než dále vypisovat pozoruhodné zákruty aukce, je lepší jít na to z druhé strany a jednoduše se zeptat: Cui bono? V mžiku se všem rozsvítí. Doslova, protože z čista jasna se nejvážnějším zájemcem stal polostátní energetický gigant ČEZ.

Smutně tak končí vyprávěnka Andreje Babiše, že o roli čtvrtého operátora se u nás utkají telekomunikační giganty nejen z Evropy, ale i USA či Jižní Koreje.

Nic takového se neděje. Jen v jistou chvíli management ČEZ, který nutně potřebuje Babišovu podporu k vybudování Dukovan, zachvátila touha se naplno vrhnout do aukce, o kterou předtím neměl vůbec žádný zájem a kde premiér potřebuje silné zájemce.

Babiš je sice spokojený, že našel modus vivendi se zlobivým managementem polostátní firmy, my jako zákazníci bychom ale už měli být spokojeni podstatně méně. ČEZ v žádném případě není připraven se stát během pár měsíců telekomunikačním gigantem. Má sice kilometry optických sítí, ale prim u něj dosud hrála péče o to, aby se nám vždy včas rozsvítila žárovka, ne aby někde běhala kvanta dat ve funkční síti.

Dalším problémem je fakt, že ČEZ je polostátní gigant. Jak bude asi vypadat soutěž o zajištění telekomunikačních služeb státu, do které se přihlásí tři soukromníci a pak ČEZ, který potřebuje získat spoustu prostředků na své jaderné dobrodružství?

Současné korporativistické vládě to nepochybně nepřipadá problematické, nám všem ostatním by ale mělo.

Chtěli soutěž a dopadlo to jako vždycky

Z toho, jak jsou nyní nastaveny podmínky aukce, to vypadá na samá špatná řešení. Není vůbec nepravděpodobné, že celá aukce zkrachuje a po drobcích si kmitočty rozeberou stávající velcí hráči, takže na žádné zlevnění služeb nedojde.

Nebo vyhraje ČEZ, který se stane polostátním impériem, nad jehož zájmy Slunce nezapadá. Bude to znamenat zvýšené riziko politických vlivů a roky budeme čekat, než se energetická firma začne starat o to, aby vedle pálení uhlí nějak řešila i pálení dat v našich mobilech.

Pořád tu je malá naděje, že silný čtvrtý hráč do Česka skutečně přijde a my nebudeme muset tolik platit za data. Ale s takto rozjetou soutěží, kde se potkalo opravdu příliš mnoho lobbingu, je spíše mizivá.

Nejpravděpodobnějším koncem této české bondovky tak bude aukce, v níž si stát přesype pár miliard z jedné kapsy (ČEZ) do druhé (rozpočet), pár právníků v Bruselu dostane do rukou svou životní kauzu a ani po mnoha měsících působení čtvrtého velkého operátora se ceny dat nijak nezmění. Andrej Babiš pak v některém ze svých hlášení třeba zopakuje okřídlenou větu své někdejší ministryně obchodu Marty Novákové: Kdyby Češi nepoužívali wi-fi, neměli by tak drahá data.

Dva roky jsme pro trh připravovali životabudič, přesvědčoval jsem ministra Havlíčka, ale on měl jiný pocit, líčí odvolaný šéf ČTÚ Jaromír Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy