| Redakční blog
1. 11. 2017 6:45

12 let jsme tu s vámi: Těmito texty posouvalo Aktuálně.cz vpřed sebe i svět okolo

Před dvanácti lety, 1. listopadu 2005, se Aktuálně.cz poprvé objevilo na webu jako nové, čistě internetové médium. Při příležitosti našich narozenin jsme vybrali dvanáct "zápisků", které bychom neváhali připnout na naši redakční nástěnku coby počiny hodné připomenutí. Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

12 let Aktuálně.cz

Před dvanácti lety, 1. listopadu 2005, se Aktuálně.cz poprvé objevilo na webu jako nové, čistě internetové médium. Od prvního okamžiku jsme měli za cíl přinášet podstatné zprávy a být čtenářům a divákům pomocníkem v pochopení toho, co se kolem nás děje. Při příležitosti našich narozenin jsme vybrali dvanáct "zápisků", které bychom neváhali připnout na naši redakční nástěnku coby počiny hodné připomenutí. Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

První zpráva Aktuálně.cz = sesazený ministr

Aktuálně.cz jako zrovna spuštěný online deník otvírá zprávou popisující převod lukrativních pozemků v okolí Prahy ze strany Pozemkového fondu do rukou spekulantů, kteří na nich obratem vydělali miliardy korun. Ministr zemědělství Petr Zgarba, který navzdory varování převodu nezabránil, za deset dní odstupuje z funkce. Stát přihrál miliardy spekulantům

Duel Topolánka s Paroubkem poprvé přetěžuje servery

Aktuálně.cz přináší nový formát politické debaty, kde otázky neklade moderátor či čtenáři, ale kde jsou tazateli sami politici. V prvním Duelu se utkal premiér Jiří Paroubek s vůdcem opozice Mirkem Topolánkem. Zájem o duel byl tak velký, že poprvé přetížil servery, na kterých Aktuálně.cz běželo.

Aktuálně.cz jako jediné předpovídá první volební pat

Zhruba dvě hodiny po skončení voleb 2006 přináší Aktuálně.cz jako první analýzu oznamující, že volby do Poslanecké sněmovny skončí rozložením sil mezi pravicí a levicí 100:100. Česká televize ještě i dvě hodiny poté vysílá jako hlavní zprávu výsledek svého průzkumu u volebních místností, podle nějž měla koalice ODS, lidovců a zelených získat ve Sněmovně pohodlnou nadpoloviční většinu 109 křesel.

Exkluzivní prostor pro debatu = blogy osobností na pozvánku

Nový koncept blogů, v němž si redakce vybírá autory z řad osobností, začínal v roce 2007 se sedmdesátkou jmen. Za deset let existence se na blozích objevilo 30 tisíc příspěvků. Blogy na Aktuálně.cz byly také prvním místem, kde se bývalý český prezident Václav Havel vůbec poprvé zapojil do diskuse na internetu. 30 000 blogů na Aktuálně.cz. Blogeři plní knihovnu už deset let, děkujeme!

Nenecháme vás urážet

Aktuálně.cz se stává prvním českým zpravodajským serverem, který začíná v roce 2008 důsledně administrovat diskuse pod články. Nejen namátkové zásahy či nastavení filtrů, ale skutečné moderování, při němž kvalifikovaní administrátoři posuzují, zda není publikovaný text proti našim pravidlům. Aktuálně.cz se rozhodlo, stát se prvním českým zpravodajským serverem, který bude důsledně administrovat diskuse pod všemi články

Exkluzivní zpověď o smrti prezidenta

Pár dní po smrti prvního českého prezidenta zveřejňuje Aktuálně.cz osobní zpověď řádové sestry boromejky, která se starala o nemocného Václava Havla. "Byla jsem s ním ve chvíli, kdy vydechl naposledy a již se nenadechl," obnažuje své poslední zážitky v prvním rozhovoru svého druhu Veritas Holíková. "Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché." Jako když zhasne svíčka, tak zemřel prezident Havel

Nastupte si na Titanic

Při příležitosti stého výročí potopení Titaniku uveřejňujeme v roce 2012 3D animaci, která tuto událost připomíná. Vstup do grafického speciálu jsme čtenářům umožnili skrze výběr jízdenky na konkrétní jména pasažérů. Čtenáři se na závěr dozvěděli, zda se “právě oni” ocitli mezi zachráněnými, nebo naopak oběťmi tragédie. Staňte se jedním z cestujících na Titaniku

Nepřerušená série 300 online přenosů

Publikujeme online přenos z krize na Ukrajině, kde se začaly šířit zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu. V tu chvíli ještě netušíme, že tím startuje unikát: nepřerušená série více než tří stovek online přenosů, díky nimž jste byli na Aktuálně.cz detailně a zasvěceně informováni o nejnovějším dění v rusko-ukrajinském konfliktu. Sledujeme online: Krize na Ukrajině

DVTV exkluzivně na Aktuálně.cz

S devátou hodinou večerní se 27.5. 2014 objevuje na Aktuálně.cz první pořad DVTV, publicistického videokanálu, který zosobňují bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Hostem úvodního pořadu byl ministr financí Andrej Babiš. Andrej Babiš: Netoužím stát se premiérem

Tři Novinářské ceny pro Aktuálně.cz

Vyhlášení prestižní Novinářské ceny přináší v roce 2015 velký úspěch Aktuálně.cz, odnášíme si hned tři prvenství, a to v klíčových kategoriích nejlepší rozhovor, nejlepší komentář a online žurnalistika. Oceněni byli Jan Gazdík, Jan Lipold a zahraniční rubrika za speciál k válce o Ukrajinu. Speciál: Válka o Ukrajinu očima reportérů Aktuálně.cz

Trump prezidentem v přímém přenosu

Nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se čtenáři Aktuálně.cz oficiálně dozvídají v přímém přenosu pořadu Americká snídaně, který uváděli Martin Veselovský a šéfredaktor Pavel Tomášek. Součástí živého vysílání bylo první povolební vystoupení Trumpa. Americká snídaně

Rada na cestu k volbám

Jako servis voličům ve volbách 2017 nabízí Aktuálně.cz volební kalkulačku dávající čtenářům šanci porovnat své názory s postoji politických stran. Poradit si jejím prostřednictvím nechalo s volebním rozhodnutím na půl milionu lidí. Stále váháte, komu dát hlas?

Děkujeme za váš setrvalý zájem o to, co pro vás každý den chystáme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 4 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy