Červnové volby jasně ukázaly, že polovina národa vidí řešení na jedné a polovina na druhé straně politické barikády. Mnozí politici tvrdí, že je to způsobeno "zatuchlým" volebním systémem. Já však spatřuji problém jinde.
Z červnových voleb vzešel vítěz - ODS. Ovšem vítěz voleb má být schopen sestavit vládu, která dostane důveru v Poslanecké sněmovně. To ODS nedokázala. Nejdříve ztroskotal trojkoaliční plán, posléze ani menšinová vláda nedokázala svým volebním programem přesvědčit politické partnery o podpoře. Ba dokonce jejich proklamovaná stovková podpora se nekonala, podpořilo ji pouze 96 z 200 poslanců. To samo o sobě něco naznačuje.
Má být další pokus v rukou ČSSD? Předseda sociálních demokratů prohlašuje, že je schopen sehnat potřebnou podporu a to v číslech vyšších než 101. Bude to Svoboda, Ambrozek, či levicová frakce Zelených?
Odpověď se rýsuje po proběhlých komunálních volbách. Nebude to žádný z výše jmenovaných. Dokonce ani ČSSD a KSČM již nemá onu pověstnou polovinu hlasů, ale pouze 99 hlasů, viz kauza Michal Pohanka.
Takže opět sílí názor, že je čas pro ODS. Sestaví stojedničku, kterou by ovšem Václav Klaus neměl podpořit, pokud vycházím z jeho minulých prohlášení.
Proto zbývá kromě málo opodstatněných předčasných voleb jedinná varianta. Vláda odborníků!
Je to podle mého soudu z dlouhodobého hlediska i varianta nejlepší. Dvě nejsilnější strany s přípomínkami menších stran by měly navrhnout nestranické odborníky, kteří by byli zkutečnými znalci daného rezortu.
A jak by fungovala vláda oborníků v praxi? Strana nominuje a prosadí zvolení ministra-odborníka. Ten spolu se svými asistenty a náměstkem prosazuje v rámci svého rezortu kroky vedoucí k rozvoji a kladným výsledků ve svěřené oblasti. Jeho činnost by měla být kontrolována, ale nikoliv korigována politickou stranou.
Vít Čermák, student oboru Zahraniční obchod, VOŠO Pionýrská, Brno