Milan Fridrich | Názory
4. 11. 2005 0:01

O neutichající síle intelektuálů

Některé věci mě u nás nepřestanou dráždit. Třeba vztah k intelektuálům. Jako by intelektuál byla nadávka.

Seděl jsem se skupinkou lidí z byznysu. Když přišla řeč na intelektuály, vypadly z nich představy jako z první republiky. Intelektuál vypadal jako podivín zapletený v kavárně do kouře levných cigaret a marně se snažící měnit svět podle svých idealistických a radikálně šílených představ.

Když v Americe sestavili žebříček společensky nejvlivnějších lidí, první místo zaujal Noam Chomsky - filosof. Václav Havel byl na čtvrtém místě. Žebříček shrnul anketu mezi politiky, byznysmeny, umělci nebo právníky. Měli jmenovat lidi, kteří formovali jejich světonázor. Svobodně, bez patosu.

Ano, intelektuálové formují náš světonázor! Ať si to uvědomujeme nebo ne. Pokud věříme svobodě, jsme stoupenci francouzské revoluce a když demokracii, tak Sokrata, Washingtona nebo filosofa Karla Poppera. Intelektuálové jsou v našich hlavách, aniž jsme od nich četli byť jediný řádek. To se nezmění. Smiřme se.

A proč vyhrál Noam Chomsky? Věří v univerzalitu lidského rozumu. Věří, že když si člověk může vybrat, vybere si svobodu. Chomsky ovlivnil třeba Bushovy ideology. A pak že je filosofie nepraktický obor. :-)

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT


 

Právě se děje

Další zprávy