Lukáš Tóth Lukáš Tóth | Názory
18. 9. 2019 11:30

Ronaldo, nebo Messi? Vyberte si, oba nakonec budou čistit londýnské ulice

O víkendu nás v téměř třiceti městech čekají sousedské slavnosti Zažít město jinak. Celé čtvrti dostanou na chvíli jinou tvář a jejich veřejný prostor oživí malé sousedské festivaly. Jsou ale města, která jejich obyvatelé "zažívají jinak" po celý rok. Města, kde hravým a inteligentním způsobem řeší nepříjemnosti a problémy tak, že se u toho místní i návštěvníci baví.
Inovativní londýnské koše: hlasujte pro tým svého srdce a udržujte ulice čisté
Inovativní londýnské koše: hlasujte pro tým svého srdce a udržujte ulice čisté | Foto: Hubbub

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, jsou "šťouchy" - nenásilná a neinvazivní postrčení, která obyvatele motivují k lepšímu chování i rozhodování. S jejich teoretickým konceptem přišli nobelisté Richard Thaler a Cass Sunstein. A v praxi se osvědčily skvěle.

Foto: Aktuálně.cz

Příklad? Nikdo nemá rád nedopalky v ulicích. Co s tím? Jasně: více košů, pečlivý úklid, varovné cedule, pokuty za odhazování. Anebo chytrý štouch… V Londýně tak charita Hubbub představila průhledné koše na nedopalky. Vhozením vajglu do příslušné přihrádky hlasujete pro svého oblíbeného fotbalistu. Lidská záliba v hraní a soutěži zkrátka může vykonat mnoho dobrého i při tak nezáživných činnostech, jako je nakládání s odpady a čištění města. Vyhrál Ronaldo, ale hlavně se ukázalo, že hlasování o sportovních tématech je dobrý způsob, jak počet nedopalků na ulici účinně snížit. Pokračování v podobě hlasování o hvězdách US open a dalších sportovních událostí na sebe nenechalo dlouho čekat.

Podobně se postavila některá německá města k problému plastových odpadů: za lahev vyhozenou do koše sbíráte body a různé odměny. V Římě zase můžete získat lístky na metro. Ve stockholmské podzemce pro změnu postavili slavné schody připomínající klaviaturu, na níž můžete při chůzi hrát. Výsledek? Provoz na schodech se zvýšil skoro o dvě třetiny. Ukázalo se, že namotivovat lidi k pohybu není zas tak těžké, jak by se mohlo zdát. Inspirovat se záhy nechali v Miláně, Melbourne či Istanbulu.

Choďte a hrajte. Ve stockholmském metru rozpohybovali cestující - naučili je hrát na schodišťový klavír. | Video: Youtube.com

Zdánlivě jsou to banality, které prostředí ve městě nespasí. Pokud metropoli trápí zanedbaná dopravní infrastruktura, vysoká kriminalita, nedostatek míst ve školkách a nedostupné bydlení, je to určitě pravda. Stejně jako v případech, kdy město vypadá jako jedna velká dálnice nebo betonová poušť bez zelených oáz. Výhodou hravých šťouchů ale je, že téměř nic nestojí, nikoho neomezují, jsou zábavné a život bezpochyby zpříjemní. Proč je pak nevyzkoušet?

Inspirovat se lze například v Amsterdamu, kde vtipně zareagovali na návaly turistů. Ročně jich do holandské metropole dorazí dvojnásobné množství než do srovnatelně velké Prahy. Tamní radnice proto pojmenovala pobřeží pár desítek kilometrů západně od města "Amsterdamská pláž" - a přidala jej do oficiálních průvodců i na stránky města. K Amsterdamu zkrátka patří Amsterdamská pláž, nikoliv Zandvoort, jak se místo ve skutečnosti jmenuje. A přesně na lidskou tendenci spojovat si věci podle jmen vedení města spoléhalo. Část turistů se mu opravdu podařilo jednoduchou změnou názvu z centra "odklonit". Ani k tomu nepotřebovalo platit masivní kampaň ve stylu "Amsterdam má co nabídnout i mimo centrum, zkuste vyrazit na 30 km vzdálené pobřeží."

Uvažuje-li teď pražské vedení, jak odvést davy turistů z centra, mohlo by možná zkusit přejmenovat řekněme Letnou na Pražskou vyhlídku. Vlastně ani nemusí. Stačí, když to nechá napsat do průvodců a na městský web. O zbytek už se postará lidská psychologie.

Autor, behaviorální ekonom, je spoluzakladatelem společnosti Behavio Labs.

Vhoďte vajgl a určete, kdo je lepší...
Vhoďte vajgl a určete, kdo je lepší... | Foto: Hubbub
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy