Petr Vizina Petr Vizina | Názory
13. 1. 2020 19:30

Nepřidáš se k většině, když se dopouští zla

Od případu profesorky Válkové bychom neměli utíkat tak rychle. Nabízí lekci, jakou knihy zprostředkovat nemohou.
Helena Válková.
Helena Válková. | Foto: ČTK

Ten příběh z minulého týdne rychle spěje k zapomnění. Helena Válková dostala od prezidenta i premiéra zelenou k cestě do úřadu veřejné ochránkyně práv. Nakonec jí ale kvůli své minulosti nebude.

Foto: Jan Kačer

Prvoplánové poučení z celé kauzy je celkem banální: nevábné a často i zločinecké systémy (jako byl ten komunistický) neudržují v chodu násilnická monstra, ale často celkem sympatičtí lidé, kteří to myslí dobře. Zakládají si na své profesionalitě a nechtějí naštvat šéfa. Prostě lidé jako my. Vedle toho ale celý případ nabízí i jednu méně nápadnou lekci.

Plníme úkoly

Třikrát Helena Válková samu sebe ujišťovala v pátečním pořadu Události, komentáře, že se na ni prezident Zeman nebude zlobit, když funkci ombudsmanky odmítne. Její touha zavděčit se "nahoře" šla tak daleko, že zaváhala po otázce, zda se kandidatury doopravdy vzdává. Co kdyby na její odmítnutí prezident reagoval odmítavě? Nejspíš by ji konformita s mocí velela stát se ombudsmankou proti vlastní vůli…

Takovému testu integrity ji však prezident nevystavil. Z dějin, na jejichž znalosti si Zeman zakládá, totiž v souvislosti s její kariérou vyplavalo to dodnes hrůzně znějící jméno Urválek.

Jako kdyby nás dějiny zvukem toho příjmení chtěly pošťouchnout, abychom nezapomněli, že se černobílý svět prvorepublikových filmů po válce během pouhých několika let změnil v černobílé záběry z politických monstrprocesů. Jak je možné, že se "success story" - totiž příběh Josefa Urválka, syna mašinfíry z Českých Budějovic, který se v demokratickém Československu vypracoval v úspěšného právníka - změnila po Únoru v symbol nejbrutálnějších perzekucí, lágrů pro nevinné a smrti? Jako by nás metamorfóza prvorepublikového právníka v komunistického kata neděsila o nic méně než jeho prokurátorské verdikty.

"Byl jsem subjektivně přesvědčen, že svědomitě plním svěřený úkol," vysvětloval Urválek Rudému právu v dubnu 1968. Zněl z toho alibismus všech vykonavatelů rozkazů. Je nevkusné přirovnávat Válkovou k Urválkovi, který posílal lidi na smrt. Není však od věci povšimnout si Urválkovy konformity s poměry. Pod vlivem sovětských poradců se z něj stal hysterický sekerník, který se podle historických pramenů skutečně zalíbil svému šéfovi, tedy Klementu Gottwaldovi.

Válková nevidí zlo, neslyší zlo, prostě jen dělá svoji práci. V sedmdesátých letech tak její konformita vedla až ke krátké spolupráci s takovým Urválkem.

Jiná práva

Z té neslavné epizody neúspěšné kandidátky na ombudsmanku plyne zajímavý závěr, pokud nám neunikl nenápadný, ale klíčový moment zmíněné televizní debaty. Válková se v jednu chvíli téměř kolegiálně obrací k disidentovi Jiřímu Gruntorádovi s tím, že vlastně pracovali na podobném tématu, jen se jako právnička a nikoliv chartistka zabývala za socialismu "jinými lidskými právy".

Představa, že existují rozličná lidská práva pro rozličné lidi, tedy pro disidenty a ostatní občany té doby, samozřejmě Válkovou diskvalifikovala pro funkci ombudsmanky víc než její spolupráce s Urválkem koncem 70. let. Zvlášť dnes, kdy se z tématu lidských práv třeba při pohledu na Čínu stává jakási partikulární specialita, kapric přecitlivělých Evropanů.

Příběh neúspěšné kandidátky na ombudsmanku spěje k zapomenutí, ale připomněl důležitou věc, na níž hájení lidských práv, tedy práce ombudsmana stojí. Ve starověku ji jeden národní vůdce formuloval takto: "Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy