Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Názory
1. 12. 2009 12:25

Přeli jste se o Lisabon: Klausi, podepiš! Nepodepisuj!

Zahradil, Liška, Oberfalzer, Svoboda, Havel, Pehe, Kohout a další debatují na Aktuálně.cz

O máločem se v právě uplynulém roce vedla na stránkách Aktuálně.cz tak vzrušená debata jako o přistoupení České republiky k Lisabonské smlouvě.

Na straně jedné prezident Václav Klaus coby "symbol" jejího odmítání, podporovaný několika senátory ODS v čele s Jiřím Oberfalzerem a několika nezávislými osobnostmi.

Na druhé pak představitelé většiny ostatních stran, mnozí politologové či lidé známí z veřejného života.  

Duchovní Tomáš Halík, politolog Jiří Pehe a lékař Martin Jan Stránský zveřejnili na Aktuálně.cz otevřený dopis adresovaný senátoru Oberfalzerovi. Jako svého bývalého kolegy z iniciativy Impuls 99 (mimojiné varovala před "zmařením nadějí na brzkou integraci do evropských struktur") a kdysi blízkého spolupracovníka prezidenta Václava Havla, se ho ptali, proč náhle vystupuje tak silně proti Lisabonské smlouvě.

"Vážený senátore Oberfalzere (vážený Jiří), jsme nepříjemně udiveni Vaším postupem ve věci Lisabonské smlouvy. Pamatujeme si Vás jako člověka blízkého Václavu Havlovi, s nímž jsme v rámci Nadace Forum 2000 připravovali pravidelné konference. Projevoval jste se vždy jako člověk proevropský, prointegrační. Nikdy jsme nezaznamenali žádnou Vaši kritiku názorů tehdejšího prezidenta, který je v otázkách evropské integrace v podstatě federalista," napsali Halík, Pehe a Stránský.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Jan Stránský:
Otevřený dopis Jiřímu Oberfalzerovi

Aktuálně.cz nabídlo senátoru Oberfalzerovi na svých stránkách prostor pro odpověď.

"Milí kolegové, připomínáte mi, že jsem býval proevropský. Chci Vás ubezpečit, že jsem proevropský i nadále. A proto si nepřeju, aby vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, protože z Evropy sobě rovných partnerů vytvoří Evropu rozdělenou na ty, kteří rozhodují, a na ty, kteří se podřizují, na úspěšné a "potlačené". To dříve nebo později nutně vytvoří skupinu nespokojených států a povede k vnitřnímu napětí," píše Oberfalzer.


Foto: Aktuálně.cz
Jiří Oberfalzer:
Jsem proevropský, a proto nechci Lisabonskou smlouvu

Martin Jan Stránký pak již sám za sebe v polemice pokračuje ve svém blogu (Odpověď na dopis senátora Jiřího Oberfalzera ze dne 12.10.2009)

Do debaty se vložil i europoslanec za ČSSD Jiří Havel. Respektuje právo odpůrců "lisabonu" na odlišný názor, ale vyčítá senátoru Oberfalzerovi, že podporuje - dle jeho názoru - obstrukční postup prezidenta Klause. Havel má za to, že, je "už v rozporu se sportovní i politickou etikou, zcela v rozporu se zvyklostmi mezinárodní politiky." 

"K demokracii ale i k obyčejné slušnosti patří to, že většinová rozhodnutí se respektují. Přijetí lisabonské smlouvy odhlasovala Vaše vláda a poté i ústavní většiny obou parlamentních komor. Se smlouvou se ztotožňuje i současná vláda a vedení všech demokratických parlamentních stran. Je jistě správné dbát zájmů menšin. Od toho je zde soudní moc. Ústavní soud už jednou odmítl stížnost vůči lisabonské smlouvě, a to všemi patnácti hlasy svých soudců," napsal Jiří Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Senátoru Oberfalzerovi se zármutkem…

Polemiku o tom, co vlastně Lisabonská smlouva přinese, vedli na stránkách Aktuálně.cz i ekonom Pavel Kohout (člen již zaniklé Národní ekonomické rady vlády - NERV) a politolog Jiří Pehe.

"Německo a Rusko zřejmě obnoví speciální vztah, který lze popsat termínem Durnovova doktrína. Zkušený diplomat a politik Petr Nikolajevič Durnovo (1845-1915) razil názor, že mezinárodní zájmy obou zemí nejsou v konfliktu, ale doplňují se. Rusko potřebuje německý kapitál, zahraniční obchod a technické znalosti - Německo potřebuje ruské přírodní zdroje," shrnul svůj pohled na nevýhody "lisabonu" Kohout. V dalším blogu se pak sarkasticky vyjadřuje o "evropském prezidentovi" a okolnostech jeho volby

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Cynikův názor na Lisabonskou smlouvu
Máme evropského prezidenta

"Mnozí naši europesimisté, jak vím z vlastní zkušenosti, jsou lidé, jejichž jména zdobí nejrůznější tunelářské kauzy nebo lidé, jejichž firmy sice nevykazují zisky (takže daně platit chudáci ani nemohou), ale přitom mají drahé domy, auta, atd. Jinými slovy, nejhlasitějšími europesimisty jsou lidé, kterým vyhovuje podnikatelské přítmí v podobě nejasných standardů a pravidel," reagoval na Kohoutovy výhrady Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Eurooptimista odpovídá europesimistovi ohledně volby prezidenta EU
Klaus chce prý usilovat o vystoupení z EU

Debaty o Lisabonské smlouvě však ani zdaleka nekončí jejím přijetím a volbou prvního "prezidenta".

Nad budoucností Evropy se již začalo diskutovat například pod blogem europoslance Zahradila.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Jak dál po Lisabonu?
 
 

Právě se děje

Další zprávy