Jan Lipold Martin Fendrych Jan Lipold, Martin Fendrych | Názory
Aktualizováno 13. 10. 2016 11:45

Volební řež: Oni věřej, že jde o víc, než my si myslíme. Takže my, blbci, nevíme, oč jim kráčí

Sledujeme zářezy volební kampaně. Druhé kolo senátních voleb nastane 14. a 15. října.
Foto: Jiří Kropáček

Kraje máme za sebou, zababišováno a odsobotkováno, teď ještě druhé kolo do třetiny Senátu. Narazíte na různé inzeráty a plakáty, to se musí nechat. Ale jak už bylo řečeno, občas nás politici či lidé, kteří mají ambici stát se politiky, či jejich usilovně pracující týmy, poněkud přeceňují.

Příkladem nám budiž inzerát v novinách z tohoto týdne, který láká, abychom volili MUDr. Jiřího Holubáře v Praze 10, Ing. Tomáše Czernina v Jičíně-Nymburku a Mgr. Jiřího Růžičku v Praze 6. Kandidují vesměs za topku a starosty.

TOP 09 postoupili jen tři kandidáti do II. kola senátní volby 2016.
TOP 09 postoupili jen tři kandidáti do II. kola senátní volby 2016. | Foto: Martin Fendrych

V inzerátu stojí: "Věříme, že jde o víc, než si myslíte." A hrome. Oni věří, že jde o víc, než si myslíme. Pořád mi ta věta zní v hlavě. Holubář, Czernin a Růžička jsou tedy věřící lidé, O.K., proč ne, ale komu jde o víc a o jaké víc, než si my, nic netušící, zmatení, dokonce maličko vyděšení voliči myslíme? Mělo by zvolení těch tří nějaký skrytý smysl? Patří do zednářské lóže, nebo do FSB či CIA?

Nebo se nám tu jemně naznačuje, že jsme v podstatě pitomci, kteří ve své prostoduché zabedněnosti nedokážou dohlédnout smysl volby? (My si myslíme, že jde o to, aby se ta trojka dostala na šest let do Senátu. O moc víc nejde. Možná ještě o to, aby se Kalousek udržel v čele TOP 09.) Každopádně tohle je výzva. Jde o víc, my nevíme, o co jde, oni tomu ale věří, takže my je máme volit. No nehoďte jim to!

Sobotkovci sice projeli krajské volby, ale to neznamená, že o svých voličích nevědí své.
Sobotkovci sice projeli krajské volby, ale to neznamená, že o svých voličích nevědí své. | Foto: Martin Fendrych

* * * Ruku na srdce, topka je na nás prostě moc složitá, nemáme na ni. To třeba sociální demokracie jedná celkem přímočaře a jasně. Zatímco se TOP 09 vznáší vysoko nad voliči jako nějaký (zatím nikoli modrý) pták, ČSSD přesně ví, s kým má tu čest, zná svůj elektorát dokonale. Jde zjevně o lidi, jejichž mládí skončilo před mnoha a mnoha lety, za devatero horami a osmero řekami.

Voliči sociálních demokratů jsou zřejmě, soudě podle inzerátu v novinách, takoví ti, co se spoléhají na uzle na kapesníku, píší si papírky a ty si strkají do kapes a kabelek a peněženek a pak je nemůžou najít, stojí na refýži nebo u vchodu do fabriky či do kravína či do úřadu a říkají si: "Co jsem to jenom dneska… ježíšmarajá ta moje paměť, no nic, snad si vzpomenu zejtra, i když, když si nemůžu vzpomenout, tak to snad nebude tak důležitý, žehličku jsem vypnula… nebo že by né? Hele, Jiřino, neblbni, radši se skoč domu podívat, to by byl ale malér..! Vyhořet!!"

Právě jim tedy byl zjevně určen vzkaz: "Nezapomeňte, prosím, na 2. kolo voleb do Senátu!" Je to samozřejmě vyvedeno ve výrazné oranžové barvě, to je v pořádku. Co však chybí, je návod: ZDE ODSTŘIHNĚTE a další: NOSTE AŽ DO SOBOTY U SEBE NEBO PŘIMAGNETUJTE NA LEDNIČKU!

Značně nečeské a nepolitické myšlení. Rugbisté jsou zřejmě vyjímeční lidé. Klobouk dolů.
Značně nečeské a nepolitické myšlení. Rugbisté jsou zřejmě vyjímeční lidé. Klobouk dolů. | Foto: Martin Fendrych

* * * Jeden už je maličko utahanej ze všech těch lákání a slibů, že "vyhrajeme" a "jsme důležití" a "víme víc, než si myslíte, křupani". Touží po nějakém kandidátovi, který by visel někde na sloupu a sděloval: "Jsem stejnej pitomec jako vy, tak proč bych taky nemoh pět let odpočívat v týhletý horní komoře?"

Vzorem pro české strany by se mohlo stát české ragby. V pražském metru najdete plakát, na němž vidíte zabahněného chlápka, možná Roberta Vovsa, kapitána ragbyové reprezentace, a nápis: "Zadupou nás! Ale na tenhle zápas se nedá netěšit. Česká reprezentace versus Barbarian FC."

Nečesky fascinující. Ragbisté si nehrají na "jsme nejlepší", přiznávají, že je soupeř převálcuje a zašlape do bahna, uznávají kvality barbarů, ale přece se na to klání těší. Klobouk dolů, kéž by se ragbisté s tímhle myšlením dostali do politiky. Nebo třeba na Hrad. Hustý chlapi.

Krásovi to tam hodím. S úlevou.
Krásovi to tam hodím. S úlevou. | Foto: Martin Fendrych

* * * Snad ještě jeden plakát, na který se podíváte a tak nějak se vám uleví, že to "je o něčem jiném". Najdete ho třeba v Praze na Palmovce na jednom obyčejném kontejneru. Stojí na něm: Za každý odevzdaný kilogram drobného elektrického zařízení do tohoto kontejneru věnujeme 1 Kč Národní radě osob se zdravotním postižením ČR. Sděluje to předseda rady Václav Krása. Ještě dodává: Děkujeme, že správnou recyklací vysloužilého elektra pomáháte dobré věci. Čtete to a máte chuť tam hodit mobil, i když ještě není zdaleka vysloužilý. Kandidovat, Krásovi bych to tam prostě hodil.

Pátek, 7. října: Superdebata odhalila, že Ťok platí silnice ze svého. Kazibabiš Kalousek závidí

Kampaň do krajů uzavřela "superdebata" v České televizi. V čem je ta debata super, není úplně jasné, ale vstupy některých politiků aspoň ukázaly, jak málo občan ví.

Andrej Babiš prozradil, že jeho ministr dopravy Dan Ťok spoří a dává krajům peníze na silnice 2. a 3. třídy. "Poprvé v historii krajů jsme my, hnutí ANO, dávali peníze bez politického vlivu," řekl.

Dan Ťok a ANO opravují silnice ze svého!
Dan Ťok a ANO opravují silnice ze svého! | Foto: Radek Pecák

Lidé v ANO jsou neskutečně obětaví, národní mecenáši. Platí silnice ze svého. (Nebo z Babišova, kdo jiný by tam měl miliardy na rozdávání? A on to z vrozené skromnosti tají!) Samo sebou se ty velkorysé dotace silnic snažil shodit Kazibabiš Kalousek: "Pan Ťok neušetřil, nebyl jen schopen proinvestovat, co měl rozpočtováno, tak dal peníze radši na opravu silnic druhých a třetích tříd."

Černá závist. Není to jedno, jestli Ťok (Babiš) ušetřil, nebo jen nestačil proinvestovat? Cáluje to za nás!

* * * Babiš má výborné nápady se středními školami. Měly by se rozdělit pod ministerstva: "Určitě bych dal zemědělky pod ministerstvo zemědělství, průmyslovky pod ministerstvo průmyslu…" Domysleme za Andreje: učňák pro malíře by se dal pod kulturu, dopravní průmyslovka pod dopravu, ekonomky pod finance, zdrávky pod zdravotnictví atd. Fakt rozumné.

Kam strčit gymnázia? Babiš opakuje, že podniky nemají lidi, potřebují průmyslováky. Tak gymply zrušit a šmytec. Pár by se jich mohlo pro formu nechat a šoupnout pod ministra lidských práv (toho chce Andrej stejně zrušit). Celé školství by pak bylo takové přehlednější. A zrušit ministerstvo školství samozřejmě. Na co ho držet?

* * * V debatě, jak jinak, zářil i Tomio Okamura (on má s Babišem leccos společného). Zřídil by zemské vlády v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a v Praze. To by se panečku ušetřilo! A skončila by zřejmě veškerá nezaměstnanost, všichni, samo sebou vyjma imigrantů a nepřizpůsobivých, by byli zaměstnáni na zemských vládách. Výhodou by navíc bylo, že by ty vlády nemusely nic dělat, o všem by podle p. Tomia rozhodovali občané v referendech. (A nedala by se pak zrušit i centrální vláda a parlament? Další krok?)

Tomio Okamura má jasno: zřídit čtyři zemské vlády a nechat o všem lidi rozhodovat v referendu. Bože, jak je to jednoduché! Že na tohle někdo nekápl už dávno!
Tomio Okamura má jasno: zřídit čtyři zemské vlády a nechat o všem lidi rozhodovat v referendu. Bože, jak je to jednoduché! Že na tohle někdo nekápl už dávno! | Foto: Facebook, Tomio Okamura

Ten nápad je geniální, ne že není. Avšak, jak už dva tisíce let víme, nikdo není ve své vlasti prorokem. Tomiovi se smáli. Celý sál se mu řehtal. Hlupáci. Přitom on jasně řekl, že jemu to tedy k smíchu nepřipadá.

* * * Bohuslav Sobotka má zřejmě tajné informace, že se chystá masová privatizace krajských nemocnic. Hrozí to akutně, burcoval o sto šest: "Chci to říct jasně lidem, nenechte si namluvit, že privatizace nemocnic někomu pomůže. Nepomůže. Jediná cesta je udržet nemocnice pod kontrolou krajů." (Nevadí, že to lidem zatím nikdo ani nenamlouvá.)

Sobotka si myslí, že nemocnice chce privatizovat Babiš. Babiš ale tvrdí, že špitály už zprivatizovala sociální demokracie. V superdebatě pravil: "Já ve zdravotnictví nepodnikám, já jsem dal peníze do fondu, který skupuje nemocnice soukromých lékařů. Ale já nechci nic zprivatizovat, to ČSSD si to tady zprivatizovala."

Zřejmě je z politiky utahaný a už se mu to plete. Kupuje nemocnice, ale ve zdravotnictví nepodniká. Je sice fakt, že "ANO není jako politici", ale tady to Andrej maličko přepískl. Určitě mluví jako vždy čistou pravdu (jak ostatně potvrzují už záznamy StB z minulého režimu), jenomže obyčejný občan mu nerozumí.

Jak může nepodnikat se zdravím, když kupuje nemocnice? Zřejmě je to podobné jako s Ťokem. Babiš špitály kupuje a my do nich budeme chodit zadarmo. Jako jezdíme zadarmo (daně se nepočítají) po silnicích, které nám opravuje ANO.

Superdebata se povedla. Nejasné objasnila.

Středa, 5. října: Růžička nepřistál z Marsu! A dělá mi do manželky

Volby přinášejí podivná překvapení. Kupříkladu se dozvíte, že kandidát do Senátu Jiří Růžička "nepřistál z Marsu", což je skutečně zarážející, neuvěřitelná zpráva. (Píše to v dopisu adresovaném mé ženě.) Dosud se všeobecně mělo za to, že právě z této planety pochází, a proto odmítá řešit "budoucnost v budoucnosti".

Ta překvápka však, bohužel, mohou se dotknout i voličovy osobní roviny. Moje žena dostala, jak už naznačeno, poštou psaní. Jeho obsah bych pochopitelně neznal - nebýt toho, že list nechala volně ležet (záměr?) na stole a můj zrak na něj mimoděk padl v domnění, že se jedná o obvyklou upomínku placení za to či ono.

V dopisu stálo: "Vážená paní Fendrychová, když jsem se stal v roce 1990 ředitelem Gymnázia Jana Keplera, viděl jsem naši společnou budoucnost velmi optimisticky. Záhy jsem ale pochopil, že k nám věci nepřicházejí samy a že je o ně třeba pečovat jako o zahradu: kropit…"

Přestal jsem číst, srdce mi bušilo. V roce 1990 jsem byl již ženat, ženat právě s touto paní Fendrychovou, s níž Růžička viděl "společnou budoucnost velmi optimisticky". Zřejmě se coby optimista přepočítal, neboť o 26 let později je moje žena stále mou ženou. Ale nevzdává to, kandidát do Senátu, chce kropit. A sakra.

Jiří Růžička rozesílá voličkám dopis.
Jiří Růžička rozesílá voličkám dopis. | Foto: Martin Fendrych

Po krátkém terénním šetření jsem se dozvěděl, že podobné listy obdržela nejen ta moje, ale i jiné manželky! Co to asi o kandidátovi Růžičkovi vypovídá? Chceme, my, ženatí muži, takové "optimistické vizionáře", takové ochotné "kropiče" do Senátu? A není to náhodou tak, že jako senátor by jejich "společnou budoucnost" skutečně mohl vidět optimisticky…?

