Milan Fridrich | Názory
4. 1. 2006 0:01

O neúplných znalostech dějin

"Chápeš to? Ti sudeťáci nám nedají pokoj," pronesla dívka stojící s klukem přede mnou ve frontě v obchodě.

Přečetla si v novinách, že u soudu ve Štrasburku odmítli žalobu devadesáti sudetských Němců, kteří se chtěli dobrat zabaveného majetku. "Že se nestydí. Fašouni," dodala.

V našich znalostech historie existuje několik velmi citlivých témat, o nichž jsme se v dobách socialismu i v následujících letech neučili látku objektivně, nýbrž hodně účelově. Je to určitě sudetská otázka.

Komunistické čítanky tvrdě propagovaly odsun sudetských Němců. Možná i proto dnes spousta lidí hájí kolektivní vyhnání a vyvlastnění, nad čímž obyvatelé západní Evropy povytahují obočí. Nerozumí té nenávisti.

Nejde o to revidovat historii nebo vracet majetek. Český národ ale odmítá udělat věc, kterou udělali Nizozemci, Belgičané nebo Francouzi. Odmítá uznat, že politika kolektivní viny byla chybná a vyhánění nebylo lidské. Německo zločiny uznalo. My se tváříme, že jsme nic nespáchali.

Zdráháme se to udělat, protože sudeťáci byli za socialismu strašákem. Učili jsme se o jejich zločinecké organizaci, která chce revidovat poválečné hranice a majetková vyrovnání a uniklo nám, že v míru se dá žít jen tehdy, když si lidé odpustí a nějak se usmíří.#reklama

Myslel jsem, že smír přijde, až vymře generace lidí, co zažila druhou světovou válku a časy komunistické nenávisti. Generace mých prarodičů, které jsem miloval, ale v té nenávisti jsem s nimi nesouhlasil.

Vida, ta propaganda má tuhý kořínek. Žije a zahnízdila i v duších některých teenagerů. Těší je, jak sudeťáci zase ostrouhali. Divná věc.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy