Na světě neexistuje zatím zdroj, který poskytne z jednoho kilogramu tolik energie.
To mě napadne, když vidím a slyším rakouské aktivisty žalující český stát kvůli Temelínu nebo německé Zelené, co brojí proti novým jaderným elektrárnám. Můžeme si ale dovolit takový idealismus?
Jsme civilizace závislá na energii. Můžeme stokrát omílat, že náš životní styl je vražedný a neudržitelný a jednou sníme planetu i s chlupy, ale těžko se dá čekat, že západní kulturní okruh půjde do sebe a začne zběsile šetřit, nekupovat zboží, nejezdit autem nebo nelétat na dovolené.
Maximem je zatím třídění odpadu, přiznejme si to.#reklama
Evropané a Američané nejsou na světě jediní. Inspirují druhé.
Zatím všechny státy světa si jeden po druhém vybírají konzumní společnost a prosperitu. Jen diktatury zvládají držet lidi v chudobě. Lidé prostě věří v peníze, domy, zboží, auta a hojné materiální uspokojení.
Kdyby Západ změnil životní styl, nově nastupující regionální mocnosti jako Čína nebo Indie by to neudělaly. Jejich materiální a tím i vojenská moc by sílila a nemusíme si říkat, k čemu by asi vedla. Jsme v zajetí vlastní industrializace. Jedinou cestou ven je hledání energie, která by nám umožnila udržet (spíš vylepšovat) současný životní styl.
Tenhle svět se totiž nedá jen tak změnit. Socialismus stavěl na uvědomění občanů a učil pohrdat majetkem. Prohrál. Spočtěte si, kolik lidí se chce věnovat dobročinné činnosti, jít do kláštera nebo dobrovolně volit chudobu před bohatstvím. Minimum. Nemáme na výběr. Musíme mít hodně energie. A proto je třeba využít jadernou energii. Je účinná.
Věřím spolu s filosofem Popperem, že svět se konzumem v jistém smyslu kultivuje. Přirozeností člověka je spět k pohodlí a prosperitě. Není proto moudré to popírat, odmítat jadernou energii a nabádat k šetření.
To nefunguje. Až se to změní, těším se, jak zavřeme Temelín.
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT