Milan Fridrich | Názory
18. 7. 2006 0:01

O belgickém klidu aneb nervy stranou

Cítím to už na letišti, při prvním průniku zpátky domů.

Je to zvláštní neurotičnost v mezilidských vztazích. Češi se rádi pokládají za pohodáře, jenže po delším pobytu v zahraničí zjistíte, že je to mýtus, pouhá fikce vytvořená pro potěchu našich duší. Realita je jiná.

V české společnosti, hlavně ve větších městech, je někde hluboko zakořeněná podrážděnost. Jako bychom byli v permanentním stresu či honu za prací, požitky a odpočinkem. Pocítil jsem to nyní znovu, když jsem přijel na návštěvu Belgie, země skutečných pohodářů.

Sen mnoha lidí z českého města je vypadnout aspoň na několik dnů na vesnici, Belgičan něco podobného necítí a když už, vychutná si to. Nežene hned po práci na chatu nebo chalupu, neopouští za každou cenu město, nenervuje se za volantem, nespěchá. Život je klidnější.

A i když jede Belgičan v sedm večer sto kilometrů z práce domů, což dělá asi padesát tisíc z nich, nejede jako o život, nešílí.

"Mám dceru v Praze a ta mi říká, že vydrží bez Belgie jen tři měsíce. Pak se musí na chvíli vrátit, zklidnit se. V Česku jí připadá shon příliš extrémní, nesnesitelný. Jakoby Češi brali cestu k pohodě jako krkolomný horský výstup a pracovní život jako utrpení," říkal mi v Belgii jeden dlouholetý emigrant. "Česko krásné, ale duševně náročné."

V čem je Belgie klidnější? Už třeba v tom, že člověk nežije v permanentním strachu z postihu úřadů. Špatně zaparkujete, ano, dostanete pokutu, ale nikdo se na vás nebude dívat jako dozorce v kriminále, s úsměvem vás zkasíruje, a pak ještě poděkuje. Zjistíte, že nemáte v samoobsluze peníze? Pokladní se usměje a vezme nákup s tím, že vám ho rádi schovají, než přijdete. Žádný otrávený výraz.

V restauraci čekejte, že se s vámi číšník rád dá do řeči. Když se, nedej bože, nabouráte, což se mi osobně v Belgii stalo, Belgičan nebere srážku osobně, nekřičí na vás (až na výjimky samozřejmě), i když jste viník nehody. S klidem vyplní zprávu o nehodě a loučíte se s úsměvem. Těžko říct, kde jsou kořeny této pohody, ale působí na duši blahodárně.

Mám Česko rád, mám ho dokonce hodně rád, ale nemám rád ono podceňování jiných národů a přeceňování našeho. Neuróza zahryznutá v našich zdejších životech je jako trnová koruna, kterou už ani necítíme.

Proto se možná snažíme uniknout do klidu přírody, zmizet z civilizace a ruchu tramvají, aut a těsných ulic.

Proto je nám zatěžko zdravit cizí lidi, mnohdy jim nabídnout pomocnou ruku nebo jen tak prohodit pár slov s člověkem na baru. Ne všichni, ne vždy, ale často.

Kdybyste žili tak dlouho v Belgii jako já, pochopili byste ten rozdíl. Oni mohou žít bez neurózy ve svých velkých městech, nemusejí unikat.

Zvláštní představa, co?

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy