pat | Rozhovory
31. 5. 2007 14:10

Velvyslanec online: Pochopíte, že radar není hrozba

Richard Graber pár dní před příjezdem George Bushe
Richard Graber
Richard Graber | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Již za čtyři dny přijede do České republiky na pracovní návštěvu americký prezident George Bush. Jedním z míst, které  kvůli tomu už řadu dní žije mimořádným životem, je americké velvyslanectví v Praze.

Vedle prezidentské kanceláře, ministerstva zahraničí a policejních úřadoven se právě zde nejintenzivněji chystá zhruba čtyřiadvacetihodinový program, který šéf Bílého domu v Praze bude mít od pondělního večera.

Člověkem, který se nachází v centru příprav, je velvyslanec Spojených států v České republice Richard Graber. Amerického prezidenta přivítá tři čtvrtě roku poté, co sám poprvé přijel do Prahy, aby zde zastupoval zájmy USA.

Richarda Grabera jste se od půl jedné ptali, co vás v souvislosti s Bushovou návštěvou Prahy zajímá. Jak se velvyslanectví na návštěvu chystá, co prezidenta Bushe v Praze čeká a co naopak čeští politici a potažmo občané mohou čekat od něj.

Hlavním důvodem, proč Bush za českými politiky přijíždí, je plán na umístění americké radarové základny v České republice. Velvyslanec Graber mluvil také o tom, co souvisí s vyjednávaním o této otázce a podmínkami, které si americká strana klade.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:11Autor: kkk

Otázka: zajimalo by me, jak dlouho uz se navsteva G.Bushe v Praze chysta. dekuji

Richard Graber: Dobrý den, jsem rád, že opět mohu prostřednictvím aktualne.cz odpovídat na vaše dotazy.
O návštěvě prezitenta Bushe víme přibližně měsíc a půl.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:15Autor: Petr K.

Otázka: Dozvíme se úplný program amerického prezidenta nebo je nějaká část tajná?

Richard Graber: V rámci návštěvy prezident Bush přednese významný projev o otázkách demokracie a bezpečnosti. Setká se s prezidentem Klausem, premierem Topolankem a předsedou ČSSD Paroubkem k projednání důležitých bilaterálních otázek včetně radarové základny a víz.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:17Autor: Trokavec

Otázka: Znáte se s Bushem osobně. Zajdete v Praze na pifko?

Richard Graber: Znám prezidenta osobně a strávil jsem s ním mnoho času během obou prezidentských kampaní v USA v mém domovském státě Wisconsin. Moje žena a já jsme velmi rádi, že můžeme prezidenta a jeho manželku přivítat v Praze.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:23Autor: Petr

Otázka: Pěkný den, chtěl bych se vás zeptat, jaký vy máte názor na americkou základnu v česku? Dále by mě zajímalo, jestli se vy osobně setháte s Bushem v praze. Děkuji

Richard Graber: Jsem přesvědčen, že radarová základna je v první řadě velmi důležitá pro zvýšení bezpečnosti Spojených států a našich spojenců v Evropě, včetně České republiky. Pokud vaše země přijme naši nabídku, významným způsobem přispěje ke zvýšení bezpečnosti v regionu. Rovněž se ještě více upevní spojenecké vazby mezi USA a Českou republikou.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:28Autor: raven

Otázka: Hi, I wanna ask you, why is so important to have this "radar" in our country. What positives comes with this?

Richard Graber: Nejdůležitějším přínosem je zvýšení bezpečnosti ČR a většiny Evropy. Umístění prvků protiraketové obrany na území ČR a Polska poskytne nejširší možnou obranu před rizikem útoku z Blízkého východu.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:30Autor: Novotný

Otázka: Už je jisté, kde bude Mr. Bush nocovat?

Richard Graber: Bohužel z bezpečnostních důvodů nemůžeme tuto informaci poskytnout.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:34Autor: Hobzova

Otázka: Pane velvyslanče, jak je možné, že USA v této věci naprosto ignorují názor Ruska? Co kdyby Rusové postavili radar a základnu třeba někde v Karibiku?? Taky by vám to nevadilo? Myslím, že určitě ano.

Richard Graber: S Ruskem jsem mnohokrát jednali o této záležitosti. President Bush se sejde s prezidentem Putinem 1. a 2. července a budou tyto otázky projednávat. Doufám, že Rusko bude na protiraketové obraně spolupracovat. Nicméně, USA budou vždy jednat tak, aby co nejlépe zajistily bezpečnost svou a svých spojenců.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:39Autor: Igor

Otázka: Byl jste se už podívat na místa, kde má stít radar?

Richard Graber: Závěrečné rozhodnutí o umístění radarové základny ještě nebylo učiněno. Navštívil jsem ale například starosty obcí na Příbramsku. Před časem jsme s manželkou šli na výlet kolem Dobříva a Mirošova. Setkali jsme se starosty obou obcí a členy jejich zastupitelstev. Je to opravdu nádherná oblast.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:42Autor: Sobotka

Otázka: Kolik stojí Bushova návštěva Prahy americké daňové poplatníky? Máte rozpočet akce? Kolik například platíte za ubytování celé delegace v hotelu Hilton?

Richard Graber: Každá prezidentova cesta je finančně nákladná, přesto přináší oběma stranám významný prospěch.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:45Autor: Zbyněk Vašíček, novinář

Otázka: jak se změní profesní život a podmínky našich vojáků, specialistů protiraketové obrany,kteří jsou dislokování jen několik desítek km od prostoru plánované základny?Nebude s nimi počítáno jako s potencionálními"náhradníky",kdyby třeba původní obsluha zařízení byla "vyřazena" z boje nějakou infekcí..?

Richard Graber: Detaily spolupráce mezi českými a americkými vojáky na radarové základně jsou předmětem vyjednávání.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:48Autor: Ivo K

Otázka: Ptají se Vás průběžně vládní představitelé v Americe, jaký je postoj Čechů v otázce radaru?

Richard Graber: Veřejné mínění je pro nás vždy velmi důležité. Lidé by se však měli rozhodovat ve chvíli, kdy budou mít odpovědi na všechny své otázky.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:51Autor: V. T.

Otázka: Dobrý den, jak USA vnímají zostřující se ruskou rétoriku k protiraketovému systému ve střední evropě. Já když slyším o jaderným hlavicích, které dopadnou na naše území za deset minut poté, co se Moskva rozhodne, mám celkem obavy. To ovšem neznamená, že jsem proti radaru u nás. Díky

Richard Graber: Ruská reakce nás překvapila. Budeme pokračovat v rozhovorech s ruskou vládou na nejvyšší úrovni. Doufáme, že pochopí, že protiraketová obrana není pro ně hrozbou.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:52Autor: Matěj Berka

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat pokud se u nás postaví již zmíněné zařízení a konflikt s Ruskem bude eskatovat až do fáze, že na zničení amerického protiraketového systému použijí jaderný arsenál a na území ČR dopadne atomová puma jaké budou ze strany USA následovat reparace? Děkuji za odpověď

Richard Graber: Rusko není naším nepřítelem. Spolupracujeme v mnoha oblastech. Ministr obrany Gates už před časem prohlásil, že jedna studená válka stačila.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:54Autor: Máš zajímavého zaměstnavatele

Otázka: V Iráku už statisíce mrtvých. Usínáte dobře?

Richard Graber: Ztráta každého života je tragická. Naše země a naši spojenci budou i nadále usilovat o bezpečnější svět.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:58Autor: koleis

Otázka: tomu "argumentu", že írán nebo severní korea budou po někom střílet rakety, přestože by to znamenalo sebezničení a pád režimů, které se samozřejmě chtějí naopak udržet, se u nás smějí i malé děti. nechtěli by ste si jít dělat z lidí šašky někam dále na východ?

Richard Graber: Prohlášení a skutky obou těchto režimů jsou důkazem, že skutečně představují hrozbu. Generální tajemník NATO je rovněž toho názoru, že hrozba raketového útoku z Blízkého východu existuje.

Odpovězeno: 31. 05. | 13:59Autor: joshuatree

Otázka: Good afternoon,
I'd like to ask following question: What are in eyes of current US government / admnistrative advantages of placing a radar in CZ from the Czech citizen perspective? What are the pros? Why we should have it here? What the U.S. can offer?

Thank you.

Richard Graber: Odpovědi na Vaše otázky najdete v mých předchozích reakcích.

Odpovězeno: 31. 05. | 14:04Autor: Jan

Otázka: What is your most favourite place in the Czech Republic?

Richard Graber: Už jsem navštívil řadu nádherných míst ve vaší zemi, například Telč, Český Krumlov, Ústí nad Labem, Ostravu a mnoho dalších. Ještě se mi nepodařilo navštívit Liberecký a Zlínský kraj, ale to určitě brzy napravím. Náš čas bohužel vypršel. Děkuji za vaše dotazy a těším se, že se setkáme při dalším online rozhovoru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy