Den, kdy papež unikl smrti. Jana Pavla II. zasáhly čtyři rány, atentátníkovi odpustil

Den, kdy papež unikl smrti. Jana Pavla II. zasáhly čtyři rány, atentátníkovi odpustil
Vatikán, rok 1981, středa 13. května večer. Papež Jan Pavel II. vjíždí ve svém papamobilu mezi věřící na svatopetrském náměstí. Jen o pár minut později na něj zaútočí turecký atentátník Mehmet Ali Agca.
Papeže trefily všechny čtyři kulky, které Agca vypálil z devítimilimetrové poloautomatické pistole značky Browning.
Dva výstřely zasáhly papeže do břicha, další dvě střely trefily jeho ruce a následně několik přihlížejících.
Agca byl za atentát odsouzen k doživotnímu vězení.
Foto: Reuters
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek - za podpory: Polský institut Praha Polský institut Praha
13. 5. 2020 10:32
13. května 1981 se turecký atentátník Mehmet Ali Agca na vatikánském náměstí Sv. Petra pokusil zabít papeže Jana Pavla II. Karola Wojtylu (jak zní papežovo občanské jméno), který by v pondělí 18. května oslavil 100. narozeniny, zasáhly čtyři střely, ze svých zranění se ale dokázal zotavit. Atentátníkovi, jehož motivy jsou dodnes nejasné, útok odpustil a přimluvil se za jeho propuštění z vězení.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy