Martina Macková | Rozhovory
19. 8. 2008 10:30

Čunek: Ať jdou podezřelí politici rovnou k soudu

Šéf lidovců už dal detektivům z Krollu celý spis
Jiří Čunek při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Jiří Čunek při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr pro místní rozvoj a předseda lidovců Jiří Čunek, který rok a půl čelil obvinění z korupce, už předal posledních chybějících 700 stran svého spisu auditorům z renomované agentury Kroll. Šetření jeho financí pokračuje.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že mu to nikdo nechce věřit, ale že se těší na další závěry americké firmy, kterou si na jeho případ najal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Šéf diplomacie, který ve vládě sedí za Stranu zelených, totiž prohlásil, že odstoupí, pokud se Čunek vrátí do vlády, aniž by objasnil své příjmy. Na to, že se soukromým detektivům nedostaly do rukou všechny dokumenty z Čunkova spisu, upozornil nedávno právě Schwarzenberg.

Americká agentura zatím označila zastavení Čunkova trestního stíhání za správné.

Čtěte také:

Jiří Čunek navíc říká, že by hlasoval pro zákon, který by poslal každého politika, na něhož by padlo podezření, automaticky k soudu. Rozhovor s Čunkem vznikl ještě před tím, než policie oznámila, že prověří prodej vsetínských bytů z doby, kdy tam byl Čunek starostou.

Aktuálně.cz: Už jste předal Krollu posledních 700 stran svého spisu, které obsahují poslední nezodpovězené otázky jako cestovné, nebo ceny vsetínských bytů?

Ano, auditoři už mají zbývající část. Slíbil jsem jim to, a taky jsem to předal. Už před nejméně dvěma týdny. A já jsem rád, že jsem jim to mohl dát. To mi málokdo věří. Čím víc se případ šetří, tím víc se ukazuje, jaká je to fraška. Audit ještě ukáže, že firma, která oceňovala majetek pro policii, je velmi nekvalifikovaná i podjatá a uváděla policisty v omyl lživým posudkem. Pevně věřím, že firma Kroll to prokáže. Korupce policistů a státních zástupců se zato vůbec nevyšetřila. Na mých stránkách jsem ale vyvěsil šetření Inspekce ministra vnitra, kde je jasně vidět, jak policisté lžou.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Jak se dnes, ve chvíli, kdy jste prakticky očištěn, díváte na pozici kolegy Schwarzenberga, který se radikálně postavil proti vašemu návratu do vlády a hrozil odstoupením?

Do té situace se dostal sám. Každý se v životě v určitých chvílích nějak zachová a pro mě je těžké to komentovat. Ale ať to bylo jakkoliv, pochopil jsem, že to není člověk, který by to udělal z nějaké zlé vůle. Proto jsem mu také vyšel vstříc.

Na rozdíl od mnoha jiných nemám co tajit. A chápal jsem to taky jako příležitost ukázat, že se v mé kauze občané stali loutkami ve větru virtuálních turbulencí, a to se taky prokázalo. Každý úplatek je hrozivý, ale aby se média rok a půl nezabývala ničím jiným? Podle mě je to tak trochu snaha těch, kteří se snaží ukrást miliardy, a tímto se pokusili odlákat od sebe pozornost. Stejně jako vrána s poraněným křídlem.

A.cz: Ale stalo se a vám zůstalo stigma, i když jste čistý...

Pro mě bylo těžké zbavit se tohoto stigmatu. Především se ukázalo, že tento případ - ačkoliv byl zcela na začátku směšný a skoro nepravděpodobný, postupně nabíral takové obrátky, že se i naprosté nesmysly staly skutkem. Je to hodně práce médií, jak informaci podají. Nakonec se publikovaly i polovičaté klamavé informace, které měly jen potvrzovat, že ten Čunek je darebák.

Někteří novináři se omluvili, já jim za tu jejich statečnost i férovost děkuji. Kroll nyní nastavil zrcadlo a ukázal, že policejní pátrání mohlo být daleko rychlejší, efektivnější, mohli se začít honit skuteční zločinci. Byla to politická kauza, to už dnes každý ví.

SPECIÁL: Češi by ve vládě nechali Schwarzenberga

A.cz: Nebylo by úplně nejrychlejší jít se obhájit rovnou k soudu?

Četl jsem názor v novinách od jednoho učitele, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká měla říct: Je to politik, proto půjde k soudu. To by ale bylo protiprávní jednání. Ani Jiří Čunek není ten, kdo má vůbec právo říct, že chce k soudu. Na to se ho nikdo neptá. Od toho jsou tady policisté a státní zástupci, aby rozhodli. Já na tom nic nezměním. Musel bych dejme tomu lhát a tvrdit, že jsem to zkrátka udělal a u soudu pak zase tvrdit, že jsem to neudělal.

Určitě jsem ale pro, ať se například uzákoní, že každý politik bude automaticky chodit k soudu. Jakmile na něj přijde třeba i anonymní oznámení. Ale to by asi v této republice soudili opravdu všechny.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Pak by ale nikdo nebyl v politice. Všichni by museli odstoupit...

V tomto případě, by se muselo říct, že soud nic neznamená a až proběhne, pak politik buď odstoupí, nebo ne. Já si myslím, že tak je to správné. Politik je občan jako každý jiný. Kdo se snaží vlichotit občanům, tak říká, že pro politika platí presumpce viny. To ale říkají politici do chvíle, kdy se jich to začne týkat. Pak už mluví jinak.

A.cz: Když dnes jdete po Vsetíně a potkáte paní Urbanovou, pozdravíte ji?

Já jsem ji od té doby ještě nikdy nepotkal. Vážně. On zase Vsetín není tak malý, není to jen jedna ulice. Kdybych ji ale potkal, tak ji určitě pozdravím. Mně je jí skutečně jen líto. Nicméně není možné připustit, aby se tohle dělo dál. Aby si někdo léčil nějaký svůj komplex, svá vytoužená a nesplněná přání tímto způsobem.

Čtěte také: Policie zase šetří Čunka. Kvůli prodeji bytů ve Vsetíně

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Další zprávy