Milan Fridrich | Názory
30. 5. 2006 0:01

O výnosném obchodu jménem vzdělání

Je to sedm miliard amerických dolarů ročně. Přesně tolik vloží zahraniční studenti do pokladen australských univerzit a vlastně i státu.

Když naše novinářská skupinka měla být v pět ve výškové budově společnosti IDP Education Australia Limited, tušil jsem, že to nebude jen kvůli čaji, na nějž jsme v padajícím dešti měli všichni ohromnou chuť.

Ačkoliv je Austrálie na druhém konci zeměkoule, místní podnikavci porozuměli modernímu propojenému světu a rozhodli se vydělat na stále rostoucí poptávce po znalosti angličtiny. Austrálie v současnosti vydělá ze všech anglofonních zemí téměř nejvíc. Víc než Velká Británie.

Našince musí rozladit, jak snadno se dá vydělat na rodné řeči.

"Studenti mohou dvacet hodin týdně pracovat a práce je pro ně v Austrálii hodně," řekl Tim Dodd, manažer IDP Education.

Do Austrálie jezdí i Češi a další Evropané, ale hlavně Asiaté.

Austrálie je totiž pro asijské studenty skvělé místo, kde se naučí nejen anglický jazyk, ale mohou získat také kvalitní vzdělání na některé z univerzit a pak se "třeba" vrátí domů a rozjedou velkou kariéru.

Slovo třeba jsem dal schválně do uvozovek. Patří tam. Ti nejlepší v oborech, které jsou pro rozvoj moderní společnosti zásadní, většinou dostanou možnost zůstat. Austrálie tak vysaje to nejlepší, co přijede.

Myslím, že jí to nelze vyčítat. Tržní společnost se v době ztenčujících se energetických zdrojů, rozvoje biotechnologií, počítačové techniky, nanotechnologií nebo medicíny musí postarat, aby měla skvělé mozky. Austrálie to dělá metodou importu studentů a exportu vzdělání.

Vzdělání dává naději, že si udrží prosperitu i v budoucnosti.#reklama

Jestli někdo nyní přemýšlí, kam by měla směřovat naše země, měl by brát australskou politiku vzdělání hodně vážně. Budoucnost patří těm, kteří budou připraveni vymýšlet a vyrábět high-tech a domluví se v USA.

Budeme rukama těchto států, nebo taky mozkem?

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy