Eliška Bártová Eliška Bártová | Rozhovory
3. 2. 2009 13:37

Vydrží u moci? Odvolaný Jiří Čunek odpovídal online

Hostem Aktuálně.cz byl exministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek v kanceláři předsedy KDU-ČSL
Jiří Čunek v kanceláři předsedy KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ačkoliv Jiří Čunek zarputile bránil svůj post ministra pro místní rozvoj, nakonec byl 12. ledna společně s dalšími třemi členy vlády odvolán.

Za jeho odchodem stály především problémy s čerpáním evropských dotací a nepřipravenost monitorovacího systému, sloužící k účtování dotací.

A jaké jsou jeho plány coby předsedy lidovců? Má jeho strana šanci dostat se ve volbách až k desetiprocentnímu zisku? "Těch, kteří chtějí politiku poctivou, zároveň křesťanskou a lidovou, je jistě víc než 10 procent," reagoval Čunek v online rozhovoru na dotaz jednoho ze čtenářů deníku Aktuálně.cz.

Ačkoliv je mnohými vnímán jako kontroverzní postava, on sám si nemyslí, že by koaliční straně škodil. "Jsem přesvědčen, že ne. Drtivá většina těch, kteří mě kritizují, nejsou voliči KDU, a jsou lidmi, kteří si z médií pravdu nedokáží vybrat," prohlásil.

Řada pochybností

Na ministerstvu zůstala po Jiřím Čunkovi řada nejasností. Jeho nástupce na ministerském postu Cyril Svoboda například zrušil výběrové řízení na zakázku za 130 milionů kvůli podezření z nekorektního průběhu řízení.

Přesně měsíc po odvolání z postu ministra bude muset Čunek také vysvětlovat svoji roli v kauze pokusu o uplácení korunní svědkyně Marcely Urbanové.

Čunek je na 13. února předvolán k přerovskému soudu, kde by měl odpovědět na dotaz, kde se vzal jeho podpis pod dopisem Urbanové, žádající změnu výpovědi, kterou proti Čunkovi učinila v případu údajného půlmilionového úplatku.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:08Autor: David Zapletal

Otázka: Dobrý den pane senátore, zúčastníte se dne 9.2.2009 v Rožnově p.R. setkání na radnici ve věci vyvlastnění rodin s dětmi, důchodců, nemocných a dalších majitelů bytů a připojíte se k výzvě viz www.roznovskebyty.cz?

Jiří Čunek: Dobrý den, jsem připraven odpovídat na vaše dotazy.
Ano, setkání jsem již potvrdil, a pokud nedojde k něčemu mimořádnému, tak tam chci být.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:09Autor: březina

Otázka: myslíte, že máte potenciál vytáhnout lidovou stranu k 10 procentům voličů?

Jiří Čunek: Určitě ano. Těch, kteří chtějí politiku poctivou, zároveň křesťanskou a lidovou, je jistě víc než 10 procent.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:11Autor: karel

Otázka: Proč se vám nepodařilo odvolat kalouska?

Jiří Čunek: Za prvé chci znovu zopakovat, že návrh na odvolání ministra Kalouska měl být projednán s premiérem, a byla možná jistě mnohá řešení. Faktem však je, že za panem Kalouskem stojí výrazně premiér.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:17Autor: skeptik

Otázka: Pane předsedo, neprospělo by vám i vaší straně víc, kdybyste se po loňském odvolání do vlády už nevracel? Nebylo by bývalo také lepší, kdyby vaše kauza s korupcí došla až před soud?

Jiří Čunek: Ve standardní demokracii, kde je policie zcela demokratická a řídí se jen zákony by vůbec k trestnímu stíhání v mé věci nemohlo dojít.
Navíc kontrala Inspekce ministerstva vnitra jasně prokázala, že postup policistů byl nejen nezákonný, ale také nestandardní.
Navíc já jsem měl nulovou možnost ovlivnit průběh vyšetřování tak, aby kauza mohla přijít k soudu. Byl jsem zcela vydán do rukou policie a státních zástupců. Dnes ti, kteří o této kauze vědí hodně a jsou odborníky v trestním právu říkají, že taková zlovůle a nesmyslné vyšetřování v podobě jeho hloubky a rozsahu se neprovádí ani v kauze, kde jde o miliardy.
Jistě bych raději, kdyby takovéto politické kauzy řešil soud, a to veřejně. Ovšem to by muselo platit pro všechny politiky v této zemi.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:22Autor: Radim Zbožínek

Otázka: Zdravím vážený pane předsedo. Ač sám silně nevěřící, díky Vaší osobě jsem byl ochoten volit KDU-ČSL. Moje otázka tedy zní, jestli máte zájem se i nadále udržet v politické špičce a jaké jsou Vaše politické ambice a cíle? S pozdravem a přáním pěkného dne Zbožínek.

Jiří Čunek: Moc Vám děkuji.
V minulých dnech jsem jasně řekl, že svou kandidaturu na post předsedy strany oznámím ve chvíli svého rozhodnutí. Dovolte mi této vymoženosti využít v plném rozsahu.
Mojí politickou ambicí je prosadit KDU-ČSL, ať už ji v budoucnu povede kdokoliv, jako stranu hájící hodnoty, na nichž křesťanská Evropa vznikla a také jako stranu pro obyčejné lidi. Tedy nejsme stranou pro skupinu výjimečných.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:33Autor: Jiří Kroupa

Otázka: Pane senátore, veřejnost má za to, že jediným vaším počinem bylo vystěhování problémových obyvatel mimo Vsetín. Máte pocit, že jste udělal ještě něco užitečného?

Jiří Čunek: K vystěhování problémových obyvatel došlo až v osmém roce mého starostování. Do zastupitelstva města Vsetín jsem se jako málo známý občan města dostal za naší stranu s nejmenším počtem preferenčních hlasů. Navíc KDU-ČSL na Vsetíně byla do roku 1998 i s přihlédnutím k prvorepublikové historii, vždy čtvrtou stranou v počtu získaných hlasů. V roce 2002 tedy po jednom volebním období, kdy jsem byl starostou, získala KDU-ČSL první pozici v komunálních volbách a počet hlasů druhé strany za námi byl téměř o polovinu menší. Sám jsem dostal asi 60% preferenčních hlasů. Tím chci pouze říci, že jsem byl v očích občanů jistě ten, kdo pro ně dobře pracoval.
Co se týká mého působení v ministerské funkci, ta byla silně ovlivněna zmedializovanou kauzou, kde byly naplněny všechny znaky politické manipulace od vymyšleného příběhu údajné korupce, přes policisty zainteresované tak, že se chovali naprosto protizákonně, atd.
V takové atmosféře zapadla nová koncepce bytové politiky, velká novela stavebního zákona, která je již dokončena. A především úspěch v získávání evropských dotací, což v minulém týdnu musela přiznat i média, když konstatovala, že jsme v loňském roce získali o 23 miliard korun více, než jsme do Evropské unie poslali. Samozřejmě zapomněli napsat, že tuto odpovědnost a také úspěch si připisuje MMR, kde jsem byl ministrem.
Jistě si všimnete, že o mých neúspěších psali naprosto frontálně a dlouhodobě, ačkoliv to byly neúspěchy většinou vymyšlené. Ale i to je ta naše česká politika.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:35Autor: Libor

Otázka: Dobrý den, nemyslíte si vy osobně, že KDU-ČSL škodíte?

Jiří Čunek: Jsem přesvědčen, že ne. Drtivá většina těch, kteří mě kritizují, nejsou voliči KDU, a jsou lidmi, kteří si z médií pravdu nedokáží vybrat.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:35Autor: jáchym filip

Otázka: Myslím, že už jste měl odejít dávno, velmi dávno! Co Vy na to?
Vaše osoba KDU-ČSL oslabuje a poškozuje.

Jiří Čunek: Již jsem odpovídal na tuto otázku.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:36Autor: Jirka

Otázka: p.Čunek jaký máte názor na p.Severu a jeho" podpásovky"

Fandím Vám a byl bych rád,kdyby jste znovu kandidoval na předsedu KDU

Jiří Čunek: Jsem přesvědčen, že takové jednání nepatří do politiky vůbec, natož do KDU-ČSL.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:45Autor: Karel Hájek

Otázka: Myslím si,že Vás premiér neměl brát zpět do vlády po Vaší aféře.Neumíte vůbec pořádně mluvit k věci,nemáte žádné vzdělání a pod.K aféře jste se vyjadřoval způsobem,které má malé dítě.Doufám,že Vás nezvolí za předsedu KDU ČSL a v dalších volbách ani jako poslance.

Jiří Čunek: Jistě by vám prospělo mít alespoň část mých zkušeností. Dávám vám však za pravdu, že dnes tedy v době, kdy vím, že v mé kauze média pravdu nechtěla ani slyšet, až na výjimky, jsem se měl chovat jinak. Tedy nemyslet si, že upřímností a pravdivou odpovědí mohu dosáhnout pravdivého obrazu.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:51Autor: G. Giormani

Otázka: Máte v plánu se postavit proti stejným škůdcům jako je Radim Obst, Jiří Novák a dalším jim podobným lhářům s falešnými bezpečnostními prověrkami i v budoucnu? Proč jste veřejně neřekl, že se jedná o stejnou mafii, která kriminalizovala nezákonně vězněného Vl. Hučína? Držte se a pevné nervy .

Jiří Čunek: Neříkal jsem to proto, že to říkali jiní. Snažil jsem se jako místopředseda vlády nezhoršovat hrozný obraz policie, protože v ní pracují i skutečně poctiví erudovaní a slušní lidé. Asi to byla chyba. Ve své další politické kariéře se chci věnovat tomu, aby žádný občan ČR nemohl být takto vláčen a šikanován, jako se to stalo mě. Nikdo jiný, než politici to udělat nemohou. Smozřejmě zákonným způsobem.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:53Autor: Adam

Otázka: Považujete se za slušného člověka?

Jiří Čunek: Nevím, jaká máte vy kritéria, dle kterých měříte. Vezmu-li však mé chování v naší společnosti, jsem přesvědčen, že ano.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:57Autor: SLUNCE

Otázka: SOUHLASÍTE S PŘIPRAVOVANÝM OČIPOVÁNÍM VŠECH VĚCÍ A TEDY I LIDÍ (OBLEČENÍ...) A PAK LIDÍ PŘÍMO NA TĚLO ? ÚČELEM JE STÁLE VĚTŠÍ ZISK NĚKTERÝCH JEDINCŮ POD POZITIVNÍMI ZÁMINKAMI. I ZA CENU LIKVIDACE ZÁKLADNÍCH LIDSKÝCH PRÁV A SVOBOD (NAPŘ.ÚSTAVNÍ PRÁVO NA SOUKROMÍ). DĚKUJI VÁM ZA ODPOVĚĎ. nebe-lidem.cz

Jiří Čunek: O ničem takovém nevím. Faktem ale je, že velmi přemýšlím o svobodě člověka a možnosti manipulovat s ním, například falešnými obviněními v případě, kdy ho lze na základě mobilu, kreditní karty v budoucnu v případě čipu na vozidle, téměř neustále sledovat.
A jak víme, tak ochrana dat a přístupů k těmto zakázaným informacím je v České republice- s ohledem na korupci, na žalostné úrovni.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:57Autor: dotaz

Otázka: Dobrý den, pane předsedo. Budete opět kandidovat do čela KDU-ČSL? Díky

Jiří Čunek: Již jsem odpovídal dříve.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:57Autor: laik

Otázka: Co říkáte na to, jak ministr Cyril Svoboda vede resort MMR?

Jiří Čunek: Zatím je tam příliš krátce, než abych mohl říci, jakýkoliv závěr.

Odpovězeno: 03. 02. | 13:58Autor: Tomáš

Otázka: Pokud nebudete kandidovat na šéfa strany - podpoříte některého jiného kandidáta veřejně? Nebojíte se, že byste mu tím spíše uškodil? Díky

Jiří Čunek: To je otázka příštích měsíců.

Odpovězeno: 03. 02. | 14:04Autor: V. Vlček

Otázka: Můžete, prosím, říci, proč neustále opakujete, že podání kvůli údajnému úplatku na Vás podala paní Urbanová, když víte, že toto jako první nahlásil policii JUDr. Novák, bývalý ministr spravedlnosti? Proč tím odvádíte pozornost jinam? Prosíme o konkrétní odpověď.

Jiří Čunek: Jak jste si jistě všimli dnes jsem o paní Urbanové neřekl ani slovo.
Faktem je, že v konečném důsledku osobou, která proti mě svědčila, byla Marcela Urbanová. To, že jsem přesvědčen, že byla loutkou v politické hře někoho jiného, je jiná věc. Pevně věřím, že jednou to vyjde najevo, a bude to pro nás všechny výstrahou o tom, jak se dá ovlivňovat politika v naší zemi. Jistě se za mnoho měsíců ukázalo, kdo za touto hrou stojí. Ale jistě chápete, že to oznámím, až budu mít všechny důkazy ve své ruce.

Odpovězeno: 03. 02. | 14:09Autor: Jirka

Otázka: Ta Váš pád nemhou média, za Váš pád může vaše bezpáteřní povaha, poslední den "u moci" jste ještě úzavřel zakázku za 100 milionů korun. Budete kandidovat znovu na předsedu strany? Pokud chcete dáváte přednost osobním ambicím před stranickými, tak kandidujte.

Jiří Čunek: Vidíte. Tady jste se sám usvědčil, jak s vámi média manipulují. Já jsem žádnou zakázku neuzavřel, a naopak rozhodnutí o této zakázce jsem svým rozhodnutím přenechal svému nástupci.
Zakázka byla vypsána v minulém roce a já ji mohl stihnout do svého odchodu opravdu uzavřít. Prodloužil jsem však lhůtu pro podávání nabídek, a nechal rozhodnutí na Cyrilu Svobodovi.
Jak jsem slyšel byly v nabídkách chyby, navíc nabídek bylo málo, takže ministerstvu nezbylo nic jiného, než řízení zrušit. To by se stalo, i kdybych zůstal ministrem já.
Podobný způsob dezinformací mě provází celou dobu ve vrcholné politice. Nevíte, proč to tak je?

Odpovězeno: 03. 02. | 14:13Autor: Milda

Otázka: Pokoušel jste se zavést "vsetínské" řešení romské otázky i na celorepublikové úrovni?

Jiří Čunek: Ano, máme zpracován plán, jak dostat do společnosti nepřizpůsobivé občany. Věřím, že se na něm práce nezastaví, a bude ho moci přijmout ještě tato vláda. Nevidím totiž jiné řešení pro naši společnost.
Na Vsetíně jsem si jen ověřil, že nápaditostí a razantní důsledností je změna možná.
Děkuji vám všem za vaše dotazy. Náš čas již vypršel.
Krásný zbytek dne přeje Jiří Čunek.

 

Právě se děje

Další zprávy