Tomáš Bouška | Názory
12. 5. 2006 0:01

Postaví si lidé novou Unii?

Evropská unie potřebuje po zamítavých ústavních referendech oživit. Vypadá to, že novou energii by mohla přinést občanská sdružení.

Období takzvané reflexe se v době po francouzském a nizozemském zamítavém ústavním referendu projevuje napříč sjednocenou Evropou různě. Politici mluví střídavě o krizi, o "stop-stavu" a mobilizaci sil a vymýšlejí, jak přilákat pozornost běžných občanů a dát jim možnost podílet se na tvorbě "jejich" Unie.

V této náladě se zrodilo Evropské fórum občanů (Forum Civique Europeen), které je z pohledu mezinárodního dění zajímavým dokladem doby.

17. prosince 2005 se ve Štrasburku sešlo na sto padesát zástupců devětaosmdesáti národních, regionálních a místních nevládních organizací z celkem devatenácti zemí Evropské unie. Setkání bylo zaměřeno na diskusi o společném postupu, jak lidem přiblížit a zpřístupnit téma jednotné Evropy. Toto setkání, organizované z podnětu (paradoxně francouzské) skupiny sdružení a asociací "Citizenship and Democracy (CIDEM)," dalo vzniknout Evropskému fóru občanů.

Seznam zakládajících členů a podporujících organizací od té doby roste a z původně pětičlenné pracovní skupiny dnes funguje sedm velkých asociací coby vedení celé iniciativy. Od začátku v pracovní skupině funguje i české občanské sdružení ANO pro Evropu nebo nadnárodní nezisková studentská organizace AEGEE-Europe.

Smysl této iniciativy zdá se být na pohled pochybný, nepřehledný a díky shluku množství odlišných nevládních a neziskových uskupení těžko uchopitelný.

Jejich společný souhlas s myšlenkou Evropského fóra občanů - jeho raison d´etre - má však vysokou výpovědní hodnotou o charakteru období, ve kterém se současná Evropa nachází.
V zakládajícím usnesení této nadnárodní iniciativy se přímo píše: "Občané Evropy se odvrací od projektu sjednocené Evropy... Nová generace nemůže být uspokojena argumentem, že EU zajišťuje mír a prosperitu. Hledá nový demokratický dialog, který by znovu posílil vizi rozšířené a společné Evropy budoucnosti... Proto my, občané Evropy, zapojení v nevládních a neziskových organizacích žádáme Evropskou radu, Evropskou komisi a Parlament, aby... zavedli Evropský statut pro nevládní organizace."

Zákonné zakotvení Evropského statutu pro nevládní organizace podle tohoto zadání má spočívat na stejné bázi jako statut pro evropské podniky nebo družstva. Evropské fórum občanů si od něho slibuje uznání kritické role nevládních organizací v občanském dialogu a celkové posílení demokratické infrastruktury.#reklama

Na podporu tohoto plánu nyní ve všech zemích EU probíhá až do konce května podpisová kampaň. Výsledný seznam podpisů evropských občanů hodlá iniciativa předložit na společné tiskové konferenci v Bruselu nejvyšším představitelům EU, kteří se již o celou věc živě zajímají.

Český občan od takové situace může očekávat, že práce v nevládní neziskové organizaci bude plošně uznávaným druhem běžného, placeného zaměstnání. Z hlediska iniciativy samotného Evropského fóra občanů pak vyvstává otázka, s jakou podporou veřejnosti se politické zvýraznění občanského sektoru setká a nakolik si toto různorodé uskupení udrží svoji jednotu. Ať tak či tak, jedná se o jeden z mála hmatatelných výstupů období evropské "reflexe".

Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy