Den, kdy papež unikl smrti. Jana Pavla II. zasáhly čtyři rány, atentátníkovi odpustil

Den, kdy papež unikl smrti. Jana Pavla II. zasáhly čtyři rány, atentátníkovi odpustil
Vatikán, rok 1981, středa 13. května večer. Papež Jan Pavel II. vjíždí ve svém papamobilu mezi věřící na svatopetrském náměstí. Jen o pár minut později na něj zaútočí turecký atentátník Mehmet Ali Agca.
Papeže trefily všechny čtyři kulky, které Agca vypálil z devítimilimetrové poloautomatické pistole značky Browning.
Dva výstřely zasáhly papeže do břicha, další dvě střely trefily jeho ruce a následně několik přihlížejících.
Agca byl za atentát odsouzen k doživotnímu vězení.
Foto: Reuters
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek - za podpory: Polský institut Praha Polský institut Praha
13. 5. 2020 10:32
13. května 1981 se turecký atentátník Mehmet Ali Agca na vatikánském náměstí Sv. Petra pokusil zabít papeže Jana Pavla II. Karola Wojtylu (jak zní papežovo občanské jméno), který by v pondělí 18. května oslavil 100. narozeniny, zasáhly čtyři střely, ze svých zranění se ale dokázal zotavit. Atentátníkovi, jehož motivy jsou dodnes nejasné, útok odpustil a přimluvil se za jeho propuštění z vězení.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud s francouzským exprezidentem Sarkozym byl hned na úvod odročen

U pařížského soudu v pondělí začal proces s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který čelí obžalobě z korupce. Konzervativní prezident z let 2007 až 2012 se podle francouzských médií osobně objevil před soudem. Soudní řízení však bylo pozastaveno kvůli žádosti spoluobžalovaného bývalého soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta o odročení kvůli jeho zdravotnímu stavu. Soud si vyžádal zdravotní posudek a řízení má pokračovat ve čtvrtek.

Sarkozy se podle obžaloby dopustil korupčního jednání tím, že se pokoušel za protislužby získat tajné informace od soudce kasačního soudu Aziberta, který se zabýval kauzou financování Sarkozyho prezidentské kampaně z roku 2007. Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku. Na věc se přišlo díky odposlechům telefonních hovorů.

Pětašedesátiletému exprezidentovi a oběma spoluobžalovaným hrozí trest až deseti let odnětí svobody a pokuta ve výši jednoho milionu eur (26,3 milionu korun). Hlava státu z let 2007 až 2012 vinu dlouhodobě odmítá a proces označila za zpolitizovaný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy