Politici, historik, psycholog, vědec i bývalý premiér míní, že Zeman provokuje. A část společnosti si to nechce nechat líbit.
Zatím vůbec nejsilnější nesouhlasné reakce se začátkem týdne dostalo během vzpomínkových shromáždění u příležitosti 25. výročí 17. listopadu 1989 prezidentu Miloši Zemanovi za jeho kontroverzní výroky na nejrůznější témata. Nezůstalo jen u slov, vzduchem létala vejce, prezidentův projev zanikal v pískotu. Co si o konfliktu Miloše Zemana s jeho příznivců s částí veřejnosti myslí blogeři z řad osobností zde na Aktuálně.cz?
DŽAMILA STEHLÍKOVÁ
Československá společenská identita se projevila během Pražského jara a v srpnu 1968 v opozičních postojích vůči komunismu a v odporu proti vasalství k cizí mocnosti. Nesmiřitelný konflikt mezi touto kolektivní národní identitou a komunistickým režimem znovu uvedl dějiny do pohybu v roce 1989. Tvrdit, že tyto historické události nebyly zásluhou ani vítězstvím lidu, ale vedlejším účinkem tu neschopnosti soudruhů, tu dezinformací o mrtvém studentovi, je pohrdání národem, který dokázal „sametovým“ způsobem vyprovodit ze své domoviny krvavou totalitu a ruské tanky. Je to vlastizrádný cynismus, za který by mohl český prezident dostat vyznamenání od ruských tajných služeb.