František Rudl | Názory
24. 11. 2006 16:00

Rakousko: Volby a sestavování vlády

Když skončily v Rakousku volby, nastala téměř stejná patová situace jako v Čechách. Přes všechny předpoklady se vítězem voleb stala nakonec SPÖ a její předseda A. Gusenbauer byl pověřen sestavením vlády.

Ale protože SPÖ už před volbami veřejně odmítla jakoukoliv spolupráci s nacionalistickými stranami FPÖ (vedené H. C. Strachem) a BZÖ (vedené P. Westenthalerem, potažmo J. Haiderem), zúžila se tím volba k možné koalici pouze na dvě strany - Zelené (vedené A. Van der Bellenem, kde však chybí dva hlasy ke koaliční většině) a ÖVP (vedené dosavadním kancléřem W. Schüsslem, většina je, ale chybí snaha o spolupráci).

ÖVP se odmítla bavit o vytvoření sněmovních výborů o nákupu letadel Eurofighter a o bankách. V případě prvním se jednalo o domnělé podplácení ze strany ÖVP a ve druhém případě o nedostatečný bankovní dozor ze strany vlády, což vedlo ke krachu bank BAWAG a HYPO Adria.

Ten chce to a ten zase ono

Co chce SPÖ? Vytvoření parlamentních výborů a v případě, že se nevytvoří vláda, ať už i menšinová, pak nové volby. Co SPÖ nabízí? Ústupky v otázkách bezpečnosti, azylového práva, sociální politiky (model základu sociální jistoty). Obsah programu SPÖ v koalici? Vyřešit problém pracovního trhu, vzdělání, penzí a zdravotnictví. A konečně - čím SPÖ hrozí? Tím, že pokud s ní nebude chtít ÖVP vládnout, bude nejprve vládnout sama a poté prosadí nové volby, které vyjasní poměry mezi jednotlivými stranami.

Co chce ÖVP? Aby oba výbory zmizely co nejdříve ze stolu. Oficiálně je proti novým volbám, ale neoficiálně si je přeje. Rozhovory na nižší úrovni o koalici ÖVP - Zelení - BZÖ, ale bez P. Westenthalera, což ale činní bez úspěchu. Co ÖVP nabízí?
Dokud prý budou existovat parlamentní výbory, tak nic. Jaký je obsah programu ÖVP v koalici? Snížit či odstranit poplatky za studia, sjednocení v otázkách sociální pomoci (jen ne dráždivý výraz základ sociální jistoty), nákup letadel. A čím ÖVP hrozí? Že obě strany mají pořád možnost vytvoření trojkoalice.

Karty jsou tedy rozdány a chování jednoho z politiků připomíná malé děcko, kterému vzali hračku a ono se teď uraženě vzteká. Připomíná to velmi stav v Čechách. Obě dříve vládnoucí strany (česká a rakouská) prohrály a teď se bojí, co na ně v různých parlamentních výborech vypluje. A strach je zaslepuje a bráním jim reálně uvažovat. Stejně to jednoho dne vyjde najevo. Viz BAWAG, viz Unipetrol.

Jak šly dny

Jak se vyvíjela politická scéna od voleb 1. října do 10. listopadu? Po volbách vzniklo zajímavé rozložení v mandátech. Ze 183 poslanců získala SPÖ 68 mandátů, ÖVP 66 mandátů. Na zelené a FPÖ zbylo po 21 mandátech a BZÖ získalo 7 mandátů. Vytvoření většinové vlády je velmi problematické, neboť ani koalice červení +  zelení nemá většinu. Stejně tak ji nemají ani černí s modrými. S BZÖ nechce momentálně nikdo spolupracovat. Od 11. října, kdy president Heinz Fischer pověřil A. Gusenbauera vytvořením vlády, proběhla tři jednání SPÖ s ÖVP, bohužel dopadla zrovna tak, jako v Čechách. Výsledek je nulový.

30. října schválila SPÖ, Zelení a FPÖ vytvoření parlamentních vyšetřovacích výborů o nákupu letadel a bankách a na základě této skutečnosti přerušuje ÖVP koaliční jednání. Posléze se díky iniciativě prezidenta H. Fischera konaly rozhovory mezi šesti očima. ÖVP si na základě těchto rozhovorů bere dva týdny času k rozhodnutí, zda se vůbec vrátí ke koaličním jednáním.

Současný stav

Tento víkend se ÖVP nechala slyšet, že se tedy bude od pondělka 20. listopadu vyjednávat dále. Obě strany upustily od svých "tvrdých" požadavků, kterými podmiňovaly jednání. SPÖ souhlasí s termínem vzdušná ochrana republiky a věrohodnost republiky, pokud se týká podepsaných smluv, což ovšem nevylučuje přezkoušení těchto smluv a pokud se naleznou chyby, tak i o jejich vypovědění. ÖVP ustoupila od podmínek blokování reforem zdravotnictví, školství a penzijních fondů. Na přetřes přichází rovněž reforma volebního práva a rozdělování mandátů dle získaných hlasů.

Situace není nepodobná situaci v Čechách. Nevím, zda to vyplývá ze 750 leté společné historie či z toho, že téměř každý třetí Rakušan má své potomky z Čech a z toho vyplývající mentality. Jedno je však jisté. Politici se mají dohodnout, a ne bojovat. Snad budeme za týden vědět více. Pravdou je, že na obě strany jsou voliči vysílány výzvy, aby došlo k dohodě, i kdyby měla být přibrána do rozhovorů jedna ze dvou zbývajících stran (Zelení nebo FPÖ).

Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku

 

Právě se děje

Další zprávy