Další podezřelý fakt: já sám jsem od Růžičky neobdržel ani koresponďák, ani řádečku, nic. Co to? O chlapy nestojí? Nebo píše zásadně jen těm mužům, jejichž zdárnější "polovičky" neoslovil, s nimiž v roce 1990 (možná i v jiných letech!) nic neplánoval? A co asi tak takoví šťastní pánové dostávají za řádky? Taky s nimi vidí společnou budoucnost optimisticky? Nebo jim píše, že naopak přistál z Marsu, což by mohlo mužsky dobrodružné mysli imponovat, tak ať ho volí? Či snad něco jako "hele, chlapi, mrskněte mi to tam a pak si dáme pivčo a paňáka, né?"

Nevím, ale s tou mou manželkou a jejich společnou budoucností mě to dost vzalo. Asi to s ní budu muset probrat. Pokud Růžička projde do druhého kola, tak určitě. Mohla by z ní být paní senátorová Růžičková. Mohlo by být mnoho paní Růžičkových!

Úterý, 4. října: Pravda do Senátu, Láska už tam čeká. (Plus malý videovečírek)

Milujeme ten čas, kdy volební kampaň dozrává v nízkém podzimním slunci a YouTube se plní stále třeskutějšími výkony kandidátů. V rubrice "Nešlo odolat" dnes uvádíme Dominiku Myslivcovou (Úsvit) a její volební hymnu s názvem Volební, což je pravděpodobně plus minus přezpívaný volební program.

Video:

Politolog Vojtěch Choura z Vysoké školy báňské v Ostravě ve své recenzi videoklipu upozorňuje především na refrén Budou krajské volby, díky za hlasy, budu se o vás starat jak o svoje vlasy, který je neskrývaným útokem na kompetenci Bohuslava Sobotky, ale zároveň i nechtěnou střelbou na předsedu Úsvitu Miroslava Lidinského.  

Video:
Video: YouTube.com

Pro zájemce o videovečírek přidáváme dva exempláře stejného druhu z roku 2013: přicházejí legendární Jaromír Dušomír (v Pardubickém kraji z toho bylo 2,08 procenta pro Zemanovce a 650 preferenčních hlasů pro Duška) a jako zelený proutek svižný Ondřej Liška (3,19 procenta v České republice). Kdo protočí všechny tři ukázky, teprve ten může o volbách něco říkat.

* * * V letošní kampani dost frčí hrátky se jmény kandidátů. "Nerad bych se jen koukal." (Jan Koukal, kandidát do Senátu). #PoLepsimSenat (Jakub Lepš, kandidát do Senátu). "Zvelebíme Vysočinu" (Jan Veleba, lídr SPO na Vysočině). "Volte Obra" (Jiří Oberfalzer, kandidát do Senátu). A tak dále.

Naopak na plakátech scházejí hesla jako "Vaše krabička poslední záchrany" (Vítězslav Krabička, kandidát do Senátu za Moravany), "Moudrý Luděk" (Luděk Moudrý, kandidát do Senátu za Úsvit) nebo "Pravda vítězí" (Josef Pravda, kandidát ČSSD v Ostravě). Ten má alespoň web pravdadosenatu.cz. Jinak je nám líto promarněných nomen omen šancí. Co by za ně dali takový Hausenblas nebo Škromach.

Až bude Pravda zvolen, v Senátu už na něj čeká Láska. Těšíme se na smysluplnou spolupráci napříč spektrem!

* * * Toto je asi největší zklamání: nikdo, pokud je nám známo, ve volební kampani nevyužil na přání zakoupenou registrační značku auta. Stojí to pakatel, 2x 5000, čekalo se na to dvacet let - a nakonec nic. K čemu to tedy bylo? Kde jsou 1BABISNE, V0LTEODS, KSCM1948, CUNASJE1, CUNASJE0, L1DOVC1 a všechny další? Tak snad napřesrok.

Pondělí, 3. října: Mít Slezsko jako čmoudícího trabanta? Sen snů!

Video. Dva chlápci před polem kukuřice (zdá se, že krmné). Sedí na jakémsi neidentifikovatelném žlutém kvádru. V montérkách, samozřejmě. Jeden je vousatý, na hlavě slamák. Druhý je senátor za sociální demokraty Petr Gawlas, kandidát do Senátu za Těšínsko, Třinecko, Jablunkovsko. Vystupuje v placaté, kostkované, lido-demo čepici.

Vousáč řekne: To nepůjde, Peťo.
Gawlas řekne: Tome, to půjde.
Tom: Ti řikám, Peťo, to nepůjde.
Gawlas (kývá hlavou): Stoprocentně to půjde.
Vousáč (už taky kývá): Jak myslíš, Peťo.

Gawlas vyskočí a sekne s čepicí o zem před kukuřicí. Objeví se stodola se starým, porouchaným, žlutým trabantem. Gawlas se ho jme opravovati. Pak stroj nastartuje, detail, ze starého výfuku se valí šedý, dvoutaktový čmoud. Poté nadšený senátor Gawlas vyběhne vítězně před žluťáka a hlásí do kamery: Mně jako senátorovi z Třinecka, Těšínska a Jablunkovska jde o naše Slezsko. My to tu postavíme na kola stejně jako tohleto krasne auto. Přijďte k senátním volbám, děkuji.

Pokud tedy chcete Slezsko postavit na kola jako starého, čmoudícího trabanta, volte Peťu Gawlase. Stoprocentně to půjde. (Kolik asi tak lidí ovšem v říjnu 2016 sní o tom, že si pořídí, "toto krasne auto"? Desetitisíce? Statisíce? Všichni? Minimalně. Jediná droboučká výtka: trabantík měl být oranžový. Jinak super, Peťo, je to lidové jak Zápotocký křížený s Gottwaldem: kukuřice, modráky, traboš, smrdící výfuk.

Pátek, 30. září: Váňa odstoupil, černým koněm Velké pardubické je vraník Čuňas

Sblížení Miloše Zemana a Václava Klause je dávno hotovou věcí. Méně nápadně, ale přece, probíhá něco podobného i v předvolebních regionech. Ano, někteří lidé od zemanovců a někteří lidé z ODS k sobě nacházejí cestu tak jako kdysi jejich guruové (čestným předsedou už je jen Zeman, v ODS zato v otcových stopách nastupuje Klaus junior).

Tak jihočeská filiálka SPO (Z) svým členům a sympatizantům doporučuje, aby v obvodu Český Krumlov volili dosavadního senátora Tomáše Jirsu (ODS). Vysvětlení je očekávané: Šumava. "Krajská organizace Strany práv občanů vysoce oceňuje práci, kterou Tomáš Jirsa po celé volební období věnoval a trvale věnuje boji proti devastování přírody jižních Čech a za záchranu zelené Šumavy." Orwell: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.

Pozoruhodné jsou mimikry, za kterých se operace odehrává. SPO ani slůvkem nezmiňuje, že by Tomáš Jirsa byl kandidátem ODS, je to prostě přítel krásné Šumavy, pochopitelně ve verzi Klaus, Zeman aj. (O tom, že Jirsa podporuje Zemana, se psalo už před minulou prezidentskou volbou.)

Ještě lepší je, že dlouholetý ódéesák a dlouholetý senátor se o své mateřské straně nezmiňuje ani v životopise na svých webových stránkách… Najednou jako by do voleb spadl shůry.

Jiný případ nastal v Pardubickém kraji. Koalice Osobnosti Pardubického kraje, známá populistickými až nechutnými plakáty na téma imigrantů, se v čele skládá z železničáře Jaromíra Duška, dalšího kovaného zemanovce Zdeňka Štengla a na třetím místě je Petr Tupec, což byl v roce 2012 lídr ODS (viz památné billboardy Nejsem tupec, jsem Tupec) a dodnes je krajský zastupitel. Politická příslušnost na letošní kandidátce: už bezpartijní. O minulosti s ODS na volebním webu Duškovců: ani slovo. Mimikry.

* * * Tato volební kampaň, snad se nám to nezdá, přinesla snad zatím vůbec nejvíc jazykových závad, zejména na sociálních sítích a veřejných poutačích. Příklad za všechny: Billboard kandidáta do Senátu Zdeňka Zlámala (nezávislý, obvod Kroměříž) a co dokáže jedna čárka ve větě navíc. Hle: místopředseda Fotbalové asociace ČR, de iure druhý muž české kopané, myslí a mluví, jako my!

Foto: Facebook, Zdeněk Dvořák

* * * Žokej Váňa podle očekávání odpískal Velkou pardubickou (běží se příští neděli), skloubit volební kampaň s tréninkem na steeplechase bylo od začátku nereálné. Přesto si na Váňu pořád můžete vsadit, a to v kursu 1,6:1 na vítězství na koni ANO ve volebním obvodu Karlovy Vary. Jasný desetinový favorit!

Největší tutovkou je podle Fortuny Zdeněk Škromach v Hodoníně: 1,1:1 na vítězství, což nám připadá jako podcenění vytrvalce na vysokém kole Josefa Zimovčáka (šlape směr Senát za ANO). Škromach je u bookmakerů větším favoritem, než byla Kanada na Světovém poháru!

Kdybychom měli stovku a nevěděli co s ní, pak to dáme na Františka Stárka v Praze 6, vždyť kurs na černého koně Čuňase (krásné jméno pro vraníka) je směšných 6:1, to i baletní mistr Harapes má 4:1. Kroutíme hlavou, kdo tohle vymyslel.

Čtvrtek, 29. září: Jsme to, co volíme! Jak ajťák OSVČ za SPO brání českou identitu

S volbami je ta potíž, že kandidáti mají přehnané mínění o voličích. Mají na nás moc velké nároky. Tak třeba hned Jaroslav Dvořák, kandidát do Senátu za Stranu práv občanů (SPO, to je ta nešťastná partajička, která si musela vyškrtnout ze jména slovo Zemanovci, protože neuspěla ve volbách do dolní komory a jejího duchovního otce a "vzora" to naštvalo, takže se nechal vypreparovat) ve volebním obvodu č. 25, v Praze 6. Dvořák hlásí z obřích billboardů: "Bráním českou identitu" a dále: "Jsme to co volíme". (Ta čárka mu tam skutečně chybí, asi nějaký záměr, který obyčejný smrtelník nedohlédne.) A ještě: "Rozumem volte č. 1".

Odzadu. Jak volit jinak než rozumem? Volantem? Nohou? Polštářem? Domácím mazlíčkem? Nebo snad, proboha, laskavý čtenář mi promine, srdcem? Copak může srdce vyskočit z těla a strčit hlasovací lístek se zaškrtnutým Dvořákem do urny? (A vůbec, co to slovo urna, co? To jako že Dvořáka srkáme někam do kolumbária? Bylo by toto slušné snad?) Ale jo, Dvořáka prostě musíte volit rozumem a basta. Nepochopíte to.

Jaroslavu Dvořákovi leží leží na srdci naše identita. Sděluje nám, že ji brání. Ale kde?
Jaroslavu Dvořákovi leží leží na srdci naše identita. Sděluje nám, že ji brání. Ale kde? | Foto: Martin Fendrych

Dál: Jsme to, co volíme. (Chápete? Ne to, co jíme…) Takže když zvolím Jaroslava Dvořáka, jsem Jaroslav Dvořák? Je mi 41 let, jsem živnostník (OSVČ), konzultant-poradce pro oblast inženýringu, IT technologií a jejich aplikací? Když se mi kousne komp, budu ho umět opravit…? Nebylo by pak skutečně vhodné Dvořáka volit? (Ale bacha na věc, známe ty sliby chyby politiků. On mi slíbí, že budu Jarda Dvořáků, senátor, a já po volbách s hrůzou zjistím, že jsem Franta Vomáčků, chlápek, co nehne s windowsama!

No ale hlavně tu máme tu identitu: Bráním českou identitu. Kde ji brání, napadá mě? Jakživo jsem o tomto úctyhodném kandidátovi neslyšel. Představuju si ho, jak někomu instaluje ukradené windows office 2016 do kompjůtru (k české identitě přece patří, že nejsem tak blbej, abych si je kupoval, viz kdo nekrade, okrádá svou rodinu) a říká: "Tak já vám tam dávám ty voknokanceláře, paninko!"
Nebo ho vidím, jak jde do pizzerky a trvá na tom, že dostane vepřo knedlo zelo, protože jsme v Česku, tady jsme žádné placky s rajčaty nikdy nejedli, a vůbec ho nezajímá, že tam vaří nějaký Matteo De Carli či kdo!

Na stránkách SPO o Dvořákovi nenajdete lautr nic. Našel jsem jeden jediný text na internetu, kde se píše, že Dvořák "je přesvědčen, že je třeba odmítnout principy amerikanismu, bruselismu a diktovaného multikulturalismu. Že je nezbytné bránit českou identitu a státní integritu a že je čas změnit pohled na současné prezentované velmocenské rozpoložení, paradigma, ve světě."

S kolou je šmytec, už nikdy více. Rozpouští nám identitu.
S kolou je šmytec, už nikdy více. Rozpouští nám identitu. | Foto: Reuters

A zase, toto je moc: amerikanismus, bruselismus a diktovaný multikulturalismus. V tom aby se prase vyznalo. Jako že nebudeme pít coca colu? A kupovat výrobky Billa Gatese? Co je bruselismus? Nějaký nástrojářský termín? Nebo ajťácký? A co ten diktovaný multikulturalismus? Jako že ve škole v diktátech? Tady bych souhlasil. Je fakt, že se toho po dětech chce moc. Píšete diktát a učitelka na vás vypálí multikulturalismus. To je chyták, nemůžete to zapsat správně. Jsem pro.

Pondělí, 26. září: Důchodce Kremlička a jeho potemník jsou překonáni. Přepište dějiny

Tyto volby jsou první, ve kterých mohla ČSSD předvést své kvóty pro ženy na kandidátkách, s velkou slávou odhlasované stranickým referendem. Sociálnědemokratických žen - ale také mužů! - podle nich musí být na kandidátních listinách alespoň 40 procent.

Splněno: je jich tam dokonce 43 procent, spočítala obecně prospěšná společnost Fórum 50 %. Rovnost pohlaví si můžeme odfajfkovat. Praktický smysl: prakticky žádný. ČSSD nemá ani jednu kandidátku na hejtmanku (ženy - muži 0:13). Na prvních pěti místech kandidátek je jen 22 procent žen, poměr cca 1:4. Neboli, žen za ČSSD kandiduje sice tabulkově celkem dost, ale na nejvolitelnějších místech je to pánská jízda. Kvóty se ukazují jako formalita. Uvidíme, jestli něco změní preferenční hlasy.

* * * Miloš Zeman příští týden dorazí na čtvrtou oficiální návštěvu Zlínského kraje, kde za bývalé zemanovce (SPOZ minus Z) kandidují elity prezidentské kanceláře. Bydlet se bude v Osvětimanech u Mynářů. Program jako obvykle předpřipravuje předseda místní organizace SPO ve Zlíně, lídr SPO v krajských volbách, zástupce ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a vedoucí Oddělení vnitrostátních cest Vladimír Kruliš. Agentuře ČTK řekl, že čas návštěvy není volbami ovlivněn a "podzimní termín je praktický i v tom, že lze setkání s občany ještě udělat venku." Dělá si z nás legraci.

Protokolární přípravy turné se zúčastnila i Ivana Zemanová, která pobyt v regionu využila k návštěvě uherskobrodské zbrojovky (viz níže).

Konstatujeme obsesi první dámy palnými zbraněmi. Díky Facebooku SPO Zlín na druhou stranu alespoň víme, že vlastní pistoli modelu Shadow 2 a zvládá i její sborku. Shadow 2 se podle webu České zbrojovky vyznačuje modernizovaným závěrem a rámem, což ve spojitosti s prodloužením hlavně umožňuje rychleji a dynamičtěji opakovat jednotlivé výstřely. Tvar rámu pomáhá k pohodlnějšímu, vyššímu úchopu směrem k ose hlavně a nový checkering zajišťuje naprosto spolehlivý kontakt se zbraní za všech okolností. Zádržka zásobníku je lépe dostupná a stavitelná ve třech polohách, přebíjení je tak jistější a rychlejší i při pohybu střelce.

Je čím dál tím očividnější, že investice do bezpečnostních opatření jsou zcela zbytečné. Na Hradě se nemají čeho bát.

* * * Jedenáct dní před volbami již známe vítěze v kategorii must see video. Stal se jím ing. František Weiss z politického hnutí Řád národa, který sice přímo nekandiduje, zato počátkem září obsadil skvělé třetí místo na mistrovství ČR a SR v pojídání chilli na koupališti Riviéra v Brně. Krátké časosběrné video (viz níže) zachycuje borce při ostrém tréninku na zahradě, respektive jeho post-konzumační stavy s vyhlášenou papričkou Trinidad Scorpion Moruga - s vloženým handicapem volební kampaně navrch!

Video:

Důchodce Eduard Kremlička blahé paměti a jeho potemník byli překonáni. Přepište dějiny.

* * * Na dotaz časopisu Euro "Trápí vás v současné době nějaký problém, který byste se chtěl pokusit vyřešit?" kandidát Vlastimil Harapes odpověděl, že by se rád zasadil, aby výsluhy, co mají hasiči nebo policisté, náležely i profesionálním tanečníkům, kteří končí kariéru ve 40 letech se zdevastovaným a vyčerpaným organismem. Obáváme se, že Čuňasův neohrožený boj proti zácpám na Kulaťáku voličstvo mobilizuje o něco více.

Středa, 21. září: Jurečka duchapřítomně zlevnil pivo, Bělobrádek platí za celou hospodu

Rozjetá vláda ve středu přidávala a navyšovala kdekomu a kdeco, i rozpočet se sekerou 60 miliard schválila, až v tom rauši odpoledne přistál tweet od ministra zemědělství Mariana Jurečky: koalice se shodla na snížení DPH u čepovaného piva z 21 na 15 procent od příštího roku. Další bomba!

Věrohodnost této informace podpíral fakt, že ráno Prazdroj potvrdil, že od října zdraží v průměru o 3,2 procenta. To je obzvlášť dva týdny před volbami poplašná zpráva (viz Vasil Biľak: "Pivo je pro nás jako chleba", 1985). Bylo třeba ji neutralizovat a zdražení duchapřítomně kompenzovat snížením daně. Bravo, pane ministře.

První pochybnosti nastaly někdy ve 14:20, kdy Andrej Babiš, původní architekt zlevnění piva, prohlásil, že o takové dohodě nic neví. To se dalo ještě vysvětlit: Babiš, který svůj nápad představil jako první v kotli Máte slovo, nechce, aby smetanu nakonec slízl Jurečka. Takovou zprávu má přece národu oznamovat on, financministr a generální ředitel DPH! A tak do toho radši Jurečkovi hodil vidle.

Za pár minut se do věci vložil šéflidovec Pavel Bělobrádek: potvrdil, že se minulý týden předsedové koalice opravdu na pivu dohodli. Jenže mezitím to online popřel nejen Babiš, ale i Bohuslav Sobotka. A nakonec i sám Bělobrádek. Omluvil se. Mystifikoval Jurečku, Twitter, žurnalisty, kteří museli přepisovat rozepsané komentáře, výčepní a hosty restaurací, kteří to samozřejmě celé sledovali živě na mobilech a začali slavit, a tak dále. Ale za tohle přece není žádná omluva dost velká! Měl by zaplatit za celou hospodu. Ten sen byl příliš krátký.

A taková to mohla být pěkná předvolební historka s přidanou hodnotou.

Zbývá otázka: o čem a u čeho se tam na té koalici vlastně baví?

Pondělí, 19. září: Hušák si sundá psí hlavu a bude řvát

V Praze 6 kandiduje nejen Čuňas, Bělohradský a Růžička, ale taky Aleš Hušák, pan exSazka. Jde do toho jako nestraník za hnutí Nezávislí. Má ve věcech až podivuhodné jasno a to jasno vyjevil čtenářům Práva.

Foto: Reuters

Kupříkladu míní: "Evropská unie musí být zničena, to ano. To ale nemusí znamenat Czexit." Takže on EU zničí, ale nevystoupí z ní. Jasné, srozumitelné, senátorsky moudré.

Podobný vztah kandidát exSazka cítí i k horní komoře: "Ačkoliv skutečně považuji Senát za úplně zbytečnou a drahou záležitost, tak říkám, že je to jediná platforma, ve které má člověk možnost řvát. Můžete využít mandátu, přijít na zastupitelstvo v Praze 6 a úplně jim ho zbourat…" Až v Praze 6 potkáte řvoucího pána, klid, je to Hušák.

Tvrdí, že má nejlepší volební program. Nemá rád cyklisty ve městě: "Nevolám po zrušení cyklistiky. Volám po tom, aby lidé nemohli používat kola tam, kde to není vhodné. A pokud ano, ať platí povinné ručení, stejně jako platíme my automobilisté. To je pak fér." Myšlení mimořádně moderní. Tohle se nepochybně ujme. Vždyť cyklisté páchají miliardové škody! (A samozřejmě, povinné ručení budou platit podle kubatury motoru.)

Tady Aleš Hušák slavil šedesátiny s Miroslavem Šloufem.
Tady Aleš Hušák slavil šedesátiny s Miroslavem Šloufem. | Foto: Ondřej Besperát

Samo sebou je proti uprchlíkům: "Dnes a denně slyším v mainstreamu, že musíme přijímat uprchlíky, jinak ztratíme natalitu. Natalitu ztrácíme, protože lidi nedělají tu nejpříjemnější věc na světě, pomocí které vznikají děti, a to jednoznačně z ekonomických důvodů. A jestliže to je z ekonomických důvodů, což je nad slunce jasné, tak my budeme očekávat, že ti, které si sem přivezeme, budou tuto činnost vykonávat zadarmo?"

Originální pohled na fakt, že pomalu vymíráme: lidé nesouloží z ekonomických důvodů. (Neměl by někdo panu Hušákovi prozradit, že existuje antikoncepce?) Na druhou stranu myšlenka, že by se uprchlíkům mělo platit za sex, je v Česku značně osvěžující.

Hušák chce postavit pomník lži a nenávisti. Jak by to chtěl udělat? "Představit si to také neumím, ale od toho jsou sochaři. Zničující láska není nic pozitivního, zatímco milosrdná lež je velmi pozitivní záležitost." Ten pán je o světelné roky před námi.

Hušák: Cyklista by měl platit povinné ručení. - Geniální.
Hušák: Cyklista by měl platit povinné ručení. - Geniální. | Foto: Ludvík Hradilek

Proč kandiduje krom toho, že chce řvát a zůstat ve zničené Unii? "Už si nechci nechat nasazovat psí hlavu. Český sport jsem nevykradl, jak se o mně píše, a ve zlatě se nekoupu. A teď mám geniální příležitost to vysvětlit."

Pokud tedy bude zvolen do "úplně zbytečného" Senátu, zřejmě tam vyleze na řečniště, sundá si psí hlavu a začne řvát: Já český sport nevykradl!" Pak půjde zbourat zastupitelstvo Prahy 6. Skvělý program, ten nejlepší.

Neděle, 18. září: Drzá holka hledá drzého kluka. Zn. Senát 2016

Tajemství politického úspěchu spočívá v oslovení voličů dostatečně familiárním tónem. "Na pivo s Karlem" a tak dále. V letošní kampani se takto nabízí například Marta do Senátu, Eva do Senátu a Alena Vitásková si pořídila webovou stránku drzaholka.cz. Snad není impertinentní, když prozradíme, že všem dotyčným dámám už bylo šedesát, což ale Karlovi taky, takže co. Volič má být vůbec rád, že s ním chce někdo kámošit, klidně i babička. Holka, nebo kluk.

Chcete nás?
Chcete nás? | Foto: drzaholka.cz

Upozorňujeme, že doména drzejkluk.cz je kupodivu stále volná. Kdo po ní sáhne nejrychleji? Aleš Hušák? Miroslav Sládek? Felix Slováček!

* * *  Matka všech kauz se rozjela v Ústeckém kraji, kde TOP 09 obvinila hejtmana Bubeníčka (KSČM) z předvolební propagandy, protože napsal předmluvu do učebnice angličtiny pro šestou třídu základní školy. Na stranu jedna a s vlastní fotografií. Kraj dal na knížku milionovou dotaci.

Jde o unikátní případ dvojsměrného skandálu, něco jako nůž s čepelí na tu i onu stranu. Podle nás je horší ten druhý průšvih - komunista přece patří do hodin ruského jazyka, ne do angličtiny, mateřštiny imperialistického paktu NATO! Tohle kompro mu u voličů neprojde.

Čtvrtek, 15. září: Nekompatibilní Čuňas kompatibilní s ODS

Kandidáti do Senátu za obvod 25 v Praze 6 tvoří přepestrou směsku. Za ODS a Svobodné kandiduje Čuňas, František Stárek, za bolševika "dizík", "androš" na druhou, zakladatel podzemního Vokna, bojovník za svobodu, za dlouhé vlasy, kamarád Ivana Magora Jirouse atd. Po revoluci v tajné službě (civilní kontrarozvědka) a v ÚSTR.

Čuňas ve svém archivu našel na diapozitivech i tuto fotku ze 70. let: "Z dnešního pohledu to vypadá, jak nějaká reklama na státní síť obchodů Jednota."
Čuňas ve svém archivu našel na diapozitivech i tuto fotku ze 70. let: "Z dnešního pohledu to vypadá, jak nějaká reklama na státní síť obchodů Jednota." | Foto: Archiv Františka Stárka

Proti němu za zelené a sociální demokracii vnitřně opravdu zelený Václav Bělohradský. Filozof. Sociolog. Léta veřejně aktivní. Promluvil i na sjezdu ANO (zřejmě šlo o pokus o podíl filozofa na polidštění Babišohnutí). Fascinující událost, že Bělohradský kandiduje. Kdo to má?

Proti nim jde do senátní volby ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Společný kandidát TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL. Muž dobré pověsti, pro pravé, svobodomyslné voliče vhodný kandidát. Jen proti těm dvěma krapet moc "normální". Bělohradský je fenomén, vášnivý debatér, ochotný přít se v novinách i s Klausem. Emigrant, jehož druhou vlastí je Itálie. Myslitel, jemuž je lidovost cizí.

Václav Bělohradský promluvil i na sněmu ANO. Byl to pokus o podíl filosofa na polidštění Babišohnutí?
Václav Bělohradský promluvil i na sněmu ANO. Byl to pokus o podíl filosofa na polidštění Babišohnutí? | Foto: Vojtěch Marek

A Čuňas zase zcela exotický zjev kampaně. Něco, co Senát ještě nemá. Hároš, který tvrdě sází své jednoduché teze a má za sebou léta bojů, obrovskou vytrvalost a pracovitost. Za bolševika zavřený za své protirežimní postoje. Brutálně odvážný. Nekomplikovaný. Na Facebooku zveřejnil fotky z mládí, o kterých říká: "Boj o dlouhý vlasy v 70. letech mě zocelil pro všecky další boje."

Kde se vzal v ODS? Hledala modrá partaj kontrapunkt k uhlazenému až něžnému, profesorskému předsedovi Fialovi? Pak se jim to dokonale povedlo. Čuňas je vidět, ční, nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný. Do ODS se vlastně hodí. Není tak ostrý jako Václav Klaus junior, který by nás rovnou odhlásil z EU. (Je s podivem, že Stárek s Klausem juniorem v jedné stáji vydrží.) Ale Čuňasovo ucho je taky nakloněno hlasu lidu, i v něm dřímá kus populisty, jímž nebýval.

František Čuňas Stárek po revoluci. Kamarád a spolupracovník Magora v disentu.
František Čuňas Stárek po revoluci. Kamarád a spolupracovník Magora v disentu. | Foto: Ludvík Hradilek

Sám léta pronásledovaný varuje před uprchlíky. Podle něj "přichází nějací lidé nekompatibilní s naší kulturou". Podivuhodné, jak se člověk může změnit. I on byl dlouhá léta za komunistů "nekompatibilní s naší kulturou". A svým způsobem je nekompatibilní dodnes. Věčně proti něčemu brojí, bojoval usilovně proti umlčení Ústavu pro studium totalitních režimů. I v ÚSTRu byl značně nekompatibilní. Ale v ODS, myslí si, konečně kompatibilní je. S Janou Černochovou, Janem Zahradilem, Václavem Klausem mladším a dalšími.

Nevyzpytatelné jsou cesty Páně. Platí však, že antimultikulti Čuňas je neuplatitelný, nepije alkohol, rve se za svou představu svobody a v Senátu by se vyjímal. Dal by mu grády. Přitáhl by k horní komoře (a k ODS) pozornost. Stejně by ale do Senátu patřil Bělohradský a Růžička. Smůla, že tihle tři harcují proti sobě.

Pondělí, 12. září: Jaromír Dušek zachránil dětem Ježíška. Našim dětem!

"Našim dětem Ježíška, ne ramadán a burku". To je krédo, slib, pohádka na dobrou noc, nebo jak tomu říkat, Jaromíra Duška, náměstka pardubického hejtmana pro dopravu. Pojďme si štěpné heslo stručně rozebrat.

Děti jsou volebními kampaněmi vláčeny horem dolem odnepaměti (Aby se za nás děti nestyděly…). Letos ale zásadně a jedině přivlastněné zájmenem "naše". Aby nebylo pochyb, čí ano - a čí ne. "Ilegálním migrantům Ne - peníze raději pro naše děti". Atd. Tahle země je letos naše a žijí v ní naše děti a těm (našeho) Ježíška. Volební sliby až na dřeň. Co chcete víc?

Logicky dovozeno, děti z rodin, které světí ramadán, podle Duška nejsou "naše". Tohle v tak kulturně monogamní společnosti, jako je ta česká - muslimů tu žije pět a půl - může politik bez obav prohlásit. Což nic nemění na tom, že jde - bez ohledu na procento nadsázky - o xenofobní žumpu.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Není pochopitelně jasné, kdo Duškovým "našim dětem" vnucuje ramadán, neřkuli burku (ženský oděv zahalující tvář), natož ještě místo Ježíška. Je to jen křečovitý tanec symbolů, karikatur. Ladovské vánoce (Ježíšek není podmíněn křesťanskou vírou) versus machometánské inferno. Jaromír Dušek se na plakátu usmívá, ale rozumíte správně, ve volbách do zastupitelstva Pardubického kraje nejde o nic menšího než o záchranu hodnot křesťanské civilizace.

Pak je tu ještě možnost b), totiž že je to vtip, který jsme nepochopili, podobně jako ha-ha popěvek o tom, že Nohavicovi Arab šahá na babu. To není vyloučené. Dušek je přece známý šprýmař - když tuhle dal k lepšímu, jak se na ředitelství drah bojí ohnout pro tužku, protože je to tam samý homosexuál, culila se tomu půlka republiky, že.

Pátek, 9. září: Kladno, džihádistů město

Radnice v Kladně zatrhla straně TOP 09 používat předvolební reklamní stojan. Důvod: někdo by do něj mohl schovat bombu. Právo případ popsalo. Poslankyně Helena Langšádlová novinám sdělila: "My jsme tam měli stojan, který máme v desítkách měst po republice, a přišel nám naprosto nehorázný dopis z kladenského magistrátu, který říká, že nám zakazují, aby tam konstrukce byla kvůli ochraně měkkých cílů."

Odtud tedy můžeme usoudit a/ že Kladeňáci jsou pro topku "měkké cíle", b/ že Kladnu akutně hrozí teroristický útok. Magistrát zákaz zdůvodnil pěkně: "Reklamní uzavřený trojhran může být užit k umístění předmětů nebo zařízení ohrožujících bezpečnost obyvatelstva v místech vyšší koncentrace osob, nebo může v případě ohrožení tvořit nebezpečnou překážku v únikové či rozptylové ploše."

V Kladnu začíná kampaň a opatrnosti nikdy není dost.
V Kladnu začíná kampaň a opatrnosti nikdy není dost. | Foto: Vojtěch Marek

Pro kampaň minimálně v Kladně to však znamená, že leccos nepůjde. Tak třeba vařit předvolební guláš. Vždyť v kotli na jídlo by skoro jistě byla bomba. Nemohla by nebýt. Stejně tak se kampaně zjevně nebudou moci účastnit tělnatější politici. Alespoň ne v šatech. Vždyť kdo ví, zda místo tuku nemají okolo pasu připoutané výbušniny?

A ke komu budou politici na mítincích mluvit? Pokud tam půjdete s taškou, nebo nedej bože s batůžkem, můžete v něm mít bombu! Stejně tak matky s kočárky nepadají v úvahu. Tam je výbuch tak vysoce pravděpodobný, že jsou ženy tlačící kočárek rovnou v ohrožení života.

Ale je to moc dobře, takhle by se mělo s kampaní nakládat. Pro Andreje Babiše zjevně odpadnou nafukovací hrady, které ANO tak oblibuje. V nich by se přece mohli skrývat rovnou celé buňky islamistů, kteří si zpívají: Kladno, to je to město / Kladno, to je ten hit / Kladno, to je to město / Kladno, můj tajnej tip.

Čtvrtek, 8. září: Hluboká orba traktorem Velebákem

Dobrý den, milí čtenáři. V pátek 9. září v 9 hodin v Novém Městě na Moravě startuje Traktor Zetor Tour, což bohužel není koncertní šňůra skupiny Visací zámek, nýbrž volební kampaň exjezeďáka Jana Veleby, takto lídra SPO-SPD na Vysočině. Rozhodl se kraj zbrázdit traktorem a vyzvědět, zda sebou občané nechají orat.

Vzhledem k notoricky bratrovražednému vztahu Zemanovců k zeleným nás zaujalo silné ekologické poselství projektu. Vždyť cestování traktorem (jaký to bude model a ročník, zatím nevíme) zanechá mezi vysočinskými kopci takřka neviditelnou uhlíkovou stopu.

Traktor Zetor (ilustrační foto).
Traktor Zetor (ilustrační foto). | Foto: Zetor

Velebův stroj (nebo jich bude víc?) má v plánu urazit devatenáct etap v celkové délce tří tisíc kilometrů, jde tedy o jakousi Tour de France. Kolik při tom traktor sežere nafty, je obtížné odhadnout, spotřeba se významně liší podle toho, co a kde s vozidlem provádíte, jestli vezete nějaký náklad atd. Předpokládejme, že Veleba pojede spíš po silnici než po poli nebo lesem a že kromě alegorického valníku s motivem Stop islamizaci Vysočiny nic nepotáhne. Ani si nebude příležitostně přivydělávat orbou brambor. I tak to může vycházet na, dejme tomu, patnáct šestnáct litrů na sto kilometrů. Řekněme 500 litrů na kampaň. Zahoďte bicykly, pryč s elektrokoly, ve fosiliích je budoucnost! Vivat emise!

Doufáme, že vzhledem k účelu spotřeby nepůjde o tzv. naftu zelenou, tedy že sleva na spotřební dani pro zemědělce nepřichází v úvahu. A že Veleba u pumpy nezaplatí senátorskými náhradami na dopravu. Dělá to nějakých 14-15 tisíc korun. Případně krát počet traktorů s domestiky a absolvované etapy. Takže vlastně pakatel. Místopředseda Nejedlý ani nemusí vyjednávat u Lukoilu množstevní slevu.

* * * Po zprávách z techniky pojďme do světa sportu. Zaujalo nás, že za stranu Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura kandiduje také posilovací trenér Tomia Okamury, kontroverzní svalnatec Filip Grznár, a to jako číslo 33 do zastupitelstva Plzeňského kraje. Bulvární web Expres.cz ho charakterizoval jako "Krajča na steroidech", což by byla perfektní kvalifikace pro politickou kariéru, kdyby to byla pravda víc než z poloviny. Ale zásnuby kultury s kulturistikou se zatím odkládají.

Foto: Facebook

* * * Mezi obyvatelstvem se rozkřiklo, že práce senátora je namáhavá, a proto se řada kandidátů prezentuje fyzickou kondicí a životopisem. K cyklistovi Regecovi přibyl cyklista na vysokém kole Zimovčák (mohl by si to rozdat s Velebou na Tour de Zetor). Proti němu stojí všestranný Zdeněk Škromach (plavání znak, nově i box, viz foto). V Mostě si dají páku vzpěrač Zaremba a hokejista Šlégr. A z Chyše už kluše žokej Váňa. Jenže oficiální web Vanadosenatu.cz zatím nefunguje, a vůbec, na co v Senátu potřebují vanu? To má být nějaká odpověď na bazének? Uf.

Úterý, 6. září: Selfíčkem do hlavy

Dobrý den, milí čtenáři. Abstinenční příznaky vrcholí - vždyť od posledních voleb uplynuly už skoro dva roky! U nás nevídané. Na partajích je znát, jak moc si to zase chtějí rozdat. S námi a mezi sebou. Poslední dávka chcete-mě-billboardů se datuje ještě do doby, kdy se nemobilizovalo proti islámu, ale jen starým dobrým nepřizpůsobivým živlům. Doba se změnila.

* * * Základní agitační princip ovšem zůstává, pořád se dá shrnout do výstražného citoslovce Stop! To funguje, ve správné volební kampani je potřeba především něco zastavit. Vládu. Kalouska. Inkluzi. Pochopitelně islamizaci (kde, čí?). Cokoli. Když nemáte uprchlíka, vrazte tam… třeba žloutenku (ano, v Brně toho času řádí).

* * * Volební buřt už tu byl mnohokrát, ale teprve letos dostává tu správnou vlasteneckou kůrčičku (viz pozvánka na obrázku). Jen opatrně, národní hodnoty nepřipálit! Uzeniny (nejen Kostelecké) si rozvracet nedáme. Ani vegetariány a abstinenty v ČR nechceme.

Foto: Facebook

Jinak, skákací hrad na plakátu vlevo dole až nebezpečně připomíná čtyři spojené minarety, příště doporučujeme nějaký model s cimbuřím (Karlštejn, Bezděz, atd.).

* * * Volební poutače ČSSD ve stylu jako-že-selfie-lídrů-se-spokojenými občany jsou dvojsečné. Samozřejmě že bez Photoshopu už to dávno nejde, ale dát si na billboardy skupinový portrét, který je rovnou přiznanou lží (ačkoli to pochopitelně ne každý pozná), je unikát. Zlí jazykové tvrdí, že sliby sociální demokracie jsou falešné jako její selfíčka.

Foto: ČSSD

Kromě toho, v některých případech to působí, jako by dotyčný kandidát, který má selfie pořizovat, místo toho vztyčenou paží hajloval (mobil v ruce nevidíme), což je samozřejmě politováníhodný optický klam. Záměnu naštěstí vylučuje vztyčená levice.

Foto: Facebook

* * * Oč jednodušší to mají méně ambiciózní partaje, bytostně spjaté s regionem. Budoucnost Dačicka není v Jihočeském kraji!, volají Moravané. Správně. Když může sedět v Evropském parlamentu Farage nebo Petr Mach, proč nerozložit zevnitř i budějovické zastupitelstvo. Srozumitelný a hlavně krajským volbám přiměřený program. Trhnout se a jít k Haškovi - toť lék na příkoří Dačických, úpících pod knutou čechizace.

Pokračování příště.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy