| Redakční blog
1. 11. 2017 6:45

12 let jsme tu s vámi: Těmito texty posouvalo Aktuálně.cz vpřed sebe i svět okolo

Před dvanácti lety, 1. listopadu 2005, se Aktuálně.cz poprvé objevilo na webu jako nové, čistě internetové médium. Při příležitosti našich narozenin jsme vybrali dvanáct "zápisků", které bychom neváhali připnout na naši redakční nástěnku coby počiny hodné připomenutí. Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

12 let Aktuálně.cz

Před dvanácti lety, 1. listopadu 2005, se Aktuálně.cz poprvé objevilo na webu jako nové, čistě internetové médium. Od prvního okamžiku jsme měli za cíl přinášet podstatné zprávy a být čtenářům a divákům pomocníkem v pochopení toho, co se kolem nás děje. Při příležitosti našich narozenin jsme vybrali dvanáct "zápisků", které bychom neváhali připnout na naši redakční nástěnku coby počiny hodné připomenutí. Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

První zpráva Aktuálně.cz = sesazený ministr

Aktuálně.cz jako zrovna spuštěný online deník otvírá zprávou popisující převod lukrativních pozemků v okolí Prahy ze strany Pozemkového fondu do rukou spekulantů, kteří na nich obratem vydělali miliardy korun. Ministr zemědělství Petr Zgarba, který navzdory varování převodu nezabránil, za deset dní odstupuje z funkce. Stát přihrál miliardy spekulantům

Duel Topolánka s Paroubkem poprvé přetěžuje servery

Aktuálně.cz přináší nový formát politické debaty, kde otázky neklade moderátor či čtenáři, ale kde jsou tazateli sami politici. V prvním Duelu se utkal premiér Jiří Paroubek s vůdcem opozice Mirkem Topolánkem. Zájem o duel byl tak velký, že poprvé přetížil servery, na kterých Aktuálně.cz běželo.

Aktuálně.cz jako jediné předpovídá první volební pat

Zhruba dvě hodiny po skončení voleb 2006 přináší Aktuálně.cz jako první analýzu oznamující, že volby do Poslanecké sněmovny skončí rozložením sil mezi pravicí a levicí 100:100. Česká televize ještě i dvě hodiny poté vysílá jako hlavní zprávu výsledek svého průzkumu u volebních místností, podle nějž měla koalice ODS, lidovců a zelených získat ve Sněmovně pohodlnou nadpoloviční většinu 109 křesel.

Exkluzivní prostor pro debatu = blogy osobností na pozvánku

Nový koncept blogů, v němž si redakce vybírá autory z řad osobností, začínal v roce 2007 se sedmdesátkou jmen. Za deset let existence se na blozích objevilo 30 tisíc příspěvků. Blogy na Aktuálně.cz byly také prvním místem, kde se bývalý český prezident Václav Havel vůbec poprvé zapojil do diskuse na internetu. 30 000 blogů na Aktuálně.cz. Blogeři plní knihovnu už deset let, děkujeme!

Nenecháme vás urážet

Aktuálně.cz se stává prvním českým zpravodajským serverem, který začíná v roce 2008 důsledně administrovat diskuse pod články. Nejen namátkové zásahy či nastavení filtrů, ale skutečné moderování, při němž kvalifikovaní administrátoři posuzují, zda není publikovaný text proti našim pravidlům. Aktuálně.cz se rozhodlo, stát se prvním českým zpravodajským serverem, který bude důsledně administrovat diskuse pod všemi články

Exkluzivní zpověď o smrti prezidenta

Pár dní po smrti prvního českého prezidenta zveřejňuje Aktuálně.cz osobní zpověď řádové sestry boromejky, která se starala o nemocného Václava Havla. "Byla jsem s ním ve chvíli, kdy vydechl naposledy a již se nenadechl," obnažuje své poslední zážitky v prvním rozhovoru svého druhu Veritas Holíková. "Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché." Jako když zhasne svíčka, tak zemřel prezident Havel

Nastupte si na Titanic

Při příležitosti stého výročí potopení Titaniku uveřejňujeme v roce 2012 3D animaci, která tuto událost připomíná. Vstup do grafického speciálu jsme čtenářům umožnili skrze výběr jízdenky na konkrétní jména pasažérů. Čtenáři se na závěr dozvěděli, zda se “právě oni” ocitli mezi zachráněnými, nebo naopak oběťmi tragédie. Staňte se jedním z cestujících na Titaniku

Nepřerušená série 300 online přenosů

Publikujeme online přenos z krize na Ukrajině, kde se začaly šířit zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu. V tu chvíli ještě netušíme, že tím startuje unikát: nepřerušená série více než tří stovek online přenosů, díky nimž jste byli na Aktuálně.cz detailně a zasvěceně informováni o nejnovějším dění v rusko-ukrajinském konfliktu. Sledujeme online: Krize na Ukrajině

DVTV exkluzivně na Aktuálně.cz

S devátou hodinou večerní se 27.5. 2014 objevuje na Aktuálně.cz první pořad DVTV, publicistického videokanálu, který zosobňují bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Hostem úvodního pořadu byl ministr financí Andrej Babiš. Andrej Babiš: Netoužím stát se premiérem

Tři Novinářské ceny pro Aktuálně.cz

Vyhlášení prestižní Novinářské ceny přináší v roce 2015 velký úspěch Aktuálně.cz, odnášíme si hned tři prvenství, a to v klíčových kategoriích nejlepší rozhovor, nejlepší komentář a online žurnalistika. Oceněni byli Jan Gazdík, Jan Lipold a zahraniční rubrika za speciál k válce o Ukrajinu. Speciál: Válka o Ukrajinu očima reportérů Aktuálně.cz

Trump prezidentem v přímém přenosu

Nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se čtenáři Aktuálně.cz oficiálně dozvídají v přímém přenosu pořadu Americká snídaně, který uváděli Martin Veselovský a šéfredaktor Pavel Tomášek. Součástí živého vysílání bylo první povolební vystoupení Trumpa. Americká snídaně

Rada na cestu k volbám

Jako servis voličům ve volbách 2017 nabízí Aktuálně.cz volební kalkulačku dávající čtenářům šanci porovnat své názory s postoji politických stran. Poradit si jejím prostřednictvím nechalo s volebním rozhodnutím na půl milionu lidí. Stále váháte, komu dát hlas?

Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy