abb | Názory
30. 10. 2006 16:19

O českých NEJ vážně i nevážně

Ve Vratislavicích se narodil Porsche, Hliník se přestěhoval do Humpolce a pan Kroczek vynalezl zářivku, ale prvenství mu uzmul v patentování zběhlý Američan. I toto jsou vaše návrhy na česká NEJ.

Jejich vybírání se blíží ke svému poločasu - na začátku listopadu Vám představíme dvacet unikátů z každého kraje a po čtyřiceti zajímavostech z Prahy. Do té doby ještě můžete posílat své návrhy (na adresu [email protected]).

A činíte tak stále. Dostali jsme již stovky námětů a některé z nich prozrazují, že máte smysl pro humor.

Foto: Aktuálně.cz

Mapa s rozcestníkem krajů

Připomeňte si pravidla hledání českých NEJ a skrze interaktivní mapu se podívejte na aktuální stav exkluzivit v každém kraji.

 

Humpolecká NEJ

Jeden ze čtenářů kupříkladu navrhuje obec Mohelnici a její pivní kulturu. Město se prý může pochlubit nejmenším počtem obyvatelů na jednu hospodu. Zatímco obyvatel zde žije přes 8.000, hospod a podobných zařízení má Mohelnice více než 40. Nicméně těžko věřit tomu, že by toto město bylo jediné, kde je tak široká nabídka podniků tohoto typu.

Čtenář z Vysočiny navrhuje zase mezi NEJ svého kraje dvě nejznámější české fabulace - humpoleckého přistěhovalce Hliníka (pozor, to není špatný vtip, tento občan má totiž v Humpolci nedávno otevřené muzeum) a také pelhřimovské krematorium (na které se můžete podívat v případě, že chcete vědět, do čeho jdete). Znalci českých filmů ("Marečku, podejte mi pero" respektive "Vesničko má středisková") tuší... 

Foto: Aktuálně.cz

Ostatně, v muzeu v Humpolci nalezneme i další kuriozitu. Zaměstnanci soukenického továrníka Dítěte totiž dosud drží světový rekord v rychlosti ušití loveckého obleku. Čas? 24 hodin. Což nezní nijak překvapivě, ale jen do doby, než se dozvíme, že v onom čase je zahrnuto i ostříhání potřebné ovce, následné utkání plátna a až poté samotné ušití obleku. A kdo byl oním významným zákazníkem, kvůli kterému se u Dítětů tak pospíchalo? Samotný císař František Josef I., který zrovna slavil své kulaté narozeniny.

Ale z časů monarchie a poněkud lehkého tónu do časů novějších a k věcem vážnějším.

Otec "Brouka" rodákem z Liberecka

Věděli jste například, že známý konstruktér automobilů Ferdinand Porsche pocházel ze severu Čech? Liberečáci tuší, Porsche se narodil roku 1875 ve Vratislavicích nad Nisou, studoval v Liberci a ačkoli většinu svého času strávil mimo naše území, od vzniku republiky až do roku 1935 byl československým občanem.

Foto: Aktuálně.cz

Tento nadaný syn klempíře, který po večerech na černo navštěvoval univerzitní přednášky a ve svém 25. roce života sestavil na svou dobu revoluční elektromobil (vystavovaný pro svůj úspěch i na Světové výstavě v Paříži v roce 1900) se později stal duchovním otcem slavného lidového vozítka (německy volks Wagen), známého pod názvem "Brouk".

Nezůstal však jen u automobilů, konstruoval i tanky a obrněná vozidla. Po válce byl za spolupráci s nacisty odsouzen na 22 měsíců do vězení. Jeho syn Ferry v podniku pokračoval a konstruoval sportovní automobily nesoucí jeho příjmení.

A poskočme ještě dále.

Stačil malý krůček a pan Kroczek...

...mohl být vynálezcem zářivky. Tedy on jím byl a je a navždy též zůstane, avšak Američané nás zase předběhli.

Dle sdělení jednoho čtenáře, přednášel koncem 60. let na tehdejší Vysoké škole dopravní v Žilině elektroniku jistý pan Kroczek, kandidát věd. Jeden z jeho žáků nám prozradil, že tento (tehdy ještě mladý český inženýr) vynalezl v rámci své disertační práce ve 30. letech v Německu princip zářivky. Prvenství však bylo bohužel přiřčeno Američanovi, jenž se lépe dovedl orientovat v patentovém řízení a tak příběh pana Kroczka připomíná úsměvné počínání jistého nejmenovaného českého génia.

To brněnský vědec Lev Petržela a jeho objev na tom je o něco lépe. Ale o tom zase až příště.

Sledujte česká NEJ, posílejte nám své tipy a návrhy a přemýšlejte, čím se váš kraj může pochlubit. Možná se váš návrh nakonec mezi českými NEJ také objeví.

 

 

Právě se děje

Další zprávy