| Názory
25. 5. 2006 19:00

Politici mluví česky - a nerozumíme jim

Praha - Zatímco lidé pracují, oni realizují. Mluví - a není jim rozumět, protože ve skutečnosti komunikují.

Pochopit, co předsedové nejsilnějších politických stran chtějí říci, je obtížné. Podle odborníků na politiku a na komunikaci by snad mohl rozumně mluvit politik, který by byl složený z několika současných lídrů: Měl by mít vlídnost Martina Bursíka, jednoduchost formulací Jiřího Paroubka, chuť argumentovat jako Mirek Topolánek a cit pro slogany jako Miroslav Kalousek.

Jejich hodnocení vyplynulo z rozboru čtyř internetových Duelů, které deník Aktuálně.cz uspořádal.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Infobox

ZDE SI MŮŽETE PŘIPOMENOUT JEDNOTLIVÉ DUELY

 

Paroubek vs. Topolánek

 

Topolánek vs. Filip

 

Topolánek vs. Kalousek

 

Topolánek vs. Bursík

Celkem čtyři hodiny si politici pokládali bez zásahů moderátora otázky. Měli volnost v tom, jak se budou ptát i jak budou odpovídat. Avšak ani volná pravidla ani neformální prostředí internetu je nepřiměly k tomu, aby používali srozumitelný jazyk.

V Duelech se například objevily i tyto věty:

  • Nicméně poslední hlasování speciálně velkých evropských křesťanských stran se socialisty v pro nás klíčových otázkách dokončení jednotného vnitřního trhu jde nad rámec programové shody evropské středopravice.
  • Soustředění dluhu do státního rozpočtu, jeho zastropování, nová rozpočtová pravidla, ale hlavně realizace reforem na příjmové a výdajové straně rozpočtu, snížení mandatorních výdajů a kvazimandatorních výdajů, povede k postupnému snižování deficitu.

"Rozbory vyjadřování politiků ukazují, že se jim nepodařilo najít cestu, jak důležitější témata přiblížit. Proto pak používají slova, kterým lidé nerozumí," říká politický redaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

Bývalý aktivní politik Tomáš Ježek a šéfredaktor časopisu Marketing a média Daniel Köppl navíc upozornili na rozpor, se kterým se politici potýkají a na jehož řešení neexistuje jednotný názor.

Daniel Köppl
Daniel Köppl | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle Köppla jsou politici nesrozumitelní proto, že kvůli obhajobě stranický programů a hesel ani nemohou mluvit normálním jazykem. A za projev slabosti by považovali, kdyby místo tuhé obhajoby začali normálně debatovat, občas přiznat soupeři pravdu nebo uznat jeho názory.

Ježek naopak tvrdí, že politik, a to zejména v předvolební kampani, se ale takto chovat nemůže.

"Trpíme tím, že nemáme profesionální politiky. Ti co jsou v politice, ještě neprošli mediální výchovou a starší politici se to už nenaučí. Až doroste generace politiků, kteří projdou profesionální výchovou, zlepší se to," míní politolog Lukáš Jelínek.

Z tříhodinového rozboru účastníků Duelů nakonec vyšla tato podoba "srozumitelného politika":

Z Mirka Topolánka by se měl ponechat jeho zaujetí vyvracet útoky soupeřů předkládáním argumentů. Zároveň by si ale měl dát mnohem větší pozor na stavbu vět, které používá. "Přílišná argumentace nesplní účel. Bývá méně srozumitelná," upozorňuje Světlana Čmejrková z Ústavu pro jazyk český.

Pro Paroubka hovoří jeho jednoduchý styl promluv. "Má věty ucelené, strukturované, srozumitelné," říká Čmejrková.

"Bursík je zase klidný a dokáže takový být po celou dobu veřejného vystupování. Klid mu vydrží třeba celou hodinu, nenechá se vytočit," přidává další charakteristiku Lukáš Jelínek.

Největší cit pro sdělení zprávy v jedné větě má podle politologa Petra Justa Miroslav Kalousek.

 

Právě se děje

Další zprávy