Jakub Jareš | Názory
25. 4. 2006 0:01

Německo má superstar - Karla Marxe!

Berlín - Mladí Němci našli superstar. Její propagační turné právě probíhá. Jmenuje se Karel Marx a kdyby snad jako frontman nestačil, pomůže mu Bedřich Engels.

Marx v mladých hlavách - na západě i na východě Německa - sílí. Právě v tomto týdnu jezdí po německých univerzitách s přednáškovým programem mladí socialisté a komunisté z celé Evropy. Mladí Francouzi na diskusích předávají německým kolegům své nedávné zkušenosti s tím, jak masově demonstrovat proti vládě.

Například v sále Humboldtovy univerzity v Berlíně bylo plno. A nálada panovala revoluční: mnozí se nechali slyšet, že nový rok 1968 už je na spadnutí. Není divu, stačí si připomenout hlavní německé události posledních dnů:

  • V Lipsku demonstrovalo 4000 zdravotníků za lepší pracovní podmínky.
  • Ve Frankfurtu ocelářští odboráři stále nedospěli k dohodě o platech a hrozí stávkou.
  • Vláda navrhla oddálit odchod do penze na 67 let a zkrátit rodičovské přídavky.

Řada mladých lidí je čím dál více s vládou a její sociální politikou nespokojena a ohlíží se po alternativách.

Karel Marx
Karel Marx | Foto: Aktuálně.cz

Radovat se mohou postkomunisté. Právě jejich Stranu demokratického socialismu (PDS) totiž čím dál více mladých za takovou alternativu považuje. A řada z nich do strany přímo vstupuje. Socialistická mládež (SOLID) má dnes kolem 1200 aktivních členů a další přibývají.

Na začátku semestru mladí socialisté dokonce lákali své kolegy ke vstupu do strany na univerzitních chodbách. Měli úspěch. Na pultech jejich stánků totiž neležely jenom stranické materiály, ale i pozvánky na rockové koncerty, multikulturní večery anebo debaty o školném. Mladí sociální demokraté (JUSOs) ani členové Mladé unie (CDU) se neobjevili.

Německé sjednocení? Jenom iluze

Agitace samozřejmě není hlavní důvod, proč mladých socialistů přibývá. Některé z klíčových příčin shrnula minulý týden zveřejněná studie sociologa Petera Förstera. Ten dlouhodobě sleduje názory lidí, kteří v roce 1989 vyšli v NDR ze středních škol. Dvě třetiny z nich dnes podle Förstera mají zkušenost s nezaměstnanosti, 35 procent dokonce několikanásobnou. A ve svých 34 letech cítí velká část obavy z toho, že důchod prožijí v chudobě.

Důsledky? Tři čtvrtiny mladých "východních" Němců dnes podle Försterova průzkumu nevěří žádné politické straně a řada z nich by se ráda "zbavila současného kapitalismu" a vrátila k sociálním jistotám NDR.

Většina z respondentů průzkumu však i přesto považuje konec režimu za pozitivní událost, o poznání skeptičtější jsou ale k tomu, co se odehrávalo potom.

Bedřich Engels
Bedřich Engels | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco v roce 1989 si mysleli, že k hospodářskému sjednocení Německa dojde nejpozději za šest let a k politickému za osm, nyní vidí tyto mety ještě daleko před sebou: hospodářsky se podle nich východ se západem srovná nejdříve v roce 2025, politicky ještě o tři roky později. Není divu, že z takto zklamaných nadějí se voliči PDS rekrutují snadno.

Mladá trockistka: předsedkyně v Berlíně

Mezi mladými socialisty však nejsou jenom zklamaní a nezaměstnaní. Ve vedení berlínské socialistické strany WASG (Práce a sociální spravedlnost volební alternativa) dnes stojí šestadvacetiletá ekonomka Lucy Redlerová. Přestože pochází z bývalého západního Německa, je přesvědčená o socialistických ideálech a označuje se jako trockistka. V podzimních volbách bude kandidovat na berlínskou starostku. Šance na křeslo na radnici sice nemá, ale do berlínského zastupitelstva zcela jistě zasedne. A hlavně už teď za sebou táhne řady svých vrstevníků.

Jedním z nich je čtyřiadvacetiletý Stefan, student medicíny na Humboldtově univerzitě. Na svoji sociální situaci si stěžovat nemůže - bydlí ve vlastním bytě, před domem má auto. Přesto se stal členem PDS. Jak sám říká, na socialismu ho lákají hlavně marxistické ideály. "Spravedlivější společnost je možná,  současná politika je zaměřená jenom na hromadění zisku a na vedení válek, o problémy normálních lidí se nikdo nezajímá," vysvětluje Stefan. To že navazuje na bývalou vládnoucí SED mu tolik nevadí. "Ne všechno bylo v NDR špatné: sociální zajištění, zdravotnický systém, bezplatné školství. To všechno fungovalo a podívej se dnes, jak to vypadá," shrnuje svůj pohled na minulost.#reklama

S německou vládou je nespokojený od začátku do konce. Mnohem více si cení politiky, kterou vede třeba Fidel Castro na Kubě. Uvažuje dokonce o tom, že pojede na Kubu nějaký čas studovat. "Mají tam dobrý  zdravotnický systém, mnohem přístupnější než tady v Německu," říká. Dobře informovaný je také o situaci mladých komunistů v Čechách, návrh na jejich zrušení je podle něj dokladem o šikaně českého ministra vnitra.

Mezi svými spolužáky nestojí nijak stranou, řada z nich naopak souhlasně přikyvuje. Socialismus a protikapitalistické smýšlení mají mezi berlínskými studenty koneckonců hluboké kořeny. Ne nadarmo je v západním Berlíně dodnes ulice Karla Marxe a ne nadarmo mohou studenti na hlavním schodišti univerzity číst jeho citát o tom, že filosofové dosud svět jenom interpretovali, nyní ale nastal čas ho změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy