li jkr li, jkr | Názory
16. 3. 2018 19:30

Tři stovky blogů o všem, co je "drobátko na palici". Blogerské dílo psychiatra Radkina Honzáka

Bloger Aktuálně.cz Radkin Honzák byl nominován na letošní cenu Magnesia Litera v kategorii Magnesia blog roku.

Bloger Aktuálně.cz Radkin Honzák byl nominován na letošní cenu Magnesia Litera v kategorii Magnesia blog roku. Porota jeho blog, do kterého pravidelně přispívá už od roku 2009, zařadila mezi šestici nejzajímavějších, z nichž čtenáři vyberou vítěze. Internetové hlasování končí 2. dubna 2018. Radkin Honzák (* 1939) dosud publikoval na Aktuálně.cz více než tři stovky glos, úvah a postřehů. Mnohé z nich si přečetly desítky tisíc lidí.

Tady je pět jeho textů z posledního roku, které vzbudily zasloužený ohlas čtenářů i pozornost poroty:

Jak upadá ve světě zájem o sex (to už nemluvím o rozmnožování, protože projevy na toto téma začínají být riskantní), stoupá zájem o to, jak usnout. Podle mého by stačilo poslední hodinu zbrzdit denní aktivitu, vyčistit si hlavu, pak se vyčurat, pomodlit a jít ve fyziologickou hodinu, kdy startuje sekrece spánkového hormonu, spát.Z bloguNezdá se vám, že to je drobátko na palici?

Budete dotazováni na zdravotní stav současného prezidenta. Měli byste mluvit pravdu. Mě ani tak nezajímají podrobnosti, chtěl bych jen odpověď na otázku, zda byste tomuto člověku, který chce řídit naši zem a do jisté míry ji svévolně řídí, podepsali papíry na řidičák a pak mu do auta posadili své dítě a poslali je po D1 do Brna.Z bloguVážení kolegové!

Nastoupí do metra, vyjme z uší špunty na špagátě, z ruksaku pak dvoulitrovou petflašku a jemně, v objemu malého panáka, si z ní cucne. Zandá do ruksaku, nasadí zpět špunty a začne prstíky rejdit po chitrém telefonu (převzato z pana Kaplana: Mitnick – chitrá dáma, v palic samá sláma).Z bloguCo tím chtějí říct?

Všichni tihle psychopati těží ze společenského prostředí, které jim v tom chování nejen nebrání, ale jejich rozpínavá sobecká ega toleruje a usnadňuje jim sebeprosazení. Od malička; zkuste napomenout dítě, které v tramvaji rozsévá oblohu chlebíčku po okolí. Matka vás seřve, a ještě se jí několik lidí zastane.Z bloguJde o víc, než o ubitého plameňáka, jde o charakter

Staré bábě dáme hrábě, aby s nima hrabala, mladé žábě dáme kluka, aby ho milovala... Takhle už to není a nebude! Staré bábě poskytneme IVF, aby mohla ve svých pětašedesáti konečně porodit (ačkoliv by tuhle zimu klidně mohla ještě zajet zalyžovat si na ledovec, nicméně pojišťovna jí nechce proplatit třetí kovové koleno, to spíš přispěje na to oplodnění).Z bloguKam se řítí český genofond?

Na webu ceny Magnesia Litera blogerské dílo Radkina Honzáka hodnotí slovy:Známý psychiatr uplatňuje na blogu už téměř devět let svůj psychosomatický neboli celostní přístup nejen k duševně nemocným, ale i politikům a celé společnosti. Činí tak šťavnatým jazykem, zrcadlícím vedle profesní erudice i nemalou dávku osobního nadhledu: pan doktor s gustem žertuje i o tématech, jež mnozí považují za nedotknutelná. Bio-psycho-socio-spirituální koncepce, k níž se hlásí, je především poznáním souvislostí – klíčem k světu, o němž můžeme slýchat, že se zbláznil… Každý z nás však musí začít u sebe, neboť blogerovými slovy: „Peklo je stav duše a peklo je nakažlivé.“

Fotografie: Libor Fojtík (Economia)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy