Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Redakční blog
4. 3. 2022 13:23

Aktuálně.cz je momentálně bez Instagramu, sledujte nás na Facebooku a na Twitteru

Někdo využívá sociální sítě k zábavě, pro jiné jsou zásadním komunikačním kanálem nebo zdrojem informací a zpravodajství. A pro média, jako jsme my, představují jednu z cest, jak dostat obsah ke čtenářům a komunikovat s nimi. 
Newsroom mediálního domu Economia.
Newsroom mediálního domu Economia. | Foto: Václav Vašků

Aktuálně.cz ze zatím nejasných důvodů - a snad pouze dočasně - přišlo o svůj instagramový účet. Situaci řešíme, nyní nás však prosím podpořte čtením našich reportáží, online přenosů, analýz, názorů a dalšího kvalitního zpravodajství a publicistiky přímo na našich webových stránkách, Facebooku nebo Twitteru.

Navzdory stále širším možnostem zabezpečení se především v posledních letech rozšířily krádeže účtů. Pro hackery jsou nejpřitažlivější ty oblíbené, s velkým počtem sledujících a dostatečně bohatým obsahem. U takových se mohou snažit získat hesla - ať už pokusem o uhodnutí, krádeží, či phishingem. Když profil získají, začnou z něj rozesílat odkazy na zpoplatněné weby, reklamní obsah a spam. To často vede k deaktivování účtu. 

A pokud se heslo získat nepodaří? Sociální sítě bojují proti mnohým nežádoucím jevům možností nahlásit příspěvky, které porušují pravidla. Systém, v němž měl hrát největší roli lidský faktor, má ovšem zásadní mezery. Problém nastává ve chvíli, kdy jsou tyto kontrolní principy zneužity proti účtům, které jsou někomu trnem v oku. V takovou chvíli stačí, aby se několik uživatelů domluvilo a nahlásili příspěvek za porušení pravidel.

Kontrolní mechanismy jsou automatizované a v tuto chvíli i nemilosrdné. Uživatel sice má možnost se proti smazání účtu odvolat, společnosti provozující sociální sítě ale často neposkytují prakticky žádnou technickou podporu. A to se týká jak uživatele coby jednotlivce, tak i velkého vydavatelského domu, jakým je společnost Economia, vydavatel serveru Aktuálně.cz. Riziko ukradení účtu je velmi vysoké.

Foto z instagramového účtu Aktuálně.cz před jeho zablokováním.
Foto z instagramového účtu Aktuálně.cz před jeho zablokováním. | Foto: Aktuálně.cz

Velmi doufáme, že to nebude i případ instagramového profilu Aktuálně.cz. Během minulého týdne byl nahlášen za porušování autorského práva a zablokován. Týkalo se to příspěvku, ve kterém byl použit autorský text našeho šéfredaktora k situaci na Ukrajině (před začátkem ruské invaze) a naší redakcí pořízená fotografie. Autorská práva tedy porušena nebyla. Od té chvíle jsme vyplnili a odeslali velké množství formulářů i ověřovacích e-mailů, na jakoukoliv odpověď od Instagramu ale bohužel zatím stále čekáme. 

Omluvte tedy prosím naši momentální nedostupnost na této sociální síti, o nápravu se snažíme a doufáme, že nastane v co nejbližší době.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy