Petr Vizina Petr Vizina | Názory
23. 3. 2020 21:25

Pandemie a smrt v Paštikách

Zloději vracejí, co ukradli. Strach o život nejspíš dokáže kromě úzkosti vyvolat i pozitivní reakce.
Memento mori! "Paštická smrt" - žulové lebky z areálu kostela sv. Jana Křtitele v Paštikách na Blatensku.
Memento mori! "Paštická smrt" - žulové lebky z areálu kostela sv. Jana Křtitele v Paštikách na Blatensku. | Foto: Police ČR

Pro to, co se stalo v noci ze soboty na neděli v obci Paštiky na Blatensku, používá čeština slovo zázrak. Takový ten termín, kterým máme na mysli událost vědecky těžko vysvětlitelnou.

Foto: Jan Kačer

Fotografie z místa ukazují už jen samotný dozvuk celé události. Co předcházelo, můžeme jen tušit. Jisté je, že ke kostelní zdi kdosi za tmy vrátil dvě žulové lidské lebky, které zdobily bránu na cestě ke kostelu. Těm čtvrt tisíciletí starým symbolům lidské konečnosti se přezdívalo "Paštická smrt" a o předminulém víkendu je odtud kdosi ukradl. Zloděj, či spíše jejich parta (žula něco váží), svůj lup po čtrnácti dnech vrátil na místo. Proč, to se nejspíš nikdy nedozvíme.

Souběh událostí nás ovšem odkazuje daleko mimo strohý svět vyčíslitelné škody, která v tomto případě dělala odhadem 250 tisíc korun českých. Jako všechny neuvěřitelné příběhy, je přitom krádež z Paštik až do svého zvratu vlastně fádní.

Loňská generální rekonstrukce tamního kostela Jana Křtitele přišla věřící na 20 milionů. Bývalá ruina Dientzenhoferova barokního chrámu má nový krov i fasádu, uvnitř například zlacenou křtitelnici. Tu nikdo neukradl, bývá na noc zamčená.

I tak má ale štěstí: plenění a drancování tuzemských kostelů v posledních třiceti letech totiž snese podle církevních historiků srovnání se stejně dlouhou třicetiletou válkou. Jen se dnes odehrává v době míru.

Kostely často opakovaně vykradené deset i patnáctkrát za sebou jsou většinu času zamčené, přestože i v dobách soužení platilo, že "kostel uzamčený je azyl odepřený". Představa kostela jako útočiště je dnes stejně přežitá jako představa svatokrádeže, na niž se kdysi dokonce nevztahovala ani amnestie a viník nesměl být pohřben v domácí půdě.

Zloději si žulovou Paštickou smrt odnesli o prvním víkendu v březnu. Tedy v době, kdy koronavirová zubatá začala vytěsňovat zprávy o politice, sportu nebo celebritách a česká vláda nařídila první vážnější opatření - karanténu pro lyžaře z Alp. Nemůžeme vyloučit, že se zloději z Paštik lekli toho, co způsobili. Magické myšlení není otázkou inteligence. Tuším to od doby, kdy se mi jedna ruská kolegyně na kongresu ve Washingtonu, D.C., svěřila s hrůzným zážitkem. Stroj, kterým přiletěla, dlouho kroužil nad městem, protože se nedařilo vysunout podvozek. Jedině ona věděla, že je to kvůli té kradené Bibli, již si ráno na hotelu strčila do kufru…

Podobný pocit měl nejspíš Izraelec z dnešních zpráv. Nejmenovaný muž totiž vrátil památkovému úřadu starý římský projektil do katapultu zvaného balista, který ukradl před patnácti lety v Jeruzalémě. Řekl, že v něm nynější pandemie vyvolala obavu z apokalypsy a konce světa. Krádež prý stále víc tížila jeho svědomí.

Dějiny jsou plné chiliastů očekávajících druhý příchod Páně. Patřili k nim i naši husité nebo Komenský. Svou roli vždy hrálo tušení přicházejícího zlomu, nic už nemělo být jako doposud. Takhle se často mluví i o koronavirové pandemii.

Ať bylo pokání paštických zlodějů motivováno čímkoli, smrt je znovu na obvyklém místě. Alespoň ta žulová. Kéž je to znamením, že se tam vrátí i ta virová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy