Adam B. Bartoš | Názory
9. 10. 2006 0:00

Rozšířili jste česká NEJ o dalších 70

Česká NEJ - Kuriozity, unikáty, památky i pozapomenuté krásy. Už stovku návrhů jste vyslali do boje o krajská NEJ. Jak si vedou? Uvnitř: MAPA

Česká NEJ nejsou jen Karlův most, staroměstský orloj či korunovační klenoty. Každá část naší země má mnoho svých vlastních zajímavostí, ať přírodních, stavebních či kulturních. Vydali jsme se kraj po kraji a spolu s vámi vybíráme to nejlepší, co může každý jednotlivý region nabídnout.

A protože jste nám, podle očekávání, poslali již téměř stovku návrhů (a můžete i nadále, na e-mailovou adresu [email protected]), mohli jsme původních pět startovních zajímavostí v každém kraji rozšířit o další pětici.

Máme 140 unikátů. A dalších 140 hledáme

Jak tedy vypadá první desítka (z celkem dvaceti příček), se můžete podívat přes tuto interaktivní mapu. Kliknutím na příšlušný kraj se vám zobrazí aktuální stav krajské dvacítky.

 

Pokud ve výběru něco chybí, svůj návrh nám určitě zašlete. Stále jsme teprve v polovině a svým hlasováním budete moci později ovlivnit i již zveřejněný žebříček a seřadit zajímavosti podle vašeho uvážení. V této fázi ale stále ještě hledáme další a další unikáty, aby bylo z čeho vybírat.

Pražané příliš sebevědomí?

Hledání českých NEJ vždy doprovázela řevnivost mezi Prahou a zbytkem země. Tentokrát však Praha mlčí a návrhy posílají všechny ostatní kraje, jen z Prahy jich přišlo poskrovnu.

Zato Olomoucký, Moravskoslezský či Ústecký kraj se činí. Upozorňujete na přírodní zajímavosti či kuriozity typu šikmé kostelní věže, nejvyšší či nejmladší sopky nebo nejkvalitnějšího chmele.

A propos, věděli jste, že největší náměstí na světě je v Liberci? Ohraničeno Nisou, Dunajem a Ještědem. Liberečáci samozřejmě tuší, všechny tři názvy patří třem různým stavbám, které Soukenné náměstí v Liberci uzavírají (obchodní dům Dunaj, obchodní dům Ještěd a kavárna Nisa).

Ale trochu vážněji.

Co jsme tedy vybrali mezi další zajímavosti, které se budou ucházet o zápis do krajských NEJ?

Vaše nominace

Za Olomoucko jste nejčastěji navrhovali přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Je tam. Spolu s Pradědem a prostějovskými secesními skvosty. 

Za Zlínsko skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, i když ten byl již v první anketě Top 100. Přidali jsme tedy i nádhernou zámeckou zahradu v Holešově s vodním kanálem do tvaru Neptunova trojzubce. A Hanzelku se Zikmundem k tomu.

Jižní Morava nominuje proslulou Machochu, ale zajímavá je i Slovanská epopej (cyklus velkých obrazů) od Alfonse Muchy, vystavená na zámku v Moravském Krumlově.

Morava severní pak nedá dopustit na staré průmyslové areály ve Vítkovicích, které k ní neodmyslitelně patří, stejně jako Lysá Hora či rodiště Leoše Janáčka - Hukvaldy.

Foto: Aktuálně.cz

Vysočina nabízí slavné rodáky - Karla Havlíčka Borovského, Bohuslava Martinů, ale navrhovali jste i další (Deml, Hašek, Slavíček aj.).

Asi druhým nejčastějím návrhem vůbec je kamencové jezero v Chomutově, nemůže tedy ve výběru za Ústecký kraj chybět.

Z Liberecka přišel precizně vypracovaný seznam, ze kterého jsme taktéž vybrali několik zajímavostí - kupříkladu skutečnost, že je nejhustěji osázený rozhlednami.

Jihočeský kraj se může pochlubit kromě Budvaru i zámkem Červená Lhota (kdo by neznal tu pohádkově romantickou stavbu uprostřed rybníka?) a staré časy připomene koněspřežka, první a nejstarší to železnice na kontinentální Evropě.

Nejvýše položené městečko je Boží Dar v Karlovarském kraji, na Plzeňsku zase najdeme nejstarší stavbu - rotundu ve Starém Plzenci, nejvyšší kostelní věž na katedrále sv. Bartoloměje v Plzni či unikátní mumie v klatovských podzemních katakombách.

Foto: Aktuálně.cz

Východní Čechy, to je Český ráj, Adršpašské skály či vojenská pevnost Josefov (Královéhradecký kraj), Kunětická Hora či první český aviatik Ing. Kašpar (Pardubický kraj).

Středočeši doporučují Ondřejov se starobylou a rozsáhlou hvězdárnou, Průhonický park či největší hornické muzeum - v Příbrami.

A Praha? Tak ta musí přidat. Asi moc spoléhá na klenoty, orloj a Hradčany...

 

Právě se děje

Další zprávy