Eliška Bártová Eliška Bártová | Rozhovory
15. 10. 2008 19:17

Dlasková: Verze pana Pešata nevylučuje, že udal Kundera

Exkluzivní rozhovor s jednou z aktérek kauzy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Českem už od nedělního večera hýbe kauza údajného udavačtství spisovatele Milana Kundery. Na to poukázaly dokumenty, které našli badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů v archivu.

Sám literát, který už dlouhá léta žije ve Francii, jakékoliv nařčení odmítl.

Nyní se ovšem objevilo nové svědectví o tom, kdo poslal agenta Miroslava Dvořáčka na dlouhá léta do komunistického lágru. Podle jedenaosmdesátiletého literárního historika Zdeňka Pešata udal agenta Miroslav Dlask, partner a později manžel Ivy Militké, u níž si Dvořáček schoval kufr.

Devětasedmdesátiletá Iva Militká-Dlasková poskytla deníku Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor, v němž se k novým skutečnostem vyjadřuje.

Aktuálně.cz: Co si myslíte o sdělení historika Pešata, že Váš manžel udal Vašeho kamaráda?
To je ta nejhorší zpráva, co jsem mohla dostat. Teď si všichni mí známí budou myslet, že to udělal můj manžel.

A.cz: Napadá vás, jak se to tedy mohlo tehdy odehrát?
Je to pro mě velmi čerstvá zpráva. Napadá mě snad jen to, že může chtít pan Pešat Kunderu tímto prohlášením chránit.
Stále se mi jeví pravděpodobnější ta verze, že Mirdu (Miroslava Dvořáčka - pozn. red.) udal Kundera. Jsou pro to dva argumenty. Fakt je, že mi manžel řekl, že o tom Kundera věděl. A za druhé jsou tu dokumenty s Kunderovým jménem, které jsou autentické.
Ale třeba je možné, že obojí je pravda. Třeba se mohl Tása (Miroslav Dlask - pozn. red.) s Kunderou domluvit, že Kundera zajde na policii a Tása vzhledem ke svému stranickému postavení to řekne ve stranickém výboru. O Kunderovi, který byl ze strany vyloučen, se nemusel zmínit.
Můj manžel také mohl Kunderu sám požádat, aby zašel na stanici. Podle mě se tvrzení pana Pešata s původním zjištěním nevylučuje.

A.cz: Znala jste Zdeňka Pešata?
Úplně cizí mi to jméno není, ale nevybavuji si, že by mi manžel o něm říkal. Ale čím dál víc se mi k tomuto jménu vybavuje tvář, tak je možné, že jsem ho znala.

A.cz: Co byste za této situace chtěla ještě vědět?
Ráda bych si promluvila s panem Pešatem. Abych si ho připomněla, jestli jsem ho znala, a aby mi řekl víc o tom, jak se to odehrálo.

A.cz: Jak na vás působí ty nové informace, které se na vás v posledních dnech valí?
Tenkrát, když se mě Matěj (vnuk - pozn. red.) ptal, zda to chci vědět, jak to všechno bylo, souhlasila jsem. Ale už po chvíli jsem se začala bát, že se tím otevře pandořina skříňka. A už se to stalo. Přeci jenom to mělo zůstat zavřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy