Milan Fridrich | Názory
16. 1. 2006 0:01

O řidičáku a Terminátorovi

Když zákonodárce poruší zákon, bereme to téměř jako dvojnásobný zločin.

V případě Arnolda Schwarzeneggera a jeho motorky jsem ale na velkých rozpacích. Lze ordinovat takovou příkrost?

Milovník harleyů Arnie měl havárii. Policie přitom zjistila, že nemá na řízení motorky platné oprávnění. Arnold pak dokonce přiznal, že když přijel v roce 1968 do Spojených států, nepožádal o řidičák na motorky a celá desetiletí tak jezdí bez platných dokladů. Jelikož je Schwarzenegger guvernérem Kalifornie, jde jistě o hrubé selhání.

Co ale teď s tím? Jak naložit s člověkem, kterého proslavila motorková scéna v sérii filmů Terminátor? Měl by jít do autoškoly?

Fandové namítnou, že řidičák je věc civilizačně nová a pokud už auto řídíte a jste taková celebrita, mělo by se to obejít bez formalit. Já jsem asi jeden z nich. Přiznávám.

Existují nakonec příklady. V Belgii během druhé světové války najímala americká armáda místní muže a rychle je naučila řídit. Když se později stát snažil přimět všechny občany, aby si k ježdění auta udělali řidičák, narazil na problém. Co s hrdiny války, které si najali osvoboditelé? Žádat po nich vyplňování testů by byla nemravnost, řekli si, a tak se řidičáky začaly dělat až od určitého roku. Ti, co už autem jezdili a dokázali, že ho řídí, nemuseli zpátky do lavic.#reklama

Myslím, že podobně by měl dopadnout Arnoldův případ. Měl by se veřejně omluvit za svou nedbalost a pohrdání pravidly, věnovat vlastní peníze do fondu na pomoc obětem autonehod, ale neumím si představit, že by měl dokazovat své řidičské schopnosti.

Člověk, který za jízdy ve filmu střílí z brokovnice, ten nemusí nikomu nic předvádět.

Tvrdím to navzdory tomu, že někteří obhájci zákonů začnou tvrdit, že všichni občané jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy