Policie a sauna
Nejožehavějším tématem posledních dní je odhalení korupčního skandálu u policie. Již několik týdnů prováděla tajná policie odposlechy jednoho z nejlepších kriminalistů Rakouska. Důvodem bylo podezření, že poskytuje podniku s názvem FKK-Sauna informace o připravovaných raziích. Kdykoliv totiž vyrazila policie na razii, tak nikde nikdo nebyl, ženy a dívky žádné, dokumenty přítomných připraveny.
Vše hovořilo o součinnosti renomovaného kriminalisty s uvedeným podnikem. Okamžitě byl suspendován ze svého úřadu a do vyjasnění případu má zákaz kontaktu s policejními úředníky, vyjma vyšetřovatelů vnitřní kontroly. Z toho by se dal v Čechách vzít příklad.
Co však čert nechtěl, při poslední takzvané supertajné razii byli přítomni reportéři a fotografové. Vyvstává přirozeně otázka, kdo je informoval, když dotyčný kriminalista byl již suspendován a žádný přístup k informacím neměl.
Infobox
Vážení čtenáři,
kromě týdenních přehledů z Polska a Velké Británie vám nabízíme i "dálkový poslech" rakouských debat. František Rudl, který pochází z České republiky a řadu let žije a pracuje v Rakousku, pro Vás sestavuje přehled toho, o čem se Rakušané baví u piva nebo kávy a porce štrúdlu se šlehačkou.
Věříme, že i pohled na každodenní rakouský život vám nabídne nová, čerstvá témata k přemýšlení.
Tentokráte byly skutečně vyhmátnuty mnohé dámy, které se pohybovaly v prostoru sauny za zcela jinými činnostmi než za účelem saunění. Řada z nich byla v Rakousku bez povolení k pobytu, leckteré mladistvé.
Zjistilo se, že v sauně pro 30 lidí je zaměstnáno na 150 žen coby obslužný personál. V první výpovědi uvedl majitel, že se jedná o zákaznice (evidentní hloupost), což vedlo k přezkoumání podkladů a proti majiteli bylo okamžitě zahájeno trestní stíhání.
Podle posledních údajů je jen ve Vídni registrováno na 350 bordelů a 1065 prostitutek. Oficiálně. V zasvěcených kruzích se hovoří o zhruba 600 bordelech a asi 4000 prostitutkách, z čehož převážná část jsou čekatelky na azyl, druhou část tvoří ženy z Ruska, Ukrajiny, Rumunska a Bulharska. Tu a tam jsou mezi nimi i Češky, Polky, Maďarky a Slovenky. Podíl posledních je ale malý.
Pravda je, že se v těchto kruzích dalo cosi do pohybu, neb policie kontroluje ve Vídni i taková místa, která nechávala dříve v klidu. Hütteldorferstrasse, Felbergasse, Sechshausengürtel. Děvčata se rychle klidí, blíži-li se policejní auto, nestojí už tak vyzývavě, zkrátka se vytrácejí. Uvidíme, kam až to půjde.
Podivné obchody Jörga Haidera
Aféra ztrátových obchodů banky BAWAG (podrobnosti o celé kauze si můžete přečíst ZDE) ještě neutichla, a Rakousko řeší další podezřelá odhalení.
Stačila k tomu jedna víkendová televizní debata, mimochodem právě ke kauze BAWAG, které se kromě jiných účastnil hejtman Korutan Jörg Haider a finanční expert Hannes Androsch, za vlády Bruna Kreiského ministr financí, posléze generální ředitel Creditanstaltu.
Hannes Androsch v pořadu odhalil, co všeho Jörg Haider jako zemský hejtman zanedbal a co všechno zavinil. Například prodal podíly země na energetickém podniku země Korutan Kelag, o čemž nikomu nic neřekl. Dále zkolabovala korutanská letecká společnost Styrian Spirit, kterou nechal Haider založit z fondů cestovního ruchu, a stejně tak ztroskotal projekt jezerního jeviště, který hejtman vehementně prosazoval proti vůli radních z Klagenfurtu.
Země tisíců prezidentů
Podle zprávy, kterou zveřejnilo ministerstva vnitra, nachází se na území Rakouska na 100.000 registrovaných spolků. Každý z těchto spolků musí mít dle zákona svého prezidenta. Každý z těchto prezidentů má své vizitky s titulem prezident. Jsou však i výjimky. Někteří si nechávají říkat jen starosta, předseda nebo sekretář spolku. Ale těch je skutečně minimum.#reklama
Spolků je tedy přehršel, ať už to jsou myslivci, včelaři, vinaři dle odrůd, zahrádkáři, sportovní spolky, ženské spolky, spolky na ochranu zvířat. I spolky spoření, zdraví a rodičů se nacházejí v registraci.
Jako exotické vystupují třeba Velectěná společnost korutanských nosičů kiltu, jinak taky Společnost alpských highlandrů nebo Společnost pro kulturu hodů, chytání a pohybu, jinými slovy Spolek žonglování či Spolek na zhodnocování přebytku myšlenek - myslet si může každý, co chce.
Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku