Jan Lipold ČTK Jan Lipold, ČTK | Názory
31. 5. 2018 8:30

Pražské jaro 1968. Komunisti, básníci, krasavice, rebelové a tři měsíce do konce svobody

Pražské jaro 1968. Komunisti, básníci, krasavice, rebelové a tři měsíce do konce svobody
1. tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexander Dubček hovoří s dělníky před Pražským hradem. (Fotka pro politikův Facebook jako dělaná, víme dnes.)
Titul "Dívka 1968" za hlavní město Prahu získala studentka jazykové školy Karla Hronová (první zleva).
Ministr kultury Miroslav Galuška předal básníkovi Vladimíru Holanovi (vlevo) v jeho bytě na Kampě diplom s titulem národního umělce. (Spisovatel žil v dobrovolné izolaci a z bytu téměř nevycházel. Uprostřed paní Věra Holanová.)
"Hyde Park" na Maltézském náměstí na Malé Straně. Cestou z práce jste si mohli poslechnout kohokoliv o čemkoliv…
Foto: ČTK
Před padesáti lety vrcholilo v socialistickém Československu období uvolnění politických poměrů. Sice dál vládla komunistická strana a na hranicích stála železná opona - ale společnost v rámci možností začala svobodně dýchat. Československý "socialismus s lidskou tváří" ukončila vojenská invaze z 21. srpna 1968.

Takzvané pražské jaro 1968 se pochopitelně netýkalo jen Prahy. Ale vezměme název za slovo a sobecky připomeňme náladu a události z metropole. Všechny snímky pocházejí z období od dubna do června 1968.

Byl to svým způsobem požehnaný čas, doba nevinnosti a svobodného ducha, která se s normalizační šedí, stagnací a perzekucí 70. let vůbec nedala srovnávat. Očekávání jara 1968 brzy narazila na tvrdou realitu. Přijely tanky.

 

Právě se děje

Další zprávy