František Rudl | Názory
22. 3. 2006 16:00

Rakousko: Potíže s Haiderem a občanstvím

Korutanský hejtman Jörg Haider si nedá pokoj se svým nacionalismem. K jeho posledním kouskům patří hecování obyvatel Korutan proti "zlému zbytku světa" a výpad vůči prezidentovi.

Jak píše Der Standard, označil Haider pana prezidenta Heinze Fischera za zbabělce, který se staví na stranu bezpráví. Ve výkladu to znamená, že jej označil za malého kriminálníka. Dle Standardu posunul Haider spirálu debaty o další stupínek níže, kam už soudný člověk nesestoupí

Oním "zlým zbytkem světa" je pro Haidera cokoliv - Vídeň coby sídlo vlády, Hrad, kde sídlí prezident, i Židovské náměstí, kde sídlí nejvyšší soud.

A co je tentokrát záminkou pro takovou nenávist?

Odstranění jednojazyčných názvů obcí Korutan a postavení tabulí s dvojjazyčným (rakouským a slovinským) názvem městeček a měst tam, kde to ze zákona vyplývá. Haider nechal, přes rozhodnutí ústavního soudu, přemístit jednojazyčné tabule jen o pár centimetrů vedle, aby bylo zahájeno nové správní řízení s odůvodněním, že tabule byly přece odstraněny a tím zákonu vyhověno.

Infobox

Vážení čtenáři,


po týdenním přehledu z Polska vám nyní nabízíme i "dálkový poslech" rakouských debat. František Rudl, který pochází z České republiky a řadu let žije a pracuje v Rakousku, pro vás sestavuje přehled toho, o čem se Rakušané baví u piva nebo kávy a porce štrúdlu se šlehačkou.

 

Věříme, že i pohled na každodenní rakouský život vám nabídne nová čerstvá témata k přemýšlení.

Nezbývá než věřit, že si Korutaňané sami uvědomí nebezpečí, které jim od Haidera hrozí. Důkazem postupně vítězícího rozumu je poslední průzkum veřejného mínění, ze kterého je vidno, že většina lidí si uvědomuje nebezpečnost hejtmanova jednání a dává prezidentovi 86 procent plusových (1. místo) a panu hejtmanovi Korutan plných 70 procent minusových hlasů (poslední místo popularity).

Jak se státi Rakušanem, potažmo občanem EU

V deníku Wiener Zeitung se objevila úvaha o získávání rakouského občanství. V průběhu dubna má být schválen příslušný zákon.

I když se už delší dobu o tom mluví, tak přeci jenom to bylo téma zasunuté v ústraní. Podle tohoto zákona bude muset žadatel předložit doklad o tom, že absolvoval kurzy němčiny, a to v rozsahu minimálně 300 hodin. A to je dost.

Dále bude muset zodpovědět 18 otázek týkajících se správy a systému demokratického Rakouska (kdo je prezidentem, kdo je předsedou vlády, kdo je hejtmanem té země, kde si člověk žádá o občanství, kolik je poslanců v parlamentu a tak dále), dějin Rakouska a příslušné země (těch je 9) a bude muset žít minimálně a nepřetržitě určitý počet let na území Rakouska. Nejkratší doba je pro žadatele o azyl, manžele a obyvatele EU. Ta je 6 let. Po 15 letech smějí žádat o občanství lidé z jiných států (to jsou takzvaní gastarbeitři) a po 30 letech pak zbytek, který není nijak specificky popsán.

Pro všechny tyto tři kategorie je naprosto nezbytným předpokladem beztrestnost.#reklama

Poznámka na okraj - při testech na rodilých Rakušanech by se více než polovina nemohla nikdy stát občany své vlastní země. Tímto zákonem se postavilo Rakousko do jedné řady s USA, Kanadou, Británií a nyní i Holandskem a dalšími zeměmi EU, které takovýto zákon připravují.

Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku

 

Právě se děje

Další zprávy