Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
31. 5. 2018 8:30

Pražské jaro 1968. Komunisti, básníci, krasavice, rebelové a tři měsíce do konce svobody

Pražské jaro 1968. Komunisti, básníci, krasavice, rebelové a tři měsíce do konce svobody
1. tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexander Dubček hovoří s dělníky před Pražským hradem. (Fotka pro politikův Facebook jako dělaná, víme dnes.)
Titul "Dívka 1968" za hlavní město Prahu získala studentka jazykové školy Karla Hronová (první zleva).
Ministr kultury Miroslav Galuška předal básníkovi Vladimíru Holanovi (vlevo) v jeho bytě na Kampě diplom s titulem národního umělce. (Spisovatel žil v dobrovolné izolaci a z bytu téměř nevycházel. Uprostřed paní Věra Holanová.)
"Hyde Park" na Maltézském náměstí na Malé Straně. Cestou z práce jste si mohli poslechnout kohokoliv o čemkoliv…
Foto: ČTK
Před padesáti lety vrcholilo v socialistickém Československu období uvolnění politických poměrů. Sice dál vládla komunistická strana a na hranicích stála železná opona - ale společnost v rámci možností začala svobodně dýchat. Československý "socialismus s lidskou tváří" ukončila vojenská invaze z 21. srpna 1968.

Takzvané pražské jaro 1968 se pochopitelně netýkalo jen Prahy. Ale vezměme název za slovo a sobecky připomeňme náladu a události z metropole. Všechny snímky pocházejí z období od dubna do června 1968.

Byl to svým způsobem požehnaný čas, doba nevinnosti a svobodného ducha, která se s normalizační šedí, stagnací a perzekucí 70. let vůbec nedala srovnávat. Očekávání jara 1968 brzy narazila na tvrdou realitu. Přijely tanky.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy