Jan Lipold Jan Lipold | Názory
7. 5. 2019 11:30

Ruch & Rachot: Copak Babiš nemá číslo na její mobil, aby Milku řešil přímo a hned?

Sledujeme zářezy volební kampaně a Noční vlky.
Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Eurovolební kampaň tiše bublá a Česko se z velmoci zahradních bazénů, rozhleden a pervitinu mění na velmoc nezvěstných analýz. Nejdřív se ztratila slavná analýza k předraženým církevním restitucím, nemá ji Babiš ani Schillerová. Pak zase analýza o hospodaření neziskovek ("Děláme analýzu. Poprvé v historii této země se tím premiér zabývá. Když jsem byl ministrem financí a žádal jsem o to Sobotku, tak ho to nezajímalo."), stejný příběh vypaření. No a teď se ke všemu začala na Hradě pohřešovat analýza Marie Benešové. Není k mání. To si jako to trestní stíhání máme objednávat bez analýzy? Žádáme manuál.

* * * Obě strany menšinového kabinetu trpí v předvolebním boji jistou nekonzistencí. Nebo netrpí, já myslím, že je jim to spíš jedno, trpí jiní.

Zatímco poslanec Dolínek (ČSSD) promlouvá na demonstraci na Staroměstském náměstí, poslanec Foldyna (ČSSD) na Barrandově vyje se Soukupem a Nočním vlkem. ČSSD hlásí, že lpí na veřejnoprávních médiích, někdy se dokonce zdá, že je verbálně brání, na druhé straně její politici figurují jako stafáž v televizi politika a ČTbijce Jaromíra Soukupa. A nejde zdaleka jen o Foldynu v motorkářské bundě. Tady něco nehraje.

Potravinářský magnát Andrej Babiš se zase předvolebně rozhořčil: "Pokud mi řetězce potvrdí, že ony (naše děti, pozn. red.) si nemůžou koupit originál Milku, tak to je skandál. A půjdu po tom. A tvrdě. A budu psát paní Vestagerové (Margrethe Vestagerová je evropskou komisařkou pro hospodářskou soutěž, pozn. red.), nechť v tom udělá pořádek."

Čokoláda nebo brambůrky. Dvojí kvalita potravin je skandální, rozčiluje se Babiš
2:10
Čokoláda nebo brambůrky. Dvojí kvalita potravin je skandální, rozčiluje se Babiš | Video: Radek Bartoníček

To je dobré. Babiš nejdřív před pár dny řekne, že "musíme zásadně změnit situaci, kdy máme silnou evropskou zpolitizovanou komisi", a že se "musíme vrátit k tomu, jak tomu bývalo: prezidenti a premiéři na Evropské radě se domluví a potom zkrátka řeknou Evropské komisi, co má dělat". Rozhodovat mají členské státy (fakt silné Česko a spol.). Ale kvůli Milce tvrdě a nekompromisně… pošlu dopis té zpolitizované eurokomisařce, ať s tím kouká něco dělat. Ať maká!

Vlastně: Proč jí Babiš píše, copak nemá číslo na její mobil, aby to řešil přímo a hned?

* * * Volební kampaň se nese ve znamení revivalů. Kromě zápasu o kvalitu potravin je zpět také věčná ambice očesat zisky českých bank. Jestli se tomu má říkat bankovní daň (ČSSD), nebo procenta z dividend (ANO), to je pěšky jako za vozem. Velké iluze bych si ale nedělal - už v roce 2005 byly noviny plné titulků, jak si ministr financí chce na krutě bohatnoucí banky posvítit, došlápnout a tak dále (šlo hlavně o bankovní poplatky). Fakt tvrdě a nekompromisně. Jak to dopadlo, je známo.

Jo, a ten ministr se jmenoval Bohuslav Sobotka.

* * * Prý někdo říkával (já to naštěstí na vlastní uši neslyšel, ale prý), že v Čechách bude dobře, až se kozácký kůň napije z Vltavy. Tuhle alegorii slovanské vzájemnosti aktualizujme: Místo kozáckých koní tankují harleye Nočních vlků, a ne ten sajrajt z ropovodu Družba, ale pěkně naše státní hmotné rezervy. Tak je to přesnější. A neříká se bude dobře, ale bude líp. Dokud dýcháme, stupňujeme.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy