Jan Lipold Jan Lipold | Názory
12. 10. 2016 16:30

Předpověď: Škromach těsně nevyhraje, Mládek ano. Senátní volby budou bez jasného celkového vítěze

Aktuálně.cz sestavilo svůj tip na výsledky druhého kola senátních voleb. Podle něj bude mapa výsledků možná nejpestřejší v historii.
Foto: Aktuálně.cz

Předpověď: Druhé kolo senátních voleb, které se koná v pátek 14. a v sobotu 15. října, tentokrát nebude mít jasného celkového vítěze. Dají se čekat možná nejpestřejší výsledky v historii. Největší počet vítězství získají kandidáti spojení s KDU-ČSL; někteří jdou do voleb pouze za tuto stranu, další kandidují za různé volební koalice, ve kterých je KDU-ČSL zastoupena.

Vyplývá to z volební předpovědi sestavené Aktuálně.cz. Vycházeli jsme z toho, jak dopadlo první kolo, z osobností a stranické příslušnosti kandidátů, z výsledků krajských voleb z minulého týdne, z očekávané volební účasti, z volební historie jednotlivých senátních obvodů, z vypsaných sázkových kurzů a dalších faktorů.

Výsledky druhého kola ovlivní tradičně nízká účast, a to i mezi voliči ANO, kteří nebudou senátním volbám přikládat takový význam jako například voliči lidovců. "Rozdrobené" výsledky krajských voleb (vítězné ANO mělo celkově jen 21 procent hlasů) se promítnou i do voleb do Senátu a při malé účasti budou ještě více rozhodovat regionální specifika a osoby kandidátů.      

ČSSD podle naší prognózy ve volbách ztratí sedm senátorských křesel – letos jich obhajuje deset, tipujeme, že zvítězí třikrát. I tak zůstane její 26členný senátorský klub nejpočetnějším. Vládní koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL si po volbách udrží v horní komoře pohodlnou většinu a nebude se muset obávat, že by jí Senát komplikoval život vracením zákonů do Poslanecké sněmovny.

Bezpečné vítězství favoritů očekáváme v obvodech Most (Alena Dernerová, S.cz), Praha 6 (Jiří Růžička, TOP 09 + STAN), Liberec (Michael Canov, STAN + SLK) a Frýdek-Místek (Jiří Cieńciała, OSN). Naopak velmi vyrovnané by měly být podle našeho názoru duely v Táboře, Praze 11, obou brněnských obvodech, v Olomouci a Hodoníně. 

Zde je tabulka našich tipů ve 27 volebních obvodech. Stručné komentáře k jednotlivým obvodům najdete v druhé polovině článku.

Volební obvod Tipovaný vítěz Protikandidát Vítězství *)
1 Karlovy Vary Jan Horník (STAN) Josef Váňa (ANO) těsné
4 Most Alena Dernerová (S.cz) Jiří Šlégr (ČSSD) jasné
7 Plzeň-město Václav Chaloupek (OPAT) Dagmar Terelmešová (ČSSD) těsné
10 Český Krumlov Tomáš Jirsa (ODS) Jindřich Florián (ČSSD) těsné
13 Tábor Jan Mládek (ČSSD) Jaroslav Větrovský (ANO) těsné
16 Beroun Jiří Oberfalzer (ODS) Bohumil Stibal (ANO) těsné
19 Praha 11 Ladislav Kos (KDU-ČSL, SZ, Hnutí pro Prahu 11, Piráti) Helena Válková (ANO) těsné
22 Praha 10 Renata Chmelová (KDU-ČSL, Piráti, DPD, LES) Jiří Holubář (TOP 09, STAN) jasné
25 Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09, STAN) Václav Bělohradský (SZ, ČSSD) jasné
28 Mělník Petr Holeček (STAN) Veronika Vrecionová (ODS) těsné
31 Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava (S.cz) František Holešovský (ANO) jasné
34 Liberec Michael Canov (STAN, SLK) Marek Vávra (ANO) jasné
37 Jičín Jan Malý (ANO) Tomáš Czernin (TOP 09, STAN) těsné
40 Kutná Hora Jaromír Strnad (ČSSD) Ivo Šanc (STAN) těsné
43 Pardubice Miluše Horská (KDU-ČSL, Nestraníci) Jaroslav Menšík (ANO) jasné
46 Ústí nad Orlicí Petr Šilar (KDU-ČSL) Jan Lipavský (ANO) jasné
49 Blansko Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) Jan Machač (ODS) jasné
52 Jihlava Miloš Vystrčil (ODS) Michal Stehlík (KDU-ČSL) těsné
55 Brno-město Jan Žaloudík (ČSSD) Pavel Staněk (ANO) těsné
58 Brno-město Jiří Dušek (ANO) Stanislav Juránek (KDU-ČSL) těsné
61 Olomouc Milan Brázdil (ANO) Lumír Kantor (KDU-ČSL) těsné
64 Bruntál Ladislav Václavec (ANO) Ladislav Sekanina (KSČM) těsné
67 Nový Jičín Petr Orel (KDU-ČSL, SZ) Jaroslav Dvořák (ČSSD) jasné
70 Ostrava-město Liana Janáčková (Nezávislí) Zdeněk Nytra (nezávislý kandidát) jasné
73 Frýdek-Místek Jiří Cieńciała (OSN) Pavla Golasowská (KDU-ČSL) jasné
76 Kroměříž Šárka Jelínková (KDU-ČSL) Jan Hašek (ANO) těsné
79 Hodonín Anna Hubáčková (KDU-ČSL) Zdeněk Škromach (ČSSD) těsné

*) "Těsné" je vítězství do 10 procentních bodů rozdílu (55 % : 45 %), vyšší rozdíl znamená "jasné" vítězství.

OPAT = Občané a patrioti
DPD = Desítka pro domácí
OSN = Občané spolu - Nezávislí

Volební obvod 1 – Karlovy Vary: Božídarský starosta a dosavadní senátor Jan Horník svůj mandát obhájí, žokeji Váňovi uškodí nižší účast voličů ANO.

4 – Most: Senátorka a lékařka Alena Dernerová ze Severočechů.cz vyhrála první kolo o čtyři a půl tisíce hlasů, náskok potvrdí i napodruhé. Může sbírat více propadlých hlasů z prvního kola než hokejista Jiří Šlégr (ČSSD).

7 – Plzeň-město: Václav Chaloupek, autor televizních pořadů o přírodě a plzeňský zastupitel, kandiduje za regionální hnutí OPAT. Místní patriotismus a známá osobnost budou mít větší váhu, dosavadní senátorka Dagmar Terelmešová křeslo neobhájí. V prvním kole propadalo dost hlasů voličů ODS a TOP 09, ti se přikloní spíš k Chaloupkovi.        

10 – Český Krumlov: Senátor Tomáš Jirsa se kromě voličů ODS (ke straně se v kampani nijak intenzivně nehlásil) může spolehnout i na hlasy odjinud (například ho podpořili Zemanovci, se kterými sdílí pohled na Šumavu). Je v kraji „zavedenou značkou“ a proti českokrumlovskému radnímu Jindřichu Floriánovi z ČSSD křeslo obhájí, i když krajské volby tu vyhrála sociální demokracie.  

13 – Tábor: První kolo skončilo remízou (rozdíl 88 hlasů) a dvě třetiny hlasů získali kandidáti, kteří do finále nepostoupili. Ve zcela otevřeném duelu mezi ministrem průmyslu Janem Mládkem a starostou Mladé Vožice Jaroslavem Větrovským těsně rozhodne větší disciplína voličů sociální demokracie. ANO není na Táborsku tak silné, krajské volby tu s ČSSD prohrálo 19:22 procentům. Mládkovi pomůže i podpora hejtmana Zimoly, vítěze jihočeských voleb.

16 – Beroun: Očekáváme podprůměrnou účast, která prospěje spíš senátorovi (od roku 2004) Jiřímu Oberfalzerovi z ODS než starostovi Všeradic Bohumilu Stibalovi z ANO. Voliči advokáta Holáska, který těsně nepostoupil, v druhém kole rozdělí své hlasy rovnoměrně.

19 – Praha 11: Ve vyrovnaném obvodu na sídlišti Jižní Město exministryni Helenu Válkovou porazí „místní“ kandidát Ladislav Kos, spojený s Hnutím pro Prahu 11. To tu předloni (s Kosem na kandidátce) jasně vyhrálo komunální volby.

22 – Praha 10: Renata Chmelová, komunální politička z lokální koalice Vlasta, vyhrála první kolo a ve druhém může sbírat nové hlasy spíš než lékař Jiří Holubář (TOP 09 + STAN).

25 – Praha 6: Ředitel gymnázia Jiří Růžička dostal v prvním kole přes 40 procent hlasů, o sedm a půl tisíce víc než Václav Bělohradský. To vypadá jako nedostižný rozdíl.

28 – Mělník: Starosta Kralup na Vltavou Petr Holeček (STAN) bude ve druhém kole získávat nové hlasy spíš než senátorka Veronika Vrecionová (ODS). Jeho nestranictví bude výhodou.

31 – Ústí nad Labem: Exkomunista a dosavadní senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) je proti Františku Holešovskému (ANO) favoritem. Vyhrál první kolo, teď bude získávat i hlasy voličů KSČM nebo DSSS.

34 – Liberec: Starosta Chrastavy Michael Canov (STAN + SLK) vyhrál první kolo o víc než 12 tisíc hlasů, hnutí starostů na Liberecku jasně zvítězilo i v krajských volbách. Šance majitele pivovaru ve Frýdlantu Marka Vávry (ANO) jsou velmi malé.

37 – Jičín: Tomáš Zachariáš Josef Maria Děpolt Rudolf Kazimír Hostislav Czernin (TOP 09 + STAN), zastupitel Dymokur a vlastník tamního zámku, vyhrál první kolo o víc než tisíc hlasů, ve druhém se ale podle našeho mínění pořadí obrátí. Za ANO kandiduje vlivná regionální osobnost, starosta Jičína Jan Malý. Pomohou mu levicové hlasy, které v prvním kole propadly. V tomto obvodu to bude i při nižší účasti voličů ANO těsně stačit. 

40 – Kutná Hora: Starosta Čáslavi a dosavadní senátor Jaromír Strnad (ČSSD) proti bývalému starostovi Kutné Hory Ivo Šancovi. Vyrovnaný duel rozhodne vyšší účast levicových voličů.

43 – Pardubice: Současná senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL + Nestraníci) vyhrála v prvním kole o víc než čtyři tisíce hlasů, voliči lidovců budou v druhém kole navíc „disciplinovanější“ než voliči ANO.

46 – Ústí nad Orlicí: Podobná situace jako v obvodu 43. Lidovecký senátor Petr Šilar měl v prvním kole náskok přes pět tisíc hlasů, křeslo v horní komoře proti kandidátovi ANO se slušným náskokem obhájí.

49 – Blansko: Proti sobě stojí dva komunální politici ze zastupitelstva Boskovic. Vyšší účast lidoveckých voličů pomůže místostarostce Jaromíře Vítkové, lékaře Jana Machače (ODS) porazí.

52 – Jihlava: Duel KDU-ČSL versus ODS jako v obvodu 49, podle našeho názoru s opačným výsledkem. Senátor a bývalý hejtman Miloš Vystrčil je známou regionální figurou, lidovci Michalu Stehlíkovi (náměstkovi ředitele Národního muzea a se 40 lety nejmladšímu účastníkovi voleb) nebude stačit ani vynalézavá kampaň na Twitteru.

55 – Brno-město: Známý lékař Jan Žaloudík (ČSSD) vstoupil do Senátu jasným vítězstvím nad exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, ale obhajobu bude mít mnohem těžší. Brněnský radní Pavel Staněk (ANO) těsně vyhrál první kolo; ovšem voliči sociální demokracie i ti, kdo berou Žaloudíka jen jako osobnost, se v druhém kole zmobilizují víc. 

58 – Brno-město: Dva rozdílné typy: politický veterán Stanislav Juránek (KDU-ČSL), náměstek hejtmana a sám bývalý hejtman, a Jiří Dušek z ANO, ředitel brněnské hvězdárny, oproti Juránkovi v politice nepopsaný list. Tipujeme, že víc voličů dá přednost nové tváři před zkušeností. Juránkovi ve volbách neprospěje jeho spoluvládnutí s Michalem Haškem.

61 – Olomouc: Ve střetnutí dvou lékařů bude mít těsně navrch dosavadní poslanec Milan Brázdil (ANO), který vyhrál první kolo o dva tisíce hlasů. Rozdíl bude ve druhém kole nižší, ale v převážně městském obvodu neočekáváme, že voliči kandidáta lidovců Lumíra Kantora pořadí otočí.   

64 – Bruntál: Jediným kandidátem KSČM ve druhém kole je krnovský trafikant Ladislav Sekanina. Své voliče má jisté, ale ředitel nemocnice Ladislav Václavec z ANO se bude moci opřít o různorodější podporu. Jeho voliči nebudou tak motivovaní jako komunisté, přesto jich přijde dost, aby to stačilo na vítězství.   

67 – Nový Jičín: Petr Orel, ornitolog ze záchranné stanice v Bartošovicích a několikanásobný neúspěšný kandidát zelených, má letos i klíčovou podporu KDU-ČSL. V prvním kole zvítězil nad starostou Nového Jičína Jaroslavem Dvořákem (ČSSD) skoro o pět tisíc hlasů. „Starostovské charisma“ tentokrát na první místo stačit nebude.  

70 – Ostrava-město: Duel nezávislých, starostky Liany Janáčkové a krajského náčelníka hasičů Zdeňka Nytry (v místním zastupitelstvu je za ODS). Domníváme se, že voliči neúspěšných z prvního kola – Aleny Vitáskové (Úsvit), kandidátů KSČM a ANO – se přidají spíš k Janáčkové a ta se do Senátu po šestileté přestávce vrátí.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

73 – Frýdek-Místek: Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj, bývalý ředitel Třineckých železáren a ministr Rusnokovy vlády Jiří Cieńciała málem získal mandát už v prvním kole. Dostal jen o dva tisíce hlasů méně než pět zbývajících kandidátů dohromady. Pavla Golasowská (KDU-ČSL) nemá v druhém kole mnoho nadějí.

76 – Kroměříž: Ve vyrovnaném prvním kole dvě třetiny hlasů propadly. Ve druhém kole rozhodne vyšší účast lidoveckých voličů, Šárka Jelínková (KDU-ČSL) zvítězí nad Janem Haškem (ANO).

79 – Hodonín: V asi nejsledovanějším obvodu se podle našeho mínění zrodí i největší překvapení voleb. Místopředseda Senátu a mnohem známější politik Zdeněk Škromach (ČSSD) ve druhém kole prohraje s Annou Hubáčkovou z KDU-ČSL, starostkou Ratíškovic. Ta zvítězila v prvním kole o 1300 hlasů a otáčet výsledek proti lidoveckému kandidátovi je na jižní Moravě vždycky krajně obtížné. Pro Hubáčkovou mluví i výsledek krajských voleb: KDU-ČSL na Hodonínsku zvítězila nad ČSSD 21:18 procentům. Na druhou stranu, Škromachovi mohou pomoci hlasy voličů KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